چت روم
آخرین مطالب

» معافیت 60تا 70 درصد افراد تحت پوشش کمته امداد و بهزیستی ( پنجشنبه هشتم مرداد ۱۳۹۴ )
» یک دهه نظارت ساختمان های غیراصولی ( پنجشنبه هجدهم تیر ۱۳۹۴ )
» تصمیم اراده اقتدار صلابت ( جمعه پنجم تیر ۱۳۹۴ )
» نظارت ساختمان ( چهارشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۴ )
» نظارت ساختمان ( جمعه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۳ )
» روزه و ساخت و ساز در شهرستان خوروبیابانک ( یکشنبه هشتم تیر ۱۳۹۳ )
» ماه رمضان ( یکشنبه هشتم تیر ۱۳۹۳ )
» دیدگاه امام خمینی(ره) درباره شورای ( چهارشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» گزیده بیانات رهبر انقلاب درباره اهميت شوراهای اسلامی شهر و روستا ( چهارشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور ( چهارشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» گزیده بیانات رهبر انقلاب درباره وظایف شوراهای اسلامی شهر و روستا ( چهارشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» شرایطی که همه باید ازش بگذرند(محسن ملکی) ( پنجشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۲ )

کلمات کلیدی


درباره ما


خادمی
از هر کار پنهانی که در آشکارشدنش شرم داری پرهیز کن، از هرکاری که از کننده آن پرسش کنند نپذیرد یا عذرخواهی کند ،دوری کن ، آبروی خود را آماج تیر گفتار دیگران قرار نده، و هر چه شنیدی بازگو مکن ، که نشانه دروغگویی است و هر خبری را دروغ مپندار ، که نشانه نادانی است. از دوستی با بی خردان و خلافکاران بپرهیز ، زیرا هر کس را به دوستش می شناسند. و در شهرهای بزرگ سکونت کن زیرا مرکز اجتماع مسلمانان است ، و از جاهایی که مردم آن از یاد خدا غافلند ، و به یکدیگر ستم روا می دارند، و بر اطاعت از خدا به یکدیگر کمک نمی کنند ، بپرهیز . از نشستن در گذرگاههای عمومی و بازار پرهیز کن که جای حاضر شدن شیطان و بر انگیخته شدن فتنه هاست، و به افراد پایین تر از خود توجه داشته باش ، که راه شکرگزاری تو در برتری است
امام علی(ع)
ایمیل : alikhademi2222@yahoo.com • تاریخ ارسال : پنجشنبه هجدهم تیر ۱۳۹۴, 21:13
 • دسته بندی : نظام مهندسی
 • نویسنده : خادمی
از بخش نظارت بسادگی نمی شود گذشت:ولی

-کسی هست که نداند ساختمان تحت نظارتش کجاست؟

-کسی هست که حق نظارت را گرفته باشد و نظارت را از یاد برده باشد؟

-کسی هست که ساختمان گلی و ساختمان بلوکی را نظارت مهندسی کرده باشد؟

-کسی هست که مهندسی راه و ساختمان داشته باشد و بنایش گلی باشد؟

-کسی هست که خودش را با این اوصاف مهندس بنامد؟

-آری عدم شفافیت سالهای اخیر موجب شده که احساس شود همه مانند کسی باشند که قانون را ندانند و خطا کنند باورش بشود یا نشود از بی قانونی در خواهد آمد. فاجعه شهرک و ساختمانهای غیراصولی را جمعش بکن تا بعد آقای مهندس.....

 • تاریخ ارسال : دوشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۱, 17:16
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی
235592 388 خسارات زلزله شمال غرب کشور + عکس

235593 565 خسارات زلزله شمال غرب کشور + عکس

235594 663 خسارات زلزله شمال غرب کشور + عکس

235595 551 خسارات زلزله شمال غرب کشور + عکس

ادامه مطلب
 • تاریخ ارسال : دوشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۱, 13:3
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی
اولین همایش آموزشی کیفیت در ساخت و بازرسی ساختمانهای فولادی

۹ الی ۱۱ آبان ماه ۹۱

اصفهان.ایران

http://www.qcst.ir/

۰۳۱۱۶۷۳۶۷۱۶

۰۳۱۱۶۷۳۶۴۶۱

 • تاریخ ارسال : جمعه ششم مرداد ۱۳۹۱, 18:39
 • دسته بندی : بخش عمران
 • نویسنده : خادمی

منبع : مهندسی عمران , مدیریت

علل فرسودگی و تخریب سازه های بتنی

 
مدیریت حفاظت بتن علل فرسودگی و تخریب سازه های بتنی (CAUSES OF DETERIORATIONS)علل مختلفی که باعث فرسودگی و تخریب سازه های بتنی می شود همراه با علائم هشدار دهنده دیگری که کار تعمیرات را الزامی می دارند، در این مطلب مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرند: -1- نفوذ نمکها  (INGRESS OF SALTS)

نمکهای ته نشین شده که حاصل تبخیر و یا جریان آبهای دارای املاح می باشند و همچنین نمکهایی که توسط باد در خلل و فرج و ترکها جمع می شوند، هنگام کریستالیزه شدن می توانند فشار مخربی به سازه ها وارد کنند که این عمل علاوه بر تسریع و تشدید زنگ زدگی و خوردگی آرماتورها به واسطه وجود نمکهاست. تر وخشک شدن متناوب نیز می تواند تمرکز نمکها را شدت بخشد زیرا آب دارای املاح، پس از تبخیر، املاح خود را به جا می گذارد.


- اشتباهات طراحی  (SPECIFICATION ERRORS)
به کارگیری استانداردهای نامناسب و مشخصات فنی غلط در رابطه با انتخاب مواد، روشهای اجرایی و عملکرد خود سازه، می تواند به خرابی بتن منجر شود. به عنوان مثال استفاده از استانداردهای اروپایی و آمریکایی جهت اجرای پروژه هایی در مناطق خلیج فارس، جایی که آب و هوا و مواد و مصالح ساختمانی و مهارت افراد متفاوت با همه این عوامل در شمال اروپا و آمریکاست، باعث می شود تا دوام و پایایی سازه های بتنی در مناطق یاد شده کاهش یافته و در بهره برداری از سازه نیز با مسائل بسیار جدی مواجه گردیم.

1-3- اشتباهات اجرایی  (CON STRUCTION ERRORS)
کم کاریها، اشتباهات و نقصهایی که به هنگام اجرای پروژه ها رخ می دهد، ممکن است باعث گردد تا آسیبهایی چون پدیدهء لانه زنبوری، حفره های آب انداختگی، جداشدگی، ترکهای جمع شدگی، فضاهای خالی اضافی یا بتن آلوده شده، به وجود آید که همگی آنها به مشکلات جدی می انجامند.
این گونه نقصها و اشکالات را می توان زاییدهء کارآئی، درجهء فشردگی، سیستم عمل آوری، آب مخلوط آلوده، سنگدانه های آلوده و استفاده غلط از افزودنیها به صورت فردی و یا گروهی دانست.

1-4- حملات کلریدی   (CHLORIDE ATTACK)
وجود کلرید آزاد در بتن می تواند به لایهء حفاظتی غیر فعالی که در اطراف آرماتورها قرار دارد، آسیب وارد نموده و آن را از بین ببرد.
خوردگی کلریدی آرماتورهایی که درون بتن قرار دارند، یک عمل الکتروشیمیایی است که بنا به خاصیتش، جهت انجام این فرآیند، غلظت مورد نیاز یون کلرید، نواحی آندی و کاتدی، وجود الکترولیت و رسیدن اکسیژن به مناطق کاتدی در سل  (CELL)خوردگی را فراهم می کند.
گفته می شود که خوردگی کلریدی وقتی حاصل می شود که مقدار کلرید موجود در بتن بیش از 6/0 کیلوگرم در هر متر مکعب بتن باشد. ولی این مقدار به کیفیت بتن نیز بستگی دارد.
خوردگی آبله رویی حاصل از کلرید می تواند موضعی و عمیق باشد که این عمل در صورت وجود یک سطح بسیار کوچک آندی و یک سطح بسیار وسیع کاتدی به وقوع می پیوندد که خوردگی آن نیز با شدت بسیار صورت می گیرد. از جمله مشخصات (FEATURES ) خوردگی کلریدی، می توان موارد زیر را نام برد:
(الف) هنگامی که کلرید در مراحل میانی ترکیبات (عمل و عکس العمل) شیمیایی مورد استفاده قرار گرفته ولی در انتها کلرید مصرف نشده باشد.
(ب) هنگامی که تشکیل همزمان اسید هیدروکلریک، درجه PH مناطق خورده شده را پایین بیاورد. وجود کلریدها هم می تواند به علت استفاده از افزودنیهای کلرید باشد و هم می تواند ناشی از نفوذیابی کلرید از هوای اطراف باشد.
فرض بر این است که مقدار نفوذ یونهای کلریدی تابعیت از قانون نفوذ FICK دارد. ولی علاوه بر انتشار (DIFFUSION) به نفوذ(PENETRATION)  کلرید احتمال دارد به خاطر مکش موئینه (CAPILLARY SUCTION) نیز انجام پذیرد.

1-5- حملات سولفاتی  (SULPHATE ATTACK)

محلول نمکهای سولفاتی از قبیل سولفاتهای سدیم و منیزیم به دو طریق می توانند بتن را مورد حمله و تخریب قرار دهند. در طریق اول یون سولفات ممکن است آلومینات سیمان را مورد حمله قرار داده و ضمن ترکیب، نمکهای دوتایی از قبیل:THAUMASITE  و  ETTRINGITEتولید نماید که در آب محلول می باشند. وجود این گونه نمکها در حضور هیدروکسید کلسیم، طبیعت کلوئیدی(COLLOIDAL)  داشته که می تواند منبسط شده و با ازدیاد حجم، تخریب بتن را باعث گردد. طریق دومی که محلولهای سولفاتی قادر به آسیب رسانی به بتن هستند عبارتست از: تبدیل هیدروکسید کلسیم به نمکهای محلول در آب مانند گچ (GYPSUM) و میرابلیت MIRABILITE که باعث تجزیه و نرم شدن سطوح بتن می شود و عمل LEACHING یا خلل و فرج دار شدن بتن به واسطه یک مایع حلال، به وقوع می پیوند.

نکته : اگر مطلب بالا کوتاه می باشد ولی دارای مطالب با ارزشی است... • تاریخ ارسال : جمعه ششم مرداد ۱۳۹۱, 18:37
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی
دانلود فایل طرح تفضیلی کرج با فرمت اتوکد
 
 

در فرمت نهایی اتوکد (dwg)

 

نک : این موضوع به جهت رعایت حق کپی رایت لینک داده نشده است


لینک اتصال  • تاریخ ارسال : جمعه ششم مرداد ۱۳۹۱, 18:34
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی

مستند ساخت هتل بین الملل ترمپ شیکاگو از سری مستندهای Build it Bigger شبکه دیسکاوری

دانلودمنبع:سهیت علم وفن • تاریخ ارسال : جمعه ششم مرداد ۱۳۹۱, 18:30
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی

یکی از بخش های ساختمان که تاثیر فوق العاده ای در سرعت ساخت دارد،سقف می باشد. اگر دراجرای سقف از روش های نوین استفاده شود،پروژه در دوره زمان کوتاه و بسیار مناسبی اجرا می شود.


سقف کامپوزیت عرشه فولادی یکی از روش های نوین هجرای سازه می باشد که امروزه طرفداران بسیار زیادی در دنیا دارد.


معرفی سقف عرشه فولادی
سقف عرشه فولادی با ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای شکل آجدار بدون استفاده از میلگرد و حذف قالب بندی اجرا می شود.وزن این سقف نسبت به سقف های مشابه حدود30 تا 60 درصدکمتر می باشد و سرعت اجرای این سقف حدود12 برابر بیشتر از سقف های معمولی مانند دال بتنی و تیرچه بلوک می باشد.

 

ویژگی های سقف عرشه فولادی
-بتن ریزی در این سقف از سطح بسیار صاف ویکپارچه برخوردارست که پس از آن نیاز به کف سازی و پوکه ریزی نمی باشد وبا سرعت بالا آماده عملیات نازک کاری می باشد.

-در این سیستم،قالب بندی که یکی از مشکلات اجرایی ساختمان می باشد،حذف گردیده و اجرای سقف را با سرعت بالا عملی می کند و این امکان وجود دارد که بعد از تکمیل شبکه های تاسیساتی به صورت یکجا نسبت به بتن ریزی تمام سقف وطبقات اقدام نمود.

-نصب ورقه ها بدون جوشکاری و فقط بامیخ های فولادی انجام می شود.

-در این سیستم امکان اجرای سقف و بتن ریزی در کلیه طبقات ساختمان های چند طبقه در یک زمان قابل انجام می باشد.
مراحل اجرا
1- دپو و انتقال به طبقات : ورق های کامپوزیت پس از انتقال به کارگاه و دپو در یک فضای کوچک ،به کمک نیروی انسانی و بدون نیاز به ماشین آلات و تنها با کمک یک بالابر به تراز های مختلف طبقات منتقل می شود.

2- جا گذاری عرشه های فولادی : این عرشه ها شامل گیره های نر ومادگی هستند که براحتی توسط نیری انسانی نیمه ماهر در یکدیگر چفت می شوند و پس از این مرحله ، رفت وامد در طبقات بسیار ساده می شود و سرعت کار به طرز قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

3- نصب میلگرد و گل میخ : در محلی که عرشه های فولادی برروی تیرها قرار گرفته اند،برای اتصال این دو،از گل میخ استفاده می شود و این عمل باعث کاهش وزن تیرهای فولادی مصرفی می شود.

4- بتن ریزی : پس از اتصال میلگردها، بتن ریزی انجام می شود،ضخامت کم دال و یکنواختی سطح صفحات موجب خروج سریع هوا و ساده تر شدن عمل می شود. 

سقف های کمپوزیت سقفهایی هستند که ترکیبی از فولاد و بتن. برای اینکه یکپارچگی این سقف رعایت شود از برشگیر (نبشی)استفاده می شود که این نبشی با بتن درگیری ایجاد کرده و یکپارچگی درست می کند و چون تیرهای فرعی کمپوزیت به علت گیردار بودن تیرهای اصلی و با توجه به لنگر پوش (لنگر زلزله) بتن روی تیرهای اصلی نمی تواند به مقاومتش کمک کند .میلگردهایی که روی سقف کامپوزیت قرار دارند میلگردهایی حرارتی هستند که در جهت مخاالف با تیرهایی فرعی باعث یکپارچه شدن بتن و درگیری با سقف کامپوزیت می شود وبا جوش دادن به تیرهای فرعی مانع ترک خوردن بتن می شود . درقالب بندی این سقفها معمولا از تخته کوبی استفاده می شود و بعد از اتمام بتن ریزی نایلون باعث راحت جدا شدن تخته ها می شود و در برخی موارد از یونولیت استفاده می شود که به علت محکم نبودن باید شمع کوبی کنند و مشکلات اجرایی بیشتری دارد و دلیل دیگر اینکه یونولیت زیر سقف می ماند و ما نمی توانیم از فضای زیر سقف کامپوزیت که تیر های فرعی آنها معمولا زنبوری هستند برای عبور لوله تاسیساتی استفاده کنیم در ضمن عایق خوبی برای حرارت بالا نیست.در قالب بندی تخته کوبی مهمترین مزیت آنها این است که در زیر سقف کامپوزیت خلائی وجود دارد و از این خلا برای لوله های تاسیساتی استفاده می شود.یکی از مزیت های سقف کامپوزیت قدرتمندی آن نسبت به سقفهای تیرچه بلوک است چون یکی از راههای یکپارچه کردن رفتار ستون ها در هنگام زلزله از طریق سقف می باشد و سقف کامپوزیت به دلیل برش گیر های نصب شده روی تیرهای فرعی یکپارچگی بین فولاد و بتن ایجاد شده و در اطراف ستونها هم همین طور در نتیجه ستون ها در هنگام زلزله رفتار یکپارچه دارند ولی در سقف تیرچه بلوک این گونه نیست.کلا در باره سیستم های خمشی باید گفت در این سیستم تمام تیرهای اصلی گیردار عمل می کنند و معمولا از پروفیل های سالم استفاده می کنند (لانه زنبوری نباشد)چون اصلا دارای لنگر می باشند و در نتیجه باید آنجا ورق بزنیم و ثانیا لنگرماکزیمم برش در یک سوم تکیه گاهها وجود دارد. ما باید در صورت استفاده از زنبوری آنجا را پر کنیم و ما هم وسط را پر کرده و هم گوشه را پر می کنیم و این تنها وقتی است که ما پروفیل نداریم مگرنه بهتر است از پروفیل استفاده شود


سقف کامپوزیت کُرمیت

سیستمهای معمول کامپوزیت در امریکا عینا" با تیرچه های با جان باز انجام می شود و معمولا" همراه باگذاشتن یک ورق فولادی موجوداربه عنوان عرشه و آرماتوربندی روی آن بتن ریخته می شود . دراین سیستم قالب ماندگار است و قطعات جان نیز با بتن احاطه نمی شود. درطراحی سیستم قالب کامپوزیت کُرمیت، نظر بر آن بوده که علاوه بر سرعت و تطبیق با آیین نامه ها ، هر چه ممکن اقتصادی تر باشد. از این رو اولا" قالب باید قابل استفاده مداوم باشد، ثانیا" جان تیرچه با بتن پر شود که بتوان قطعات جان را اقتصادی تر طراحی نمود و از لرزش سقف نیز کاسته شود. سیستمهای کامپوزیت رایج در ایران که با تیرآهن ساده یا لانه زنبوری با تیر ورق استفاده می شوند، دارای جان باز نیستند.

  در وهله اول قالب های سقف کرمیت سه قطعه بوده و برای باز کردن ، قطعات آن باید از یکدیگر جدا می شد ، با تحقیق بخش R&D این شرکت این قالب با بهینه سازی و استفاده از خاصیت تغییر شکل ارتجاعی فولاد به قالبی یکچارچه تبدیل شد. این قالب در بین تیرچه ها قرار گرفته و بعد از گیرش اولیه بتن قالب از زیر سقف در آورده می شود . این قالب محاسن بسیار زیادی دارد و با سرعت چیده و جمع آوری می گردد و با دقت مختصری , بارها قابل استفاده است. این قالب هم اکنون در پروژه های مختلف این شرکت مورد استفاده است.آخرین بررسی ها و دستاوردها نشان داد که بهتر است جهت تطبیق سیستم با سیستم تیرچه بلوک و استفاده از آرماتور حرارتی یک جهته وحذف آرماتور خمشی دردال فوقانی ودرنتیجه صرفه جویی اقتصادی، فاصله لب با لب تیرچه ها حداکثر 75 سانتی متر باشد. مزیت این قالب درآن است که با رعایت دیگرشرایط آیین نامه می توان آرماتوردو جهته راحذف وفقط آرماتور عمودبرتیرچه را منظور نمود.هم اکنون این شرکت قالبهای جدید خود را به انتخاب مصرف کننده در فواصل و ارتفاع مختلف آماده عرضه نموده است. فاصله محور به محور تیرچه ها حدود 85 سانتی مترتا 95 سانتی متر و با ارتفاع 20 تا 25سانتی متر، بسته به انتخاب خریداروبامشاوره دفتر فنی شرکت ونوع تیرآهنهای مصرفی درسازه وطول دهانه است.در سقف کامپوزیت کرمیت با توجه به سبکی وزن سقف و کاهش بار وارده به تیرچه ها ، اجرای دهانه های بلند با اطمینان خاطر بیشتری انجام گرفته و تنش بتن مانند تمام سیستمهای سقفهای کرمیت بسیار پایین باقی خواهد ماند و بتن را دچار خزش ننموده و ضریب مقاومت سقف بالا می باشد. کاهش هزینه های تمام شده کاهش وزن تیر چه مصرفی ، کاهش هزینه های بلوک ، کاهش هزینه های حمل و نقل ، کاهش وزن اسکلت و فونداسیون ، نداشتن پرت ، سرعت اجرای بالا ، نصب سقف کاذب با کمتر از نصف هزینه سقفهای کاذب موجود در بازار ، در مجموع باعث کاهش هزینه ساختمان میگردد. به طور مثال چون هر قالب فلزی برای حداقل سی بار استفاده ، طراحی و ساخته میشوند میتوان با تعداد محدودی از این قالبها مساحت زیادی سقف اجرا نمود. معمولا" این موضوع در زمان اجرا با خرید یا کرایه تعداد مشخصی قالب انجام میشود که فقط شامل دو بار کرایه حمل ( رفت و برگشت قالب به کارگاه) انجام می گردد و از هزینه بالای حمل بلوک یا یونولیت و پرت زمان حمل جلوگیری میشود. ضمنا" بهای بلوک و حمل آن که در ابتدای پروژه باید هزینه گردد، صرفه جویی می شود . در صورت نیاز بخشی از این هزینه نه تمامی آن به صورت سقف کاذب ، آن هم در انتهای پروژه هزینه خواهد شد. سقف کُرمیت در سیستم سقف کُرمیت از تیرچه های فولادی با جان باز در ترکیب با بتن استفاده می شود. در ساخت تیرچه های مذکور از یک تسمه، در بال تحتانی و نیز یک میلگرد خم شده در جان استفاده می شود. برای پرکردن فضای خالی بین تیرچه ها از قالب های ثابت مانند بلوک های سیمانی، پلی استایرن، طاق ضربی ، قالب های موقت فولادی (کامپوزیت ) و یا هر پرکننده سبک استفاده می شود. فواصل تیرچه ها بسته به نوع قالب از 73 سانتی تا 100 سانتی متر متغیراست ، روی سقف نیز با 4 الی 10 سانتی متر بتن پوشانده می شود. تیرچه ها از نوع خود ایستا بوده و به همین علت هیچ نوع شمع بندی در زیر سقف مورد نیاز نمی باشدو تیرچه ها به نحوی طراحی می شوند که بتوانند وزن بتن خیس، قالب ها و عوامل اجرایی سقف را به تنهایی تحمل کنند. پس ازاین که بتن به 75% مقاومت مشخصه خود می رسد ، تیرچه های فولادی با بتن به صورت یک مقطع مختلط وارد عمل شده و بارهای مرده و زنده سقف را تحمل می کنند. سقف تیرچه و بلوک کُرمیت با متداول شدن سقف های تیرچه و بلوک سنتی برخی از مشکلات سیستم طاق ضربی مرتفع شد. اما این سقف ها مشکلات دیگری را به همراه خود پدید آوردند که عمده ترین آنها ضرورت استفاده از شمع بندی در زیر سقف است. شمع بندی علاوه بر دست و پاگیر بودن هزینه زیادی را نیز بر ساختمان تحمیل می کند. در سال 1363 با استفاده از بلوک کُرمیت به جای طاق ضربی که قبلا" در این سیستم بعنوان قالب ثابت بکار می رفت عملا" سقف تیرچه وبلوک کُرمیت وارد بازارشد. این سقف به علت خود ایستا بودن تیرچه ها نیازی به شمع بندی ندارند و به همین علت از سرعت اجرای بسیار بالایی برخوردار می باشد. اجرای این سقف بر روی اسکلت های فولادی بتنی و دیوارهای باربر امکان پذیر می باشد. سقف پلیمری کُرمیت در راستای سبک سازی ساختمان، این شرکت هم زمان با ستفاده از قالب کامپوزیت و بلوک های پوکه ای اقدام به استفاده از مصالح پلیمری در ساختمان کرده است. استفاده از بلوک های پلی استایرن نسوز در سقف باعث کاهش مصرف تیرچه تا حدود 20% و کاهش فولاد مصرفی سازه تا حدود 7% می شود. سهولات اجرای این نوع سقف، باعث افزایش سرعت اجرا و درنیتجه کاهش هزینه های اجرایی می گردد. در عین حال در هزینه های حمل و نقل نیز صرفه جویی قابل ملاحظه ای صورت می گیرد. شیارهای مناسب ایجاد شده در زیر این بلوک ها باعث پیوستگی گچ و خاک در زیر سقف می گردد. در جهت بهبود استفاده از مصالح پلیمری، بخش تحقیق و توسعه این شرکت مشغول مطالعات و بررسی های بیشتر می باشد. سقف کامپوزیت کُرمیت سیستمهای معمول کامپوزیت در امریکا عینا" با تیرچه های با جان باز انجام می شود و معمولا" همراه با گذاشتن یک ورق فولادی موجودار به عنوان عرشه و آرماتور بندی روی آن بتن ریخته می شود . در این سیستم قالب ماندگار است و قطعات جان نیز با بتن احاطه نمی شود. در طراحی سیستم قالب کامپوزیت کُرمیت، نظر بر آن بوده که علاوه بر سرعت و تطبیق با آیین نامه ها ، هر چه ممکن اقتصادی تر باشد. از این رو اولا" قالب باید قابل استفاده مداوم باشد، ثانیا" جان تیرچه با بتن پر شود که بتوان قطعات جان را اقتصادی تر طراحی نمود و از لرزش سقف نیز کاسته شود. سیستمهای کامپوزیت رایج در ایران که با تیرآهن ساده یا لانه زنبوری با تیر ورق استفاده می شوند، دارای جان باز نیستند. در وهله اول قالب های سقف کرمیت سه قطعه بوده و برای باز کردن ، قطعات آن باید از یکدیگر جدا می شد ، با تحقیق بخش R&D این شرکت این قالب با بهینه سازی و استفاده از خاصیت تغییر شکل ارتجاعی فولاد به قالبی یکچارچه تبدیل شد. این قالب در بین تیرچه ها قرار گرفته و بعد از گیرش اولیه بتن قالب از زیر سقف در آورده می شود . این قالب محاسن بسیار زیادی دارد و با سرعت چیده و جمع آوری می گردد و با دقت مختصری , بارها قابل استفاده است. این قالب هم اکنون در پروژه های مختلف این شرکت مورد استفاده است. آخرین بررسی ها و دستاوردها نشان داد که بهتر است جهت تطبیق سیستم با سیستم تیرچه بلوک و استفاده از آرماتور حرارتی یک جهته و حذف آرماتور خمشی در دال فوقانی و در نتیجه صرفه جویی اقتصادی، فاصله لب با لب تیرچه ها حداکثر 75 سانتی متر باشد

مزایای سقف کامپوزیت کرمیت

    *کاهش مصرف تیرچه

    *کاهش هزینه های تمام شده

    *عدم نیاز   

    *کاهش وزن سقبه محل دپوی مصالح

    *سهولت اجرای داکت و عبور تاسیسات

    *سهولت اجرای سقف با دهانه های بلند

    *نداشتن لرزش نسبت به سیستم کامپوزیت معمولی

کاهش وزن سقف

از آن جا که در این سیستم بلوک حذف می شود، وزن بلوک از وزن سقف کاذب کاسته می شود، این کاهش وزن حدود  10% کاهش مصرف تیرچه ، 7% کاهش وزن در اسکلت و فونداسیون ساختمان نیز خواهد داشت.

کاهش مصرف تیرچه

از آن جا که آکس به آکس تیرچه ها در سقف کامپوزیت حداقل 85 سانتیمتر می باشد، این امر باعث کاهش مصرف تیرچه و در نتیجه کاهش هزینه ها می شود.

 سهولت اجرای داکت و عبور تأسیسات

خالی بودن فضای خالی بین تیرچه ها امکان عبور تمام کانالها، داکتها، لوله های برق و دیگر تأسیسات را به راحتی فراهم می نماید.

نداشتن لرزش نسبت به سیستم کامپوزیت معمولی

با توجه به آنکه تیرچه های فلزی کرمیت دارای جان باز هستند و در هنگام اجرا جان تیرچه کاملا" از بتن انباشته می شود، سقفهای کرمیت دارای لرزش نیستند.

سهولت اجرای سقف با دهانه های بلند

سنگین بودن وزن بلوک و در نتیجه وزن زیاد سقف باعث خزش بتن و ایجاد خطر در هنگام زلزله می گردد که همواره یکی از مسائل خطر آفرین انواع سیستمهای تیرچه بلوک با دهانه بلند می باشد. در سقف کامپوزیت کرمیت با توجه به سبکی وزن سقف و کاهش بار وارده به تیرچه ها ، اجرای دهانه های بلند با اطمینان خاطر بیشتری انجام گرفته و تنش بتن مانند تمام سیستمهای سقفهای کرمیت بسیار پایین باقی خواهد ماند و بتن را دچار خزش ننموده و ضریب مقاومت سقف بالا می باشد.

کاهش هزینه های تمام شده

کاهش وزن تیر چه مصرفی ، کاهش هزینه های بلوک ، کاهش هزینه های حمل و نقل ، کاهش وزن اسکلت و فونداسیون ، نداشتن پرت ، سرعت اجرای بالا ، نصب سقف کاذب با کمتر از نصف هزینه سقفهای کاذب موجود در بازار ، در مجموع باعث کاهش هزینه ساختمان میگردد.به طور مثال چون هر قالب فلزی برای حداقل سی بار استفاده ، طراحی و ساخته میشوند میتوان با تعداد محدودی از این قالبها مساحت زیادی سقف اجرا نمود.معمولا" این موضوع در زمان اجرا با خرید یا کرایه تعداد مشخصی قالب انجام میشود که فقط شامل دو بار کرایه حمل ( رفت و برگشت قالب به کارگاه) انجام می گردد و از هزینه بالای حمل بلوک یا یونولیت و پرت زمان حمل جلوگیری میشود.ضمنا" بهای بلوک و حمل آن که در ابتدای پروژه باید هزینه گردد، صرفه جویی می شود . در صورت نیاز بخشی از این هزینه نه تمامی آن به صورت سقف کاذب ، آن هم در انتهای پروژه هزینه خواهد شد. • تاریخ ارسال : جمعه ششم مرداد ۱۳۹۱, 15:33
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی
انتخاب سیمان
استفاده از سیمانهای با حرارت هیدراتاسیون کم، ممکن است تا حدودی سبب تخفیف اشکالات مربوط به ازدیاد درجه حرارت بتن شود. ولی باید درنظر داشت که مصرف سیمانهای مذکور پیشگیری های لازم را غیر ضروری نمی سازد. گرچه در درجه حرارتهای معمولی، سیمانهای با حرارت هیدراتاسیون کم، آهسته تر از سیمانهای معمولی هیدراته می شوند ولی میزان هیدراتاسیون آنها با زیاد شدن درجه حرارت افزایش می یابد. هرنوع سیمانی که مصرف شود وقتی بتن گرم می شود قابلیت کاربردخود را سریعتر از موقعی که سرد باشد از دست می دهد به علاوه گرچه وقتی سیمان با حرارت زایی کم به کار رود درجه حرارت بتن ممکن است تا حدودی در تمام مراحل پائین تر باشد، ولی در شرایط خشک کننده، تبخیر آب در مراحل اختلاط، حمل، جادادن و عمل آوردن تسریع خواهد شد. اگر بخواهیم عیوبی نظیر ترک خوردگی خمیری یا به عبارتی ترک خوردگی ناشی از باد رخ ندهد، لازم است برای به حداقل رساندن این تبخیر تدابیری اتخاذ گردد.
انبار کردن مصالح سنگی
اقدامات انجام شده در جهت محدود کردن درجه حرارت دانه های سنگی انبار شده بیشترین تأثیر در به حداقل رساندن درجه حرارت بتن تازه را به وجود می آورد. به نظر می رسد سایه انداختن و آب پاشی توده دانه های سنگی انبار شده در اغلب اوقات صرفاً بخاطرحجم مصالح غیر عملی باشد. معهذا مشکلات را ممکن است در بسیاری از مواردبتوان با محدود کردن مقادیر سنگی به ابعاد عملی کاهش داد. به این معنی که مقادیر به اندازه مصرف در بتن ریزی روز بعد مورد نیاز است می توان در زیر سایه قرار داد و خنک کرد.

آب
بعضی اوقات پیشنهاد اینست که آب مورد نیاز برای اختلاط را سرد نمائیم، در حالیکه به لحاظ نظری این موضوع مطلوب است ولی در عمل برای بتن ریزی های زیاد، مقادیر یخ مورد تقاضا به ندرت در مدت کوتاه و با نرخ مناسب در دسترس می باشد. در مواردیکه آب مصرفی از مخازن ذخیره آب استفاده می شود بایستی مخازن مذکور را پوشانید و یا از طریق قراردادن آنها در سایه و رنگ آمیزی با رنگهای منعکس کننده در مقابل تششع خورشیدی محافظت نمود.
چنانچه آب مصرفی از لوله آب رسانی و یا شیلنگ های طویل متصل به لوله اصلی شهر بدست می آید، بایستی جذب حرارتی آنها را از طریق گذاردن روپوش و یا کپه کردن خاک روی آنها ودرصورت امکان از طریق دفن لوله به حداقل رسانید.

انبار کردن سیمان
در مواقعی که هوا معمولی است و آب مورد اختلاط و دانه های سنگی سرد هستند، سهم گرمایی که بوسیله سیمان گرم در بتن تازه وارد می شود جزئی است معهذا در شرایط واقعاً گرم، استفاده سیمان گرم قدری بیشتر گرمای ناخواسته به بتن تازه داخل می کند. لذا در حد مقدور و امکان بایستی از مصرف سیمان گرم اجتناب نمود. از آنجاکه سرد کردن سیمان به طریق مصنوعی قبل از حمل، غیر ممکن می باشد لذا تدارکات سیمان باید قبلاً انجام شود به طوری که امکان سرد شدن آن در کارگاه و قبل از مصرف وجود داشته باشد. در هر صورت نحوه صحیح انبارداری و جلوگیری از تشعشع مستقیم خورشید به کیسه های سیمان و یا سیلوهای نگهداری سیمان و محافظت صحیح آنها ضروری می باشد که بایستی مد نظر قرار گیرد.

کیل کردن، اختلاط و حمل
حتی در شرایط مطلوب، نباید تأخیری بی مورد بین ساختن بتن و جادادن آن وجود داشته باشد. در هوای خشک، به حداقل رساندن تأخیرات مهمترین اقدام می باشد. از آنجایی که در اثر درجه حرارت های زیاد ترکیب دو عامل تبخیر آب و سفت شدگی باعث تسریع در کاهش قابلیت کاربرد بتن می شود و چون هیچ کدام از این عوامل را نمی توان متوقف کرد، لذا بهترین و تنها راه مبارزه با آنها، جادادن بتن بلافاصله پس از اختلاط است.
اگر اجازه دهیم کاهش قابلیت کاربرد رخ دهد، به ندرت ممکن است کار خوبی بدون آثار نامطلوب داشته باشیم. برای مثال بتنی که مدت طولانی در یک مخلوط کن با دیگ دوار رها شده باشد، محتمل است به همان اندازه که از منبع خارجی نظیر تابش خورشید گرما می گیرد، از اصطحکاک داخلی نیز حرارت جذب کند. به همچنین آب خود را بر اثر تبخیر از دست بدهد. گر چه هر گونه کاهش قابلیت کاربرد را ممکن است با افزودن آب بیشتر قبل از خالی کردن آن از دستگاه تصحیح کرد، ولی افزایش نسبت آب به سیمان ممکن است آثار غیر قابل قبولی بر روی انقباض ناشی از خشک شدن، مقاومت فشاری، مقاومت در مقابل سایش و دوام ایجاد کند. هم چنین اگر به منظور بازیابی کاهش قابلیت کاربرد که بر اثر سفت شدگی حین حمل ایجاد شده، چنانچه سعی شود بتن با آب اضافی در محل جادادن دوباره خمیر گردد، خواص مذکور ممکن است به طریق مشابه فوق آسیب ببیند.

جادادن و پرداخت سطوح بتنی
وجود شرایط خشک کننده، احتیاج عادی به جادادن سریع و متراکم کردن مؤثر ( ویبره ) را تاکید می نماید. همواره خارج کردن هوای محبوس از یک توده بتنی جا داده شده مشکل می باشد مطلوب آنست که بتن چنان جا داده شود که در آخرین مرحله جا گرفتن در قالب سریعاً ویبره شود. در شرایط خشک کننده که بتن سریعتر از معمول تمایل به سفت شدگی دارد، توجه به این موضوع مهمتر است. به محض متراکم شدن بتن در محل خود، تبخیر آب فقط از سطح آزاد آن صورت می گیرد. لذا در صورت عدم تدابیر مناسب، وجود شرایط خشک کننده ممکن است میزان تبخیر را به حدی زیاد کند که آب موجود در عمق بیشتر در داخل بتن، نتواند به سرعت کافی به سطح بتن نقل مکان نموده و بنابر این کاهش آب به اندازه زیاد صورت گیرد. در این شرایط سطح بتن منقبض شده و چون بتن خمیری نمی تواند در مقابل تنش مقاومت نماید، لذا ترک ها، بلافاصله پس از جادادن بتن می توانند تشکیل شوند.
هر چند این ترک ها ندرتاً در بتن مسلح از اهمیت سازه ای برخوردار هستند اما این ترک ها گاهی به عمق نفوذ کرده و در اینصورت ممکن است در محل مجاورت با آرماتورها، باعث خوردگی آنها و نهایتاً ضعف پنهانی سازه شود.
لذا توصیه اکید می شود پس از جادادن بتن فوراً تدابیری اتخاذ شود که تبخیر به صورت مثبتی کاهش داده شود. روشهای پیشنهاد شده عبارتند از ایجاد بادشکن های موقت در سمت وزش باد – آب فشانی ریزمه مانندی جهت بالا بردن میزان رطوبت هوائی که در تماس با بتن است – پیش بینی روکشهایی که می توانند فوراً پس از جادادن بتن نصب شوند.

عمل آوردن (مراقبت)
هدفهای عمل آوردن اینست که آب در میان بتن محبوس شود که بتواند با سیمان ترکیب گردیده و بتن را در درجه حرارتی نگه دارد که عمل ترکیب به میزان قابل قبولی پیشرفت نماید. پوشش سطح بتن با ورقه های نفوذ ناپذیر نظیر پولی تن که ترجیحاً برای انعکاس تابش خورشید، رنگی آن توصیه شده است چنانچه به درستی مورد استفاده واقع شود می تواند مانع مؤثری در مقابل تبخیر باشد. بهتر است در همان حال که تکمیل بتن پیشرفت می کند، ورقه های مذکور نصب شود به طوری که هم سطح بتن تازه خراب نگردد و هم لبه های پوشش طوری محکم شود که از وزش باد زیر آن ها جلوگیری به عمل آید.
چنانچه باد زیر ورقه ها بوزد، تبخیر افزایش یافته و موضوع عمل آمدن به مخاطره خواهد افتاد. در اینصورت یک ورقه شل ممکن است از نبودنش باعث ایجاد ترک خوردگی خمیری شود.
بعضی روشهای عمل آوردن مانند آب گرفتن، پوشش با ماسه نم دار یا خاک اره نمدار با گونی خیس بهتر است تا موقعی که سطح بتن به اندازه کافی سخت نشده و استحکام کافی در مقابل آسیب پیدا نکرده است بکار نروند در صورت کاربرد آنها، مراقبت دائمی برای محافظت در مقابل خشک شدن لایه های محافظت فرضی و جلوگیری از بی فایده شدن آنها لازم است. چنانچه لایه های ماسه، خاک اره و گونی خشک شوند، نبودنشان بهتر از وجودشان می باشد زیرا در این حالت مانند فتیله ای رطوبت را از بتن کشیده و تبخیر آن را در هوا تسریع می کند .
در صورت کاربرد آب، درجه حرارت آن باید نظر درجه حرارت خود بتن باشد و باید از یک آب فشان با سوراخ ریز نظیر مه خارج شود.
مه مصنوعی که بدین شکل ایجاد می شود ممکن است به علت وزش باد از بتن دور شود. لذا لازم است بادشکن های موقت در جهت وزش باد به سمت سطح بتنی که باید عمل آید، تعبیه شود.
در اکثر موارد، منطقی ترین راه برای رسیدن به نتیجه مطلوب، به حداقل رساندن ضریب زاویه منحنی افزایش درجه حرارت است تا کوشش برای کنترل سطح درجه حرارت بدین معنی که افت حرارت از قسمت خارجی توده توده بتن باید محدود شود. به قسمتی که حرارتی که از سیمان آزاد می شود، قادر باشد درجه حرارت تمام توده بتنی که در حال عمل آمدن است بصورت یکنواختی بالا ببرد. بدیهی است بتنی که بدین طریق به عمل آمده است نیز باید حتی الامکان بصورت یکنواختی سرد شود. در غیر اینصورت، در حالی که قسمت خارجی بتن خیلی سریعتر از داخل آن سرد می شود، تنش کشش ممکن است توسعه یابد. در صورت امکان ساده ترین روش عملی اینست که قالب عایق شده یا چوبی به کار برده شود و نه تنها تا هنگامی که بتن در حین سخت شدن و گرم آن است بلید بار شد بلکه تا هنگامی که درجه حرارت آن به حد محیط اطرافش تنزل پیدا کند، لازم است قالب در محل خود بماند
 • تاریخ ارسال : جمعه ششم مرداد ۱۳۹۱, 15:32
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی

پدستالها عبارتند از ستونهای بتنی کوتاه و کم آرماتور و حتی گاهی  بدون آرماتور که عموماً روی پی های بتنی اجرا شده و روی آنها صفحه زیر ستون نصب شده و سپس ستونهای فلزی روی صفحه نصب میگردد.  این ستونها بدلیل ابعاد نسبتا زیاد ( از نظر عرضی زیاد و ارتفاعی کم) جزء ستونهای لاغر محسوب میشوند و لذا تحمل مقاومت فشاری آنها بسیار زیاد میباشد.دلایل استفاده:

۱) زمانیکه بخشی از ستون فلزی داخل خاک مدفون باشد که به جهت پوسیدگی آن از پدستال ها در همان بخش استفاده می کنند.

۲) زمانیکه ارتفاع ستون فلزی زیاد باشد و به جهت مهار کردن لاغری آن در بخشی از آن به طرف پی از پدستال استفاده می کنند.

۳) زمانیکه لنگر در پای ستون یا نباشد یا کم باشد.

۴) زمانیکه در بخش زیر زمین ساختمان با ارتفاع حدود۳ متر بخواهیم فضای قابل استفاده داشته باشیم.

۵) زمانیکه بخواهیم بخش زیر زمین ساختمان  را بجای  ستونهای فلزی با پدستالهای بتنی اجرا و در حقیقت پدستالها با پی تولید یک پی جدید بنماید و در محاسبات سازه  به صورت پی وارد شود.

۶) زمانیکه بخواهیم ستونهای اکسپوز (در نما و دید) فلزی از کف به بالا باشد.

 نکته۱: توصیه شده پدستال ها فقط زمانیکه لنگر در پای ستون نیست استفاده شوند در غیر اینصورت محاسبات آنها مانند ستونهای بتنی بوده و آرماتورهای مورد نیاز را  باید محاسبه کرد.

نکته۲: جهت خرد نشدن سطح پدستال معمولاً از یک شبکه مش آرماتور ضعیف تا حد نمره ۱۴ روی پدستال و زیر صفحه زیر ستون استفاده میکنند.
 • تاریخ ارسال : جمعه ششم مرداد ۱۳۹۱, 15:31
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی

۱- باید توجه داشت که خم میلگردها به طرف پائین یا داخل المان و خارج از ناحیه پوشش بتنی قرار داشته باشد.
2- عملیات جوشکاری میلگردها در محیطی با دمای زیر -18 درجه سلسیوس مجاز نیست.
3- بعد از پایان پذیرفتن جوشکاری بایستی اجازه داد تا میلگردها به طور طبیعی تا دمای محیط سرد شود،شتاب دادن به فرآیند سرد شدن مجاز نیست.
4- کاربرد همزمان چند نوع فولاد با مقاومت های مشخصه متفاوت در یک المان بتنی مجاز نیست مگر اینکه در نقشه های اجرائی، مهندس محاسب قید کرده باشد.5- برای مهار میلگردهای فشاری نبایستی از قلاب و خم استفاده نمود.
6- برای میلگردهای با سطح صاف(بدون آج) استفاده از مهارهای مستقیم مجاز نیست.
7- خم کردن میلگردها انتظار باید قبل از قالب بندی انجام گیرد.
8- میلگردهای ساده با قطر بیش از 12 میلیمتر را نباید بعنوان خاموت بکار برد.
9- قطر خاموت ها نباید از 6 میلی متر کمتر باشد.
10- مناسب ترین محل قطع و وصله میلگردهای طولی ستون بتنی،در نصف ارتفاع آن است.
11- محل مناسب برای وصله کردن میلگردهای طولی تیرهای بتنی،بیرون از گره تیر با ستون و در محدوده یک چهارم تا یک سوم از طول دهانه از تکیه گاه است.

 

اثرات مواد زیان آور بر خواص یتن

 1. کربنات سدیم » گیرش سیمان را تسریع می کند،با حداکثر غلظت 0.1%
 2. بی کربنات سدیم » گیرش سیمان را تسریع یا کند می کند با حداکثر غلظت 0.4% تا 0.1%
 3. کلرورها » تسریع در زنگ زدگی آرماتور و کابل های پیش تنیدگی.بیش از 0.06% در بتن پیش تنیده و 0.1% در بتن آرمه خطرناک است.
 4. سولفاتها » اثر نامطلوب روی بتن.به ازای هر 1% سولفات در آب،10% کاهش مقاومت بوجود می آید.
 5. فسفاتها،آرسنات ها و براتها » افزایش زمان گیرش.حداکثر غلظت 0.05%
 6. نمک های مس،روی،سرب،منگنز،قلع » افزایش زمان گیرش.حداکثر غلظت 0.05%
 7. آبهای اسیدی » در صورت وجود اسید کلریدریک و اسید سولفوریک و سایر اسیدهای غیرآلی،حداکثر تا 0.1% بلامانع است و آبهای با 4.5<8.5 مجاز نیست.
 8. آبهای قلیایی » در صورت وجود بیش از 0.5% هیدروکسید سدیم و 1.2% هیدروکسید پتاسیم ( نسبت به وزن سیمان ) باشد،مقاومت بتن تقلیل می یابد.
 9. آبهای گل آلود » قبل از مصرف از حوضچه های ته نشینی عبور داده و یا به روش دیگر تصفیه کرد.
 10. آب دریا » با حداکثر 3.5% نمک محلول برای ساخت بتن ( بدون آرماتور ) بلامانع است.
 11. مقاومت بتن ساخته شده با آب دریا بین 10% تا 20% کاهش می یابد.  

سنگدانه ها

 • بهترین منابع سنگدانه ها، در محل رودخانه ها می باشد که بسیار ساده و ارزان استخراج می گردند.
 • دانه های درشت رودخانه ای عموما گرد و دارای دانه بندی مناسب ولی مقاومت بتن ها کمتر می باشند.
 • مصرف سنگدانه های طبیعی (گرد گوشه با سطح صاف) در بتن، کارآئی بهتری می دهد.
 • سنگدانه های شکسته که تیزگوشه می باشند کارآئی کمتر ولی مقاومت خمشی و فشاری بیشتری دارند.
 • بهترین سنگدانه برای تهیه بتن،سنگدانه های سیلیسی هستند.سختی آنها بین 6 تا 7 (از 10 که مربوط به الماس است.) می باشد.ولی برای بتن های معمولی بیشتر از سنگدانه های آهکی استفاده می شود که سختی آنها بین 3 تا 4 است.
 • مقدار آب همراه شن به لحاظ کم بودن آن قابل صرفنظر است ولی آب همراه با ماسه که گاهی به 50 تا 60 لیتر بر مترمکعب ماسه می رسد و قابل ملاحظه است و بایستی در زمان بتن ریزی مورد توجه قرار بگیرد.
 • سنگدانه های مصنوعی که از گرد حاصل از سوزانیدن زباله ها و یا سرباره کوره های ذوب آهن و غیره بدست می آید و حاوی مقادیری فلزات و دیگر مواد سخت می باشند می توان برای ساخت بتن های غیرباربر استفاده نمود.امروزه بیش از 40 درصد بتن های مصرفی در کارگاه باربر نیستند و با استفاده از این روش می توان کمک شایانی به حفظ محیط زیست نمود
 • تاریخ ارسال : جمعه ششم مرداد ۱۳۹۱, 15:29
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی
امروزه نگهداری و مرمت سازه‌ها به دلیل هزینه‌های بالای ساخت آنها اهمیت بسیار زیادی پیدا نموده است، به همین دلیل و به علت نیاز روز افزون مهندسین و متخصصین صنعت ساختمان به تقویت، ترمیم و بهسازی سازه‌های بتنیبارهای دینامیكی از جمله مزیت‌های این مواد است.
مقدمه
ورق هایFRP  به سبب نسبت مقاومت به وزن بالا، مقاومت در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی، مقاومت در برابر خستگی ناشی از بارگذاری و همچنین نصب سریع در چند سال اخیر جهت امر بهسازی و ترمیم سازه ها خصوصاً سازه های بتنی به شدت مورد توجه قرار گرفته اند. لایه های با وزنی معادل 20% وزن فولاد غالباً مقاومتی در حدود 2 تا 10 برابر فولاد از خود نشان می دهند که وجود این خاصیت سبب استفاده گسترده از الیاف فوق در صنایع گوناگون گردیده است. سالهای زیادی است که از الیاف FRP در صنایع هوا فضا استفاده می گردد. روشهای مختلف و متعددی برای این موضوع مطرح گشته است. سادگی اجرای FRP ها در عین سرعت عمل بالا، وزن كم، مقاومت كششی بالای ورق‌ها، مقاومت در برابر خوردگی، جذب ارتعاشات و افزایش مقاومت و استحكام سازه میباشد.

اما در گذشته بهای نسبتاً سنگین این الیاف سبب گردیده بود که استفاده از آنها در صنعت ساختمان ناچیز و محدود باشد لیکن امروزه به دلیل گسترش تولید این مواد و به طبع آن کاهش بهای آنها و همچنین به سبب برتری های خاص این الیاف، می توان توجیه مناسب اقتصادی برای استفاده از آنها ارائه نمود.

با توجه به نوپا بودن این تکنیک تقویت، از اواسط دهه نود فعالیت های گسترده ای بر روی بررسی رفتار این پلیمرها در مقاوم سازی خمشی تیرهای بتنی بوسیله چسباندن این الیاف به ناحیه تحت کشش مقطع انجام شده است که همگی آنها بر بهبود رفتار مکانیکی و افزایش مقاومت خمشی تیرها تاکید دارند.
جهت بررسی کامل تیرهای بتنی مقاوم سازی شده واضح است که علاوه بر جنبه های مقاومتی، عملکرد اعضاء تحت شرایط بهره برداری نیز باید رضایت بخش باشند و این امر با تامین مقاومت کافی برای عضو خودبخود تحقق نمی یابد. در یک عضو که به روش مقاومت نهایی طرح شده است ممکن است تغییر مکانهای ایجاد شده تحت بارهای بهره برداری بیش از اندازه بزرگ باشد به طوری که سبب آسیب رساندن به قسمتهای غیر سازه ای شود و یا از سویدیگر، ترکهای ایجاد شده در تیرها ممکن است به اندازه ای بزرگ باشند که خوردگی آرماتورها را موجب شود و از نظر ظاهری نیز نا مطلوب باشد.
در این تحقیق آزمایشگاهی اثر ورقهای FRP در مقاوم سازی خمشی تیرهای بتن مسلح حاوی بتن با مقاومت بالا مورد بررسی قرار گرفته است. میزان آرماتور كششی و تعداد لایه FRP در ساخت نمونه ها و تقویت آنها به عنوان متغیر در نظر گرفته شده است. تعداد شش تیر بتنی دارای سطح مقطع، طول و میزان میلگرد فشاری و برشی یکسان حاوی بتن با مقاومت بالا، دارای آرماتور کششی برابر با  و  ساخته شده و تحت آزمایش خمش چهار نقطه ای قرار گرفته وشرایط بهره برداری آنها مورد بررسی قرار گرفته است. از شش نمونه ذکر شده دو نمونه بدونبه عنوان نمونه شاهد و چهار نمونه دیگر با یک و چهار لایه FRP مقاوم سازی شده اند.
جهت بررسی دقیق رفتار این تیرها تعداد قابل توجهی کرنش سنج روی میلگردهای کششی، فشاری و همچنین سطح بتن و FRP نصب شده که نتایج حاصله در این تحقیق دال بر عملکردمطلوب ورقهای تقویت کننده در شرایط بهره برداری می باشد.

جزئیات نمونه ها و روش انجام آزمایشات
نمونه های آزمایش
در این تحقیق 6 تیر بتن مسلح حاوی بتن با مقاومت بالا، با سطح مقطع و طول یکسان ساخته شده و تا لحظه شکست تحت آزمایش خمش چهار نقطه ای قرار گرفتند. تیرها با توجه به مقدار آرماتور کششی آنها به دو گروه تقسیم شده و از هر گروه یک نمونه به عنوان تیر کنترل و بدون مقاوم سازی مورد آزمایش قرار گرفته و بقیه نمونه ها با یک و چهار لایه الیاف کربن مقاوم سازی شده و سپس تحت بارگذاری قرار گرفتند. طول همه تیرهای مورد آزمایش 300 سانتیمتر بود که بر روی تکیه گاههایی با دهانه 270 سانتیمتر مورد بارگذاری و آزمایش قرار گرفتند. با توجه به نتایج آزمایشات گذشته ، جهت افزایش اثر مقاوم سازی و تاخیر در جدا شدگی FRP از سطح بتن، طول FRP مصرفی برابر با 260 سانتیمتر در نظر گرفته شده است که تقریباً تمامی طول دهانه تیر را پوشش می دهد.
سطح مقطع تمامی تیرها مستطیلی و به ابعاد 25×15 سانتیمتر در نظر گرفته شده است. آرماتور فشاری تمامی تیرها دو عدد میلگرد با قطر 10 میلیمتر و آرماتور کششی نمونه های سری  الف دو عدد میلگرد با قطر 16 میلیمتر و برای نمونه های سری ب دو عدد میلگرد با قطر 22 میلیمتر منظور شده است. برای تمامی تیرها از آرماتور برشی یکسان استفاده شده است که عبارت است از خاموت بسته به قطر 10 میلیمتر که در فاصله 9 سانتیمتر از یکدیگر در دهانه های برشی تیر پخش شده اند و طراحی این خاموتها به گونه ای است که از شکست برشی تیرها جلوگیری شده و شکست نمونه ها بصورت خمشی اتفاق بیفتد. برای بارگذاری از دو بار متمرکز متقارن که به فاصله 90 سانتیمتر از یکدیگر قرار گرفته اند استفاده شده است. به این ترتیب، مقدار دهانه برش برابر با 90 سانتیمتر و نسبت طول دهانه برشی به عمق مؤثر برابر با 1/4 می شود که این مقدار، تیرهای مورد نظر را در رده تیرهای معمولی قرار می دهد.
کرنش سنجهای الکتریکی بر روی آرماتور کششی، فشاری، برشی و همچنین سطح بتن و FRP در نقاط مختلف چسبانده شده تا در بارهای مختلف قادر به اندازه گیری میزان کرنش در مقاطع مختلف بوده تا با استفاده از آن قادر به محاسبه میزان تنش و همچنین انحناء تیر باشیم. با استفاده از خیز سنجهای الکتریکی با دقت بالا که در نقاط مختلفی از تیر قرار گرفته اند، روند افزایش خیز تیر نیز به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است. با استفاده از دوربین ترک سنج، عرض بزرگترین ترک خمشی و برشی نیز اندازه گیری و با هر افزیش باری قرائت و ثبت می شوند.

نام هر تیر از دو حرف تشکیل شده است که حرف اول نشان دهنده میزان آرماتور کششی ( سری A یا B) و نام دوم نشان دهنده تعداد لایه FRP مصرفی جهت مقاوم سازی نمونه می باشد. در جدول 1 مشخصات تیرهای ساخته شده در این تحقیق آورده شده است.
جدول 1: مشخصات تیرهای آزمایش شده در این تحقیق

Series

Test beam

     

 (mm2)

CFRP layers

A

AH0

2F16

2F10

F10@9cm

0

0

AH1

2F16

2F10

F10@9cm

6.75

1

 

AH4

2F16

2F10

F10@9cm

27

4

 

B

BH0

2F22

2F10

F10@9cm

0

0

BH1

2F22

2F10

F10@9cm

6.75

1

 

BH4

2F22

2F10

F10@9cm

27

4

 

 

خواص مصالح مصرفی
برای هر تیر تعداد 3 عدد نمونه مکعبی 10×10×10 سانتیمتر در هنگام بتن ریزی نمونه ها ساخته شده و در شرایط مشابه با تیرها عمل آوری شدند. این نمونه ها در سن 28 روزه تحت آزمایش فشار قرار گرفته و میانگین مقاومت فشاری آنها برابر با 962 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع بدست آمد. برای تبدیل مقاومت فشاری نمونه های مکعبی به مقاومت فشاری نمونه استوانه ای استاندارد از ضریب 8/0  استفاده شد که بدین ترتیب مقاومت فشاری بتن مصرفی در تمامی تیرهای ساخته شده در این تحقیق برابر با 770 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع در نظر گرفته می شود. میلگردهای آجدار مصرفی ساخت کارخانه ذوب آهن اصفهان و دارای تنش تسلیمی برابر باکیلوگرم بر سانتیمتر مربع می باشند. FRP مورد استفاده در این تحقیق از نوع کربن با جرم حجمی 78/1 گرم بر سانتیمتر مکعب بوده و ضخامت هر لایه آن برابر با 045/0 میلیمتر می باشد. رفتار این ماده تا لحظه شکست به صورت خطی بوده که کارخانه سازنده تنش کششی حداکثر و مدول الاستیسیته آن را به ترتیب برابر با 38500 و 105 ×23 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع اعلام کرده است. کرنش شکست FRP مصرفی برابر با 7/1 درصد می باشد.

روش انجام مقاوم سازی
پس از بتن ریزی، نمونه ها به مدت 28 روز تحت شرایط کاملاً مرطوب عمل آوری شدند. دو عدد از تیرها به عنوان نمونه کنترل بدون انجام مقاوم سازی تحت بارگذاری قرار گرفتند. سطح کششی تیرهای دیگر ابتدا توسط سنگ فرز به میزان 1 تا 2 میلیمتر ساب زده شده و سپس توسط استون به طور کامل تمیز می گردند. چسب مورد استفاده برای لایه اول ( بین سطح بتن و FRP) از نوعبوده که چسبی دو جزئی بوده که پس از اختلاط، توسط کاردک به طور کامل روی سطح بتن مالیده شده و اولین لایه FRP روی آن قرار گرفته و کاملاً توسط چسب اشباع می گردد. برای چسباندن لایه های بعدی ( بین ورقهای FRP) از چسبی دو جزئی با نام تجاری EP-IN  استفاده می شود. این چسب توسط فرچه معمولی روی FRP مالیده شده و سپس لایه بعدیروی آن قرار می گیرد.
 پس از کامل شدن عملیات مقاوم سازی نمونه ها حداقل به مدت 7  روز در شرایط آزمایشگاهنگهداری شده و پس از نصب کرنش سنج های الکتریکی لازم روی سطح FRP و بتن، تحت بارگذاری قرار می گیرند. بارگذاری نمونه ها به صورت مرحله ای افزایش پیدا می کند و پس از هر افزایش بار، مشاهدات عینی، قرائت کرنش سنج ها و خیز سنج ها و همینطور نحوه گسترش ترکها روی سطح تیر به همراه عرض عریضترین ترکهای خمشی و برشی به طور کامل ثبت می گردد.

ارزیابی نتایج آزمایشات
سختی و تغییر مکان
منحنی تیرهای مقاوم سازی شده، از ابتدا تا انتهای مرحله رفتار خطی نمونه ها به خوبی بر روی نمونه کنترل نظیر خود منطبق است لذا می توان نتیجه گرفت که در حالت بهره برداری، سختی و تغییر مکان نمونه های مقاوم سازی شده( صرفنظر از تعداد لایه FRP)، با نمونه کنترل کاملاً همخوانی دارد. اما در ناحیه پلاستیک و تا لحظه شکست، با افزایش تعداد لایه FRP، سختی تیر افزایش پیدا کرده ولی خیز آن به مقدار زیادی کاهش پیدا می کند که این امر بر کاهش  شکل پذیری نمونه های مقاوم سازی شده نسبت به نمونه کنترل دلالت دارد.
عرض ترک
با توجه به اینكه ایجاد ترك در سازه‌های بتنی نه تنها اجتناب ناپذیر است بلکه برای استفاده موثر از آرماتور لازم نیز هست. مقدار مجاز عرض ترک تحت بارهای بهره برداری بستگی به شرایطمحیطی دارد. جدول 3  عرض مجاز ترک را مطابق توصیه کمیته 224 انجمن بتن آمریکا ارائه می کند.
جدول 3 : عرض مجاز ترکهای خمشی

شرایط محیطی                                             عرض مجاز ترک ( mm)

هوای خشک یا پوشش محافظ                                                41/0
رطوبت، هوای مرطوب، تماس با خاک                                       3/0
آب دریا، خشک و تر شدن متوالی                                           15/0
سازه های نگهدارنده آب                                                     1/0

با افزایش FRP، طیف افقی نمودار كاهش می یابد، این پدیده حاكی از عدم افزایش قابل توجه عرض ترك با وجود جاری شدن فولاد كششی می‌باشد. همچنین در محدوده بارهای سرویس، دستیابی به عرض ترکهای بسیار کم با استفاده از FRP به خوبی قابل مشاهده است.

نتیجه گیری:
در این تحقیق با بررسی اثر لایه های فیبر کربن بر روی مقاومت خمشی تیرهای بتنی تقویت شده با FRP، نتایج زیر در حالت سرویس حاصل گردید.
الف- در حالت بهره برداری، سختی و تغییر مکان نمونه های مقاوم سازی شده( صرفنظر از تعداد لایه FRP)، با نمونه کنترل کاملاً همخوانی دارد. اما در ناحیه پلاستیک و تا لحظه شکست، با افزایش تعداد لایه FRP، سختی تیر افزایش پیدا کرده ولی خیز آن به مقدار زیادی کاهش پیدا می کند که این امر بر کاهش  شکل پذیری نمونه های مقاوم سازی شده نسبت به نمونه کنترل دلالت دارد.
ب- با افزایش FRP، طیف افقی نمودار ممان – عرض ترک كاهش یافته است، این پدیده حاكی ازعدم افزایش قابل توجه عرض ترك با وجود جاری شدن فولاد كششی می‌باشد.
ج- در محدوده بارهای سرویس، دستیابی به عرض ترکهای بسیار کم با استفاده از FRP به خوبی قابل مشاهده است.

 • تاریخ ارسال : جمعه ششم مرداد ۱۳۹۱, 15:28
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی
خوردگی یکی از مؤثرترین فاکتورها در تعیین عمر اقتصادی برای ساختمانها می باشد. خوردگی نتیجه  یک سری  فعل و  انفعالات  شیمیایی  در بتن  و  آرماتور ها  می باشد. در بتن آرماتورها  توسط  بتن، محافظت می گردد.  (PH=13)  بالا که از خصوصیات بتن می باشد PH بالا کاهش یابد، محافظت بتن از روی آرماتورها حذف می گردد. این جزء از   PH   زمانی که این مقاطع بتنی زنگ می زند،این زنگ زدگی باعث افزایش حجم میلگردها می گردد که این موضوع موجب ایجاد ترک در مقطع به موازات میلگردها خواهد شد. زمانیکه بتن ترک خورد میلگرد به طور  کامل در معرض  اثرات جوی و عوامل خوردگی قرار می گیرد که این خود باعث کاهش عمر ساختمان خواهد گردید.
از عوامل دیگر خوردگی در بتن یک واکنش شیمیایی با نام کربناسیون در مقطع بتنی است  که  عامل آن یون های فعال کلسیم که ناشی از هیدراسیون سیمان است، می باشد.  این یون های فعال به سرعت با گازهای جو و رطوبت هوا واکنش انجام داده و باعث ایجاد ترکیبات شیمیایی پیچیده می گردد که سبب تغییرات در مشخصات مقطع واحد گردید.  این  زنجیره از واکنشهای شیمیایی به سرعت بتن را کاهش داده و بنابراین باعث  شروع خوردگی در میل گردها می  گردد.  در  ادامه   PH سیمان نیز خواص خود را از دست می دهد و قابلیت تحمل خمش در آن به شدت کاهش می یابد.   در واقع یک روش ترمیم بتن  است که برای مقاطع بتنی  که مقاومت خود  را در اثر    Izo-BTS خوردگی از دست داده اند و یا آنکه در هنگام اجرا در اثر عدم دقت کافی به مقاومت مورد نظر نرسیده اند و   یا در اثر زلزله دچار تخریب  شده اند، استفاده می گردد.  با توجه به مراحل کار در این روش ابتدا قسمتهای ضعیف مقطع بتنی  که مقاومت لازم را   ندارند توسط روشهای مکانیکی تخریب می گردد که لازمه آن، در ابتدای کار قبل از تخریب، تعیین  عمق دقیق نفوذ خوردگی در مقطع است که توسط آزمایشات خاصی این عمق و نواحی که ترمیم باید در آن انجام شود مشخص می گردد. ترمیم می گردد، این ماده در مرحله بعد سطح بتن توسط ماده ای خاص با نام IZOMET-BRM دارای شباهت زیادی با بتن می باشد اما قابلیتها و خواص آن چه به لحاظ مشخصات ساختمانی و چه به لحاظ مقاومت در برابر عوامل خوردگی بسیار بالاتر از بتنهای معمولی است.

تقویت سازه های بتنی
هدف در این روش مقاوم سازی سازه ها در مقابل زلزله  و یا بالا بردن مقاومت سازه بنا بهنیازمواردی همچون تغییر کاربری ساختمان و یا اشتباه درمحاسبات اولیه طراح  می باشد.  در این روش علاوه بر بدست آوردن مشخصات مورد نظر به لحاظ ساختمانی مسایل معماری ساختمان و زیبایی بنا نیز مد نظر است بدین صورت که در این روش بعد از اتمام کار سطح مقطع اجزا ساختمان تغییراتی نخواهد  داشت.  روش کار بدین صورت  است که یک سری ورقهای  فولادی با توجه به محاسبات انجام شده و  مقاومت موردنظر از خارج مقطع توسط یک نوع   Steel-plates اپوکسی خاص به مقطع اضافه می گردد.  طراحی این فولادها و مقادیر آن با توجه به محاسبات اولیه ساختمان و نیز مشخصاتی از مقطع که در نظر داریم به آن برسیم انجام می گیرد. مراحل انجام کار و نیز مواد استفاده شده به صورتی است که بعد از پایان مقطع جدید و قدیم به خوبی با یکدیگر کار می کنند.

 • تاریخ ارسال : جمعه ششم مرداد ۱۳۹۱, 15:27
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی
دیوار چینی
1-  دیواری كه از آجر فشاری یا با سنگ مخلوط و یا با مصالح دیگر با ملات ماسه سیمان یا ماسه آهک و یا ملات باتارد
2-  نمای دیوار را می توان از ابتدا با نما سازی خارجی پیوسته ساخته و به تدریج بالا ببرد بطوری که هر رگ آجر چینی قسمت جلوی کار آجر تراشیده گذارده و پشت آنرا از آجر فشاری یا مصالح دیگر می چینند که ضخامت و مقاومت هر دیوار بستگی به نوع کاربری آن دارد که در این ساختمان بیشتر دیوار چینی ها به وسیله آجر لفتون و آجر فشاری انجام گرفته است. چیده شده است.

نحوه شمشه گیری
ابتدا بالای یکی از گوشه های هر قسمت ساختمان را مقدم گرفته و یک کروم گچی به یک زاویه نصب می شود، سپس  شاقولی آن کروم را به پایین ارتباط داده کروم دیگری به پایین متصل می سازد بعد خط گونیا  90  درجه را به زاویه های دیگر انتقال داده به طوری که عمل کروم بندی چهار گوشه هر قسمت را زیر پوشش دهد بعد ریسمانی به بالای هر قسمت روی کروم ها گرفته و هر دو متر یککروم به زیر ریسمان به وجود آورده که این عمل پایین نیز انجام می شود بعد کروم های قسمت وسط و گوشه ها از بالا به پایین با شمشه چوبی یا آلومینیومی شمشه گچی گرفته روی کروم گچی که سرتاسر ارتفاع دیوار را در چند قسمت گرفته از ملات گچ و خاک یا ماسه سیمان می پوشانند.

فرش کف ساختمان
 برای عمل فرش کف ابتدا در گوشه های هر قسمت یک قطعه سنگ ساییده شده یا موزائیک یک اندازه بطوریکه تراز روی چهار نقطه باشد قرارمی دهندسپس ریسمانی نازک و محکم به اضلاع بسته و خط گونیا  90  درجه را به گوشه ها انتقال میدهد.بعد ملات را کف  آن پهن می کنند و کف را فرش می نمایند البته ریسمان ها را به ترتیب جا به جا می کنند .

نحوه اجرای خط گونیا معماری
ابتدا از گوشه ها دو ریسمان عمود بر هم بسته و  60  سانتی متر به یک طرف نشان گذارده ضلع همجوار را80  سانتیمتر علامت گذاری می کنیم در این حالت خط ارتباط بین این دو باید  100  سانتیمتر کامل باشد که در مغایرت ریسمان را جا بجا  کرده تا نقطه  100  سانتیمتر تکمیل گردد.که در این صورت زاویه  90  درجه درست می شود .

قرنیز
بر روی فرش موزائیک یا سنگ قسمتهای ساختمان قطعه سنگی به دیوارنسب مس شودکه قرنیز نا میده می شود . تا شستشوی کف و تنظیم گچ کاری دیوار ها آسان گردد.که در بیشتر ساختمان ها این قرنیز حدود  10  سانتیمتر استفاده می شود که در این جا هم به همین صورت است.

سفید کاری با گچ
هر بنا اول شمشه گیری آستر می شود در اینصورت گچ آماده را پس از الک کردن با الکی که سوراخ های آن نیم میلیمترمربع است الکک شده را با دو دست آهسته در آب می پاشند تا اینکه ضخامت گچ به روی آبها برسد بلا فاصله با دست گچ های داخل آن را مخلوط نموده که این عمل بدست شاگرد استاد کار انجام می شود بعد به سرعت استاد کار خمیر گچ را با ماله آهنی روی دیوار آستر شده می گشد و بلا فاصله یک شمشه صاف روی آن می کشد تا ناهمواری های آن روی دیوار گرفته شود. نموده و سپس حدود سه لیتر آب سالم در ظرفی ریخته گچ ال

کاشی کاری
هنگام شروع نصب کاشی به این صورت اقدام می گردد ابتدا خمیری از خاک رس تهیه و آن را می ورزند این خمیر در ظرفی نزدیک دست استاد کار آماده می ماند سپس با گچ یا سیمان یا ماسه یا خاک رس کوبیده شده زیر رگه اول کاشی در یک ضلع کنار دیوار شمشه کاملا تراز به وجود می آورد تا امکان چیدن رگه اول کاشی به وجود آید.

 دو عدد کاشی دو سر ضلع موقتا با فاصله حداقل  1  سانتیمتر از دیوار قرار می دهند سپس ریسمانی نازک به بالای آن متصل نموده جلوی کاشی ها را از گل ورزیده شده موقتا بست می زنند بعد شمشه فلزی بسیار صاف جلوی کاشی در حال نصب قرار می دهند و بقیه کاشی ها را پشت شمشه چیده بعد با ریسمان کنترل می نمایند،

جلوی بند ها را از گل ورزیده شده کروم موقت گذارده سپس دوغاب سیمان رابه صورت رقیق محلول شده از ماسه پاک و سیمان معمولی آماده با ملاقه به آهستگی پشت کاشی ها را پر می کند تمام اضلاع را در رگ اول دور می گردانندتا امکان کنترل تمام زاویه ها وضلع ها ،گوشه ها و نبشه ها به عمل آیدکه چنان چه کنار ضلعی تکه های غیر استاندارد احتیاج شود کاشی های رگه اول را جا بجا نموده و تکه ها به کنار منتقل شود و دوغاب ریزی پشت انجام گیرد پس از کنترل اضلاع هر بنا رگه های دیگر را از اول شروع و انقدر تکرار می شود تا کاشیکاری در حد مطلوب به اتمام برسد پس از خودگیری کامل ملات کاشی ها دوغابی از رنگ کاشی با سیمان سفید ورنگ مشابه تهیه نموده و با پارچه یا گونی به لای بند ها مالیده و بعد از خشک شدن سطح کاشی ها را کاملا نظافت می نمایند ، در این هنگام نصب کاشی های دیواری خاتمه یافته و آماده فرش سرامیک کف می شود.

سرامیک کف
برای فرش کف سرویس هاپس از کنترل لوله گذاری ها و چک نمودن ایزو لاسیون و شیب سازی لازم برای آبروها زیر سرامیک یککه  3  میلیمتر جای ملات برای نصب سرامیک باقی بماند سپس با توجه به این که پلاستر زیر بنا نباید خشک شود باید هر چه زود تر دوغابی از سیمان معمولی به ضخامت نیم سانتیمتر روی پلاسترها قرار داده و قطعات سرامیکک نفوذ کند و از این روی قطعات به پلاستر زیر چسبیده شود و روی سرامیک ها با شمشه و چکش های لاستیکی کوبیده و هموار گردد  ، 24  ساعت بعد کاغذ روی سرامیک را نم زده و پس از خیس خوردن به وسیله پارچه ای جمع آوری و نظافت می گردد، در این حالت باید کنترل شود که چنان چه درزی از سیمان بر خوردار نشده و لای درز باز مانده باشد مجددا از سیمان دوغاب پر می شود ودرز ها بارنگ سرامیک به صورت دوغاب تزئین و چنان چه نیاز به بتنه کاری باشد پلاستر سیمانی  تعبیه می شود تا این آماده را در دوغاب غرق نموده تا شیره دوغاب به زیر درزهای سرامی

از سیمان سفید و رنگ خمیری تهیه و جاهای ناهموار درز ها را پر و نظافت می نماید .

چیدن آجرنما
آجر سفید یا رنگی زلال و اعلا که معمولا از بهترین خاک رس خالص به قطرهای  3، 4، 5، 6  ، سانتیمتر بدون مواد گیاهی یا آهکی و یا شنی پخته شده به نزدیک کار آجر تراش حمل می شود و سپس استاد کار آجر تراش با چند نفر شاگرد کار آموخته به وسیله دستگاه برش و تراش آجر ها را بریده و سپس آنها را به ظرف آب موجود وارد می کنند آجر ها حداقل دو ساعت درآب باقی می مانندکه چنانچه مواد آهکی داشته باشد شکسته و با سیراب شدن آن مقاومت و استحکام آجر بالا رفته وثابت خواهد ماند و نیز برای ساییدن لبه های تراشیده شده آماده می گردد. در خاتمه شاگردان با قطعه آجر دیگر روی نره های تراشیده شده را کاملا صیقل می دهند در این صورت خمیری زاییده شده از خود آجر به وجود می آید که به آن بتنه آجر می گویند با پرکردن سوراخ های نره های آجر به وسیله همان بتنه و کشیدن قطعه آجر دیگر تیزی ها و گوشه های آجر را صاف و هموار می کنند در این صورت آجر برای چیدن جلوی دیوار آماده است ولی بهتر است مصرف آن را به روز بعد موکول کنند تا در این فاصله کاملا خشک شود پس از خشک شدن آجرهاشوره سفیدی روی آجر را می گیرد که می توان پس از چیدن و خشک شدن شوره ها آن را باپارچه ای از روی آجرها برداشت.

بند کشی آجر
پس از اتمام کل نما سازی با آجر ابتدا ماسه بادی دانه دار پای کار آماده داشته و به هر پیمانه ماسه دو پیمانه سیمان معمولی پرتلند اضافه می کنند وبا مقداری آب به صورت خمیر در آورده پس از نصب داربست برای زیر پای استاد کار بند کش خمیر را در ظرفی نزدیک کار برده با قلم فلزی باریک که عرض آن حد اکثر  10  میلیمتر و ضخامت آن  2  میلیمتر و سر آن نیز منحنی شده باشد ، وسط آن نیز زانویی خورده شده باشد پس از پوشاندن دستهای استادکاربا دستکش های لاستیکی سالم خمیر را کم کم روی کف دست چپ قرار داده و قلم نام برده را به دست راست گرفته دست چپ به زیر درز آجر از چپ به راست حرکت می کند و هم زمان دست راست با قلم فلزی خمیر را به لای درز جای داده پس از پیش رفتن حدود یک متر طول عمل را به درزهای زیر انتقال می دهد سپس از ابتدای هر درز با دست راست قلم را تا آخر ملات یکسره کشیده تا تشخیص داده شود درزها تمیز بند کشی شده و با قطعه پارچه ای لبه های آجر را تمیز می نمایند.    

نصب سنگ نما
برای تزیین سنگ نما ضمن آماده شدن سنگ مورد دلخواه استاد کاران ماهر ابتدا جلوی دیوار ها را با قطعه سنگی کروم بندی و اضلاع دیواررا به صورت صاف و گونیا ریسمان بندی می کنند سپس رگه اول سنگ ها را شمشه گیری می کند بعد از ریسما ن بندی بالا و کنترل شاغولی آن سنگ های رگه اول را نصب می نماید و با گچ ساخته شده جلوی آن هارا از کروم های گچی موقت متصل میسازد ، سپس دوغاب سیمان ساخته شه از ماسه درجه یک و سیمان پرتلند را که با آب نیز محلول شده با ظرف قاشقی شکل پشت سنگ ها را پر می کنند. تردید نیست در پشت سنگ ها اتصالات آهنی به نام اسکوب نیز الزامی است چنانچه اسکوب انجام نگرفته باشد سنگ ها اتصال به دیوار آجری نداشته و امکان ریختن سنگ ها وجود دارد در این صورت باید رویل پلاک شود که آن نیز از نظرشکل خارجی زیبا نخواهد شد .

نمای سیمانی
برای تزیین نمای خارجی سیمانی ساختمان در اولین مرحله ملاتی از ماسه پاک نه چندان درشت آماده کرده یعنی چهار پیمانه ماسه و یک پیمانه سیمان  معمولی پرتلند را با آب به صورت ملات مخلوط در آورده سپس همان گونه که در قسمت شمشه گیری گفته شد ابتدا بالای دو سر یک ضلع دیوار را کروم بندی و روی کروم ها را رسیمان کشیده وهر یک متر کروم به دیوار متصل می نمایند، سپس شاغولی کروم ها را به پایین دیوار داده عمل بالا را در پایین نیز انجام می دهند بعد فاصله کروم ها را از بالا به پایین با ملات ساخته شده فوق پرکرده وروی آن را شمشه کش می نمایند .

پس از اتمام کلیه کارها کروم بندی ها فاصله دو کروم را با همان ملات پر کرده شمشه صافی را از پایین به بالا روی ملات ها کشیده تا روی شمشه صاف کردن این عمل را آستر  می نامند ، پس از تمام شدن کل طول دیوار خاک و پودر سنگ را با سیمان بطور نصبی مخلوط نموده یعنی برای سه پیمانه از دو مخلوط یک پیمانه سیمان سفید یا معمولی را با آب مخلوط کرده تاخمیری نسبتا رقیق تهیه شود سپس خمیر را با کمچه آهنی یا چوبی روی آسترها مالیده و با پاشیدن آن به وسیله قلم مو روی آن را با تخته ماله های چو بی ماساژ داده تا زیر تخته ها صاف و موج آن گرفته شود چنانچه بنا به تشخیص استاد کار احتیاجی به خط کشی وبه فرم های مختلف داشته باید پس از اتمام نرمه کشی ذکر شده آماده خط کشی و شیار زنی شده است پس از خاتمه یافتن کل آستر ونرمه کشی تزیین رویه آن با مصالح ورنگهای مختلف امکان پذیر است.

پارکت سازی
برای ساخت پارکت های چوبی یک بنا ابتدا روی موزائیک ها ویابتو ن زیر پارکت را با دستگاه های کف ساب ساییده وکاملا صیقل می نماید و نیز لبه های موزائیک ها را همواره نموده سپس با خمیری نظیر خمیرهای شیمیایی یا چسبی یا سیمانی یک قشر روی موزاییک ها را ماستیک نمودن و سپس با شمشه فلزی خیلی دقیق خمیر را جا بجا کرده وشمشه را روی آنها گردانیده تا اطمینان حاصل شود زیر پارکت ها کاملا صاف شده 48  ساعت بعد روی خمیر خشک شده را صیقل داده و کاملاصاف می نمایند بعد پارکت های چوبی که به  قالب های  25  ×25  سانتیمتر با تکه های دو و نیم سانتیمتر از چوب ملچ، ممرز و افرا ،گردو ، راش ، چنار و چوب فوفل و غیره تهی شده را با در نظرگرفتن راه چوب یعنی راه های راست و راه پود خلاف جهت یک دیگر در کارخانه نجاری و پارکت سازی به هم متصل گردیده وروی آن یک ورق کاغذ به طور موقت چسبانده آن را باچسبهای شیمیایی ویا گندمی روی کف می چسبانند برای اطمینان در چسبندگی کامل غلطک های سنگین را بر روی آن حرکت می دهند تا اطمینان حاصل شود پارکت کاملا بر روی زمین چسبیده است  48  ساعت آن روی پارکت ها را به وسیله ماشین سمباده که قطر قرص آن بزرگ باشد ساییده وتمام قطعات را با هم یکنواخت و یک رو ویککردن روی پارکت ها و برداشتن گرد و خاک ناشی از کار روی آنها را کاملا با ماستیکی ترکیب شده از خاککت ها را پوشانیده  به طوریکه تا نیم میلیمتر روی پارکت ها ماستیک بماند  44  ساعت بعد به وسیله ماشین سمباده که قرص آن بزرگ و از قطعات پارچه ی برخوردار باشدو نام این دستگاه پولیش قلمداد شده است با ماشین نام برده کاملا روی پارکت را صیقل داده تا اطمینان حاصل شود سطح پارکت ها کاملا یکنواخت و یک رنگ است .پس از برداشتن قشر روی آنها و نظافت سطح پارکت یک قشر سیلومات با تینر فوری  4. محلول گشته آنرا به منظور پرکردن چشمه ها با دستگاه پیستوله روی پارکت می باشند پس از خشک شدن سیلر مجددا با ماستیک گفته شده لکه گیری کرده و دوباره روی آن را پولیش می نمایند تا تشخیص داده شود زبری و پرز چوب ها گرفته و چشمه های آن نیز از سیلر پر شده است . برای پاشیدن قشر آخر رنگ لازم است در اولین مرحله درب ها وپنجره ها را بسته نگهداشت و کلیه راه نفوذ گردو خاک را مسدود نموده و پس از نظافت کردن کامل موقع زیر رنگ کیلر را با تینر فوری محلول ودر پیستوله های سالم ریخته و از یک سر پارکت به طور نازک یک قشر نیم میلیمتری روی کار می پاشند پس از اتمام رنگ پاشی کل سطح برای  24  ساعت درها را بسته نگهداشته سپس با دستگاه پولیش که دور قرص دایره آن از پارچه پوشیده شده باشد کل سطح پارکت را پولیش وصیقل داده تا تشخیص داده شود سطح پارکت ها کاملا نرم و رنگ شیشه ای روی آنرا گرفته است . سطح می نمایند. پس از تمیز اره نرم از جنس و رنگ همان چوب و چسب سفید یا سرشوم هم رنگ تنظیم شده است تمام سطح بار  از این هنگام تا  48  ساعت نباید روی پارکت ها عبور نمود و پس از  48  ساعت کف ساختمان پارکت شده برای بهره برداری آماده است .

ایزولاسیون
برای ساخت بام ابتدا روی سقف بتنی را از هر گونه گچ تمیز کرده و نخست باید محل نصب ناودانها مشخص و پس از نصب نرده و یا دوره چینی با پوکه معدنی که یک نوع خاک سبک وزن است ویا از پوکه صنعتی که از ضایعات کارخانجات است را با مخلوط نمودن  5  پیمانه پوکه و1  پیمانه سیمان معمولی مخلوط با آب کروم بندیها انجام می پذپردو چنانچه پوکه در دسترس نبود میتوان از خرده های آجر یا خاککنند . مهندس ناظر ساختمان مواظب است مقاومت را با احتساب به وزن مصالحی که برای شیب سازی مصرف می نماید قوی تر بگیرد .پس ازاتمام کروم بندی و در نظر گرفتن شیب آبروها وسط کروم ها را از همان پوکه وسیمان پر می نمایند و روی آن را با شمشه و ریسمان مسطح و کنترل می کنند بعد از آماده شدن پشت بام تا  48  ساعت برای خود گیری سیمان مصرف شده آب پاشی لازم است .بعد از آماده شدن شیب سازی ایزالاسیون انجام می شود . شن دار پرمی

ایزولاسیون قیری
بهترین ایزولاسیون برای بام ها در این زمان مخصوصا وضع جوی ایزولاسیون گونی قیری می باشد .قیر را با حرارت لازم رقیق نموده و روی بام می مالندسپس گونی های سالم درجه یک را از پائین به بالا چسبانیده می شود .نصب این گونی ها از بالا به طرف ناودانها هدایت می شود .لایه گونی دوم خلاف جهت یعنی چنانچه لایه زیر طولی چسبانده شده باشد لایه رو عرضی انجام می گیرد وگونی ها مجددا با قیرآغشته می گردند و پس از کنترل کلیه درز ها وبندهای گونی ها در این هنگام آماده آسفالت ریزی یا موزائیک می باشد.

ایزوگام ورقی
ورق لاستیکی شکل به صورت لوله در بازار موجود است . پس از کنترل کلی و ریسمان کشی لوله ایزولاسیون را از یک سر روی  بام می چسبانند سپس با چراغ حرارت دهنده درزها را با هم جوش می دهند و با خمیر روی بام را لکه گیری نموده تا امکان آزمایش آبگیری بام را میسر سازد .

آزمایش بام
برای اطمینان کامل در سلامت بام معمار می توانددهانه ناودانها را با گل رس ورزیده شده یا ملاتی دیگر گرفته و روی بام را به صورت استخر آب گذارده  24  ساعت بعد اگر  رطوبت به زیر سقف سرایت نکندایزولاسیون معتبر است .

تیرچه بلوک
برای اجراء سقف تیرچه بلوک ابتدا تیرچه های ساخته شده از میله گرد آجدار و زیر آن از فوندوله های سفال یا بتن است را به بالای ساختمان حمل می نمایند سپس زیر تیرچه ها به فاصله های حداکثر 120سانتیمتر چوب کشی نموده و به وسیله شمعها فلزی یا چوبی بار سقف به زمین منتقل می شودسپس بلوکه های که از سفال یا سیمان و ماسه تهیه شده است در فاصله تیرچه ها چیده می شود و وسط دهانه را مقداری که نبایداز کل عرض دهانه کمتر باشد بالا گرفته این بالازدگی به منظور خستگی بتن سقف در نظر گرفته می شود و آن را در اصطلاح معماری چتر می گویند چتر فوق پس از چند سال خستگی بتن و تحمل فشار به صورت صاف در خواهد آمد  در پایان آرماتور تقسیم فشار در جهت خلاف تیرچه روی بلوکه ها با فاصله حداقل  40  سانتیمترنصب ورودی سقف را از بتن سالم پر می سازند تا موقعی که روی بلوکه ها بتن ریزی شود .هنگام بتن ریزی نیز ویبراتور برای ارتعاش و دفع هوای بتن الزامی است و اگر نبود با قطعه چوبی به صورت تخماق به بتن ضربه می زنندتا هوای بتن خارج شود  و نیز فشرده گردد. بتن نام برده تا  12  روز نیاز به آب پاشی دارد و هنگامی که ترک های سطحی روی بتن دیده شود به وسیله دوغاب سیمان پر می شود ترک ها نیز به مقاومت سقف آسیبی نمی رساند .

سقفهای کاذب
سقف کاذب یعنی سقف دوم که در مقابل فشار ضعیف ساخته می شود  و معمولا زیر طاق به وجود می آید زیرا کانال کشی ها لوله های برق و غیره از زیر سقف عبور می نماید به این منظور شاخه های فلزی از سقف به پائین ارتباط داده می شودبعد از اتمام وکنترل کلیه کانالها   لوله ها وغیره با آهن های سپری یا نبشی یک سقف کاذب زیر کانالها به وجود می آورندکه آنها نیز به نوبه خود به شاخه های پائین آمده متصل می گردد. پس از کنترل آهن کشی ها تور فلزی مخصوص بنام رابیز را با سیم های نرم آرماتوربندی به آهن کشی های سقف  کاذب پیوسته می سازند در خاتمه روی آن را از یک قشر خاک و گچ به ضخامت حداقل یک سانتیمتر می پوشاننددر این صورت زیر سقف کاذب شمشه کاری می شود و سقف را برای سفید کاری و گچ بری آماده می سازند .

آکوستیک
برای ایجاد سقف آکوستیک یعنی طاق دوم ابتدا میله های فلزی را از سقف به پا ئین ارتباط می دهندو سپس چوب های که باید از چوب روسی پخته شده تهیه گردد و آنها را با اندازه مشخصی به زیرکانال ها  با قطعات فلزی ارتباط می دهندچون اندازه تقریبی آکوستیک ها  40  ×40  سانتیمر می باشد پس فاصله چوب ها از وسط تا آکس  به اندازه آکوستیک ها تقسیم می شودو برای انجام این کار از چوب ها ریسمان کشی شده که کاملا دقت در عمل لازم است پس از کنترل آکوستیک ها که معمولاجنس آنهاازمقوا ،پلاستیک، یونولیت، پلاستوفوم وغیره است و در اشکال گوناگون سوراخدار و یا نقشه های برجسته تهیه  شده را با میخ های سنجاقی بی کله زیر چوب ها نصب می نمایند.

 

اصطلاحات معماری
ترانشه ،پی کنی و شیار زنی دیوارها را ترانشه می گویند.

شالوده ،شفته ریزی و پر کردن زیردیوارها راشالوده می گو یند .

مثنی ،سنگ چینی وبالاآوردن کف از روی زمین را مثنی می گویند

ازاره ،دور پائین هر ساختمان چه در داخل وچه در خارج تا یک متری ازاره نامیده می شود . 

درگاه،به دربهای ورودی چوبی درگاه می گویند .

پاشنه ،لولا های زیر و بالای لنگه درب پاشنه نام دارد .

پکتفه ،قطعات آجریاخشت را برای یکنواخت کردن دیوار با ملاتی مناسب به دیوار می چسبانند و روی آن را یکنواخت میکنند را پکتفه می گویند .

اندود یاپلاستر، به ملاتی که روی دیوارها مخصوصا منابع مالیده می شود اندود یا پلاسترمی گویندکه ازسیمان وخاکه سنگ وماسه تهیه می شود .

آهک سیاه ،ملات مخلوط شده از آهک شکفته و خاکستر ولوئی گیاهی آبرا آهک سیاه می گویند که بجای ملات سیمانی در منابع استفاده می شود .

اسکوپ ، به قطعات فلزی که به پشت سنگ متصل می سازند و سنگ را به دیوار مربوط می کنند اسکوپ می گویند.

کروم ، به قطعه نشان گچی یا گلی ویا سیمانی که برای منظم نمودن  اضلاع ودستور شمشه گیری گذارده وسر مرکز نما سازی دیوار وکف می باشد کروم می گویند .

ملات باتارد
از اختلاط آهک و سیمان وماسه ملاتی بدست می آیدکه ملات باتارد می گویند.مقاومت این ملاتدر صورتی که آجر آن کاملا شاداب وپس از انجام کار آب پاشی شده باشد بهترین ملات تشخیص داده شده است .برای تهیه ملات باتارد بهتر است تمام مواد متشکله را با هم مخلوط نموده و بعد آب به آن اضافه شود و پس از به هم زدن و اختلاط قابل استفاده است . آهک شکفته آن باید الک شود و درملات سیمان از زمان اختلاط تا  3  ساعت قابل مصرف می باشد و پس از این زمان فاسد شده و قابل مصرف نیست ولی ملات باتارد تا  5  ساعت خودگیرمی شودزیرا مواد آهنی و گچی داخل سیمان ازبین می رود ونقش ملات این است که بدون این که باعث تضعیف ساختمان شود فضاهای خالی را پر می کنددر ضمن سیمان بدون ماسه قابل مصرف نیست ولی وجودماسه برای خودگیری سیمان لازم است چون سیمان بدون شن وماسه خودگیری نخواهد شد چنانچه سیمان به تنهای استعمال گردد پس از  24  ساعت به صورت ورقه ورقه در می آید و متلاشی می گرددپس سیمان وماسه در مصرف با هم لازم هستند .

 • تاریخ ارسال : جمعه ششم مرداد ۱۳۹۱, 2:33
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی
معرقی

صفحات XPS متشکل از ساختار ماده پتروشیمی معروف به GPPS میباشد که به صورت تزریقی و به روش صنعتی و به همراه ذوب این محصول در فشار بالا تولید میشود.

این محصول تفاوتهای زیادی با انواع مشابه دارد از جمله آن مهار آتش و عدم انتشار گاز های سمی هنگام آتش سوزی و قابلیتهای مقاومتی ، چگالی و کنترل هدایت حرارتی و رطوبتی فوق العاده بالا که جایگزین دیگری در حال حاضر برای این صفحات وجود ندارد.

این محصول در تمام طرحهای گوناگون معماری به عنوان دیوار جدا کننده قابل استفاده است و قابلیت گذراندن تأسیسات برقی و مکانیکی را با بالاترین استانداردهای روز دارا می باشد . با توجه به ساختار دیوار،سرعت انجام عملیات تأسیساتی ساختمانهایی که به این دیوارها مجهز هستند بیش از دو برابر ساختمانها با دیوار سنتی می باشد.

747465_vovxba_m

ادامه مطلب
 • تاریخ ارسال : شنبه سی و یکم تیر ۱۳۹۱, 19:32
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی
سقف طاق ضربی
این سقف که از رایج ترین نوع سیستم سقف های ما بوده بایستی با آجر سبک به گونه ای پر بشه که قوس مناسبی در دهانه ها به ما بده که البته قوس این دهانه ها که عموما از یک متر تا ۹۰ سانتیمتر هست به مهارت بنا بستگی داره.ما از آجر سفالی سوراخ دار استفاده کردیم و بعد از اون مرحله نوبت به یک لایه بتن مگر بود که روی طاق در حد ۳ سانتیمتر اجرا شد

به میلگردهایی که در عکس بالا روی سقف به طور ضربدری جوش خورده توجه کنید:

این میلگردها که باید از نوع میلگردهای حرارتی شماره ۱۲ یا ۱۴ باشند بایستی محیط حداکثر ۲۵ متر مربع را پوشش دهند.این میلگردها نقش مهار نیروی گسیختگی سقف را دارا هستند.

 • تاریخ ارسال : شنبه سی و یکم تیر ۱۳۹۱, 19:30
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی
اجزای اصلی تشکیل دهنده سقف تیرچه و بلوک

سقف اجرا شده با تیرچه و بلوک از انواع سقف های با پشت بند ( تیرک دار ) بتنی است که تحمل فشار به بتن بالایی با ضخامت حداقل پنج سانتیمتر واگذار می گردد و کشش توسط میلگردهای کششی تیرچه ( میلگردهای تحتانی تیرچه ) تحمل می شود.

 

سقف اجرا شده با تیرچه و بلوک از انواع سقف های با پشت بند ( تیرک دار ) بتنی است که تحمل فشار به بتن بالایی با ضخامت حداقل پنج سانتیمتر واگذار می گردد و کشش توسط میلگردهای کششی تیرچه ( میلگردهای تحتانی تیرچه ) تحمل می شود.

بتن بالایی همچنین ، همانند یک دال نازک با دهانه ای برابر فاصله دو تیرچه ، خمش موضعی را در محل بین دو تیرچه تحمل می کند. در این نوع سقف ، تیرچه ها به فاصله حداکثر 70 سانتیمتر ( محور تا محور ) کنار هم و در امتداد دهانه کوتاهتر سقف قرار می گیرند و با بتن پوششی که در محل ریخته می شود و ضخامت آن حداقل پنج سانتیمتر است ، تیرهای T شکل چسبیده و مجاور هم را تشکیل می دهند. برای پرکردن فاصله تیرچه ها ، از عناصر گوناگون ، مانند آجرهای توخالی ، بلوکهای بتنی و حتی پلاستیک و چیزهای دیگر استفاده می شود. این عناصر پرکننده در سقف تحمل نیرو نمی کنند.

ادامه مطلب
 • تاریخ ارسال : جمعه سی ام تیر ۱۳۹۱, 17:23
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی
در مورد پانل ساندویچی که موضوع تحقیق پروژه روشهای اجرای ساختمان در دوره تحصیلاتم بود، به نظر می رسد در سطح شهرستان استفاده از این نوع مصالح ناشناخته مانده است. بنابراین ابتدا با شبکه ساختاری پانل ساندویچی آشنا می شویم:
ادامه مطلب
 • تاریخ ارسال : جمعه سی ام تیر ۱۳۹۱, 17:1
 • دسته بندی : نقشه های اجرایی شرکت
 • نویسنده : خادمی
نقشه پروژه سالن ورزشی

۱-نقشه های معماری(پلان معماری-شیب بندی بام-پلان کفسازی-پلان مبلمان-پلان سقف کاذب-مقاطع-نماها-تیپ بندی پنجره ودرب-جدول نازک کاری-جزئیات اجرایی-بزرگنمایی ابدارخانه)

2-سازه(پلان فونداسیون-جزئیات فونداسیون-پلان جانمایی ستون وبادبند-پلان تیرریزی بام-جزئیات سوله-جزئیات دیوار)

3-تاسیسات مکانیکی(پلان گرمایش-تهویه-آبرسانی-فاضلاب-دیاگرام موتورخانه-توضیحات)

4-تاسیسات الکتریکی(پلان روشنائی-پریزبرق-تابلوی برق-شبکه ارت فونداسیون-مشخصات وتوضیحات-مشخصات چاه ارت)

ادامه مطلب
 • تاریخ ارسال : جمعه سی ام تیر ۱۳۹۱, 11:8
 • دسته بندی : بخش عمران
 • نویسنده : خادمی
پرونده دریافت: مجموعه عکسهای اجرایی ساختمان

مجموعه ای از عکسهای اجرایی ساختمانهای فلزی، بتنی و مصالح بنایی شامل مراحل مختلف اجرایی ساختمانهای مختلف به صورت فایل pdf در 15 بخش کلآ به حجم تقریبی 50 مگابایت
در اینجا لینک دانلود بخش اول به حجم 4.4 مگابایت مربوط به عکسهای متنوعی از اجرای یک ساختمان اسکلت فلزی در 40 صفحه قرار داده شده است. بقیه قسمتها از لینکهای زیر قابل دانلود است:
بخش دوم به حجم 538 کیلوبایت مربوط به اجرای اسکلت یک سازه فلزی در 4 صفحه
لینک دانلود: http://iransaze.persiangig.com/image/aks-ejra-sakhteman1.pdf
بخش سوم به حجم 2.6 مگابایت در 24 صفحه مربوط به مراحل بتنریزی پی، آرماتوربندی سقف تیرچه بلوک و ... یک ساختمان اسکلت فلزی
لینک دانلود: http://iransaze.persiangig.com/image/aks-ejra-sakhteman2.pdf
بخش چهارم به حجم 530 کیلوبایت در 5 صفحه مربوط به اجرای سقف طاق ضربی یک ساختمان نیمه اسکلت
لینک دانلود: http://iransaze.persiangig.com/image/aks-ejra-sakhteman3.pdf
بخش پنجم به حجم960 کیلوبایت در 9 صفحه مربوط به مراحل اجرایی یک ساختمان مصالح بنایی از قبیل کلافبندی، اجرای سقف طاق ضریب و...
لینک دانلود: http://iransaze.persiangig.com/image/aks-ejra-sakhteman4.pdf
بخش ششم به حجم 4.06 مگابایت مربوط به مراحل اجرایی یک ساختمان مصالح بنایی روستایی در 39 صفحه
لینک دانلود: http://iransaze.persiangig.com/image/aks-ejra-sakhteman5.pdf
بخش هفتم به حجم 458 کیلوبایت در 4 صفحه مربوط به مراحل اجرای پی و شناژ ساختمان با مصالح بنایی
لینک دانلود: http://iransaze.persiangig.com/image/aks-ejra-sakhteman6.pdf
بخش هشتم به حجم 1.14 مگابایت در 10 صفحه مربوط به یک ساختمان فلزی با سقف طاق ضربی
لینک دانلود: http://iransaze.persiangig.com/image/aks-ejra-sakhteman7.pdf
بخش نهم در 25 صفحه به حجم 2.1 مگابایت مربوط به مراحل اجرایی سازه های مختلف از جمله یک مسجد
لینک دانلود: http://iransaze.persiangig.com/image/aks-ejra-sakhteman8.pdf
بخش دهم در 22 صفحه به حجم 2.05 مگابایت شامل مراحل اجرای یک ساختمان بتنی از جمله آرماتوربندی سقف و پی، اجرای تیرها، گچکاری و...
لینک دانلود: http://iransaze.persiangig.com/image/aks-ejra-sakhteman9.pdf
بخش یازدهم به حجم 5.6 مگابایت در 48 صفحه مربوط به اجرای یک برج اسکلت فلزی با سقف کامپوزیت و دیوار برشی در طبقات پارکینگ 
لینک دانلود: http://iransaze.persiangig.com/image/aks-ejra-sakhteman10.pdf
بخش دوازدهم  به حجم 3.39 مگابایت در 26 صفحه مربوط به اجرای یک ساختمان اسکلت بتنی از جمله نحوه مهار دیوارهای گودبرداری، آرماتوربندی سقف دال و تیرها، آرماتوربندی وقالببندی قسمتهای مختلف از جمله  دیوارهای برشی و ....
لینک دانلود: http://elmeomran.persiangig.com/image/aks-ejra-sakhteman11.pdf
بخش سیزدهم به حجم 8.3 مگابایت در 65 صفحه در زمینه اجرای یک ساختمان بتنی از جمله حفاظت از بتنریزی سقف، قالببندی تیرها، آرماتوربندی تیرها و دالها، پایه های اطمینان زیر سقف، آرماتوربندی دیوارهای برشی، مهار جانبی دیوار مجاور گود و ....
لینک دانلود: http://elmeomran.persiangig.com/image/aks-ejra-sakhteman12.pdf
بخش چهاردهم به حجم 7.8 مگابایت در 67 صفحه مربوط به عکسهای دیگری از مراحل اجرایی ساختمان بتنی معرفی شده در دو بخش قبل
لینک دانلود: http://iransaze.persiangig.com/image/aks-ejra-sakhteman13.pdf
بخش پانزدهم به حجم 6 مگابایت در 52 صفحه شامل مراحل اجرایی مختلف چند سازه فولادی و بتنی مختلف

ورژن:
اندازه فايل: 47.68 مگابایت
صفحه اصلی: http://iransaze.com
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱, 8:23
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی


مقدمه :  ساختمان مجموعه ايست از اجزاي ساختماني كه تحت شرايط معين و مشخص براي هدف معيني طرح و اجرا مي گردد . موادي كه ساختمان با آن ساخته ميشود برخي توسط دستگاه و برخي با دست ساخته مي شوند . ساختمانها از نظر ساختمان بندي چندين نوع مي باشد : 1- ساختمان خشتي و كلي : اين نوع بناها بيشتر در مناطق روستايي بعلت فراواني مصالح ابتدائي و عدم دسترسي به مصالح مدرن شهري ساخته مي شود . و امروزه ديگر چنين ساختماني وجود ندارد . در چنين ساختمانهايي پس از پي سازي با استفاده از ملات گل ، در قالبهاي چوبي مخصوص خشت درست مي نمايند . سقف اين نوع خانه ها معمولاً تير چوبي و حصير و در برخي مناطق خشتي است . پشت بام ها نيز از ملات كاه و گل درست مي شوند . 2- ساختمانهاي آجري : ساختمانهايي كه استخوانبندي آنها آجر و ملات مي باشند به ساختمانهاي آجري معروف مي باشند . در اين نوع بناها ديوارها با آجر چيده مي شوند و سقف آن با آجر بطور قوسي با تيرآهن و يا تير چوبي پوشيده مي شود . اين نوع بناها حداكثر در 4 طبقه اجرا مي شود . 3- ساختمانهاي فلزي : استخوانبندي اين نوع بناها فلزي است . ستون ها معمولا از دو تيرآهن معمولي و پروفيل يا ناوداني و ساير پروفيل ها به شكل و نوع خاص ساخته مي شود . ساختمانهاي فلزي از نظر وسعت فضا ، بهتر از ساختمانهای دیگر هستند و از نظر وزن نيز نسبت به ساير ساختمانها سبكترند . 4- ساختمانهاي بتوني : در ساختمانهاي بتوني ، ستونها ، تيرها و سقف از اين مصالح ساخته مي شود كه ممكن است در سقف از تيرچه هاي بتوني و بلوك هاي سيماني نيز استفاده گردد . ساختمانهاي بتوني در سواحل دريا مناسب و مقرون به صرفه تر است . 5- ساختمانهاي پيش ساخته : اين نوع ساختمانها در كارخانه ها در مدت كوتاهي آماده و در محل هاي مورد نظر نصب مي گردد . 6- ساختمانهاي سنگي : ساختمانهاي سنگي اكثراً در مناطق كوهستاني به علت زياد بودن مصالح سنگي به صرفه است . قبل از مصرف سنگها بايد بصورت منظم تيشه كاري شوند . براي پوشش سقف هم مي توان از نوع بتون آرمه ، تيرچه بلوك يا سنگي و غيره استفاده نمود .
مرحله اول : طرح نقشه ساختماني و پياده كردن آن مالكي كه مي خواهد ساختماني بسازد بايد نقشه اي براي ساخت ساختمان خود داشته باشد . كه به يك مهندس مراجعه كرده و طرحي كه مي خواهد ساختمانش داشته باشد به مهندس مورد نظر گفته مي شود . مواردي چون تعداد اتاق خواب و آشپزخانه و حال و اندازه تمام موارد قبل و ساختمانهايي كه مي خواهد بسازد چند متر باشد . به روش متر به روش دوربين 1- به روش متر : اين روش معمولاً در زمين هاي مسطح و در قطعه هاي معمولي انجام مي گيرد . لوازم كار براي اين روش عبارتند از : متر ، ريسمان ، ميخ چوبي مناسب در صورت شيب دار بودن زمين شمشه ، تراز ، شاقول و بر اساس نقشه خطهاي ثابت كشيده مي شود و ميخ هاي چوبي كاشته مي شود و به اندازه هائي كه در پلان فنداسيون گذارده شده ميخ چوبي را كوبيده و نخ ريسمان را به چوبها وصل كرده گچ را مي ريزند . بعد از پياده كردن نقشه روي زمين ابعاد پي ها ، پياده مي گردد . چون در موقع پي كني ها ، ميخهاي آكس ، كنده شده و از بين ميروند . براي دقت كار بايد در فاصله 5/1 الي 2 متري امتداد ميخها ، ميخهاي ديگر كوبيده مي شود . 2- به روش دوربين : در اين روش مي توان از دوربين تيو و در صورت شيب دار بودن زمين از تئودولت استفاده كرد اين روش اكثراً در زمينهاي بزرگ مورد استفاده قرارمي گيرد . وسايلي از قبيل شاخص ، متروژامن نيز مورد نياز است . در پياده كردن نقشه مطابق روش ابتدا يك خط ثابت توسط دو ميخ در نظر گرفته مي شود . دوربين را در يكي از نقاط مستقر كرده و تراز كرده تا اشتباهي صورت نگيرد . با چرخاندن دوربين نقطه اي كه مقابل زاويه معين در روي نقشه مشخص گرديده و بوسيله ريسمان و متر نقطه فوق در روي زمين علامت گذاري مي شود . تمامي زوايا و طولها بايد دقيق پياده شوند كه در اين صورت يك چند ضلعي بسته بدست مي آيد . مرحله دوم : پي كني نقش اصلي در پي ساختمان ، انتقال بارهاي وارده به زمين است . مقاومت زمين بررسي مي گردد . چون تراكم و نوع خاك زمينها و مقاومت آنها در برابر پي متفاوت است . بطور كلي زمينها را مي توان به سه دسته تقسيم كرد . 1- زمينهاي خوب 2- زمينهاي متوسط 3- زمينهاي سست 1- زمينهاي خوب : اين نوع زمين بسيار فشرده مي باشند . و نشست در آنها تقريباً صفر مي باشد . زمينهاي سنگي و مخلوط از اين جمله اند . الف) زمينهاي سنگي : اين زمينها بسيار مقاوم اند و بيشتر نواحي دامنه كوهها را شامل مي شوند . پي كني ها در اين زمينها مشكل است و بايد از وسايل مكانيكي استفاده مي گردد . ب ) زمينهاي مخلوط : مواد تشكيل دهنده اين نوع زمينها بيشتر شن و ماسه و خاك بوده در صورتي كه عناصر تشكيل دهنده اين زمينها متراكم نباشد ، براي احداث ساختمان مناسب نخواهد بود . 2- زمينهاي متوسط : در اين نوع زمينها احداث ساختمانهاي معمولي ميسر است و مقاومت آنها نسبت به زمينهاي خوب كمتر مي باشد . اين نوع زمينها عبارتند از : زمينهاي رسي و ماسه اي . الف ) زمينهاي رسي : در چنين زمينهايي خاك فشرده بوده و رطوبت كم مي باشد براي احداث ساختمان مناسبند . ب) زمينهاي ماسه اي : اين نوع زمينها غالباً در سواحل درياها قرار دارند و ريزش آنها نسبت به ساير زمينها بيشتر است . اگر زمين از نوع ماسه خشك باشد مقاومت آن بين 5/1 الي2 كيلوگرم بر سانتي متر مربع است . و در صورت خيس بودن ماسه و به علت لغزندگي در مقابل بارهاي وارده براي احداث ساختمان مناسب نمي باشد . 3- زمينهاي سست : اين نوع زمينها عبارتند از : زمينهايي كه با خاك دستي پر شده اند يا زمينهاي باتلاقي و لجن زار كه بدليل سستي خاك نامناسب ترين زمين براي احداث ساختمان مي باشند . خاكبرداري : عمليات خاك برداري بعد از پياده كردن نقشه صورت مي گيرد و در زمين هايي انجام مي گيرد كه كف طبيعي آنها نسبت به كف خيابان يا كوچه بالاتر بوده يا تراز كف ساختمان از كف طبيعي زمين پايين تراست پي ( شالوده ) : گام اول در يك طرح ساختماني ، اجراي شالوده ساختمان مي باشد . پي واسطه انتقال نيرو از ستونها به زمين بوده و عمق آن با توجه به وزن كل ساختمان و مقاومت خاك بستر براي تحمل وزن كل ساختمان و نشت مجاز سازه متغير مي باشد . با توجه به معيارهاي ذكر شده دسته بندي شالوده بصورت زير وجود دارد . 1-شالوده های سطحی:منفرد مرکب(نواری-باسکولی) گسترده 2-شالوده های عمیق:انواع شمع ها در طراحي شالوده دو هدف مد نظر قرار مي گيرد باروارده ازستونهابه سطح وسیعتری اعمال گردد كل نشت سازه بايد به مقدار كم و قابل قبولي محدود شود . تا حد امكان قسمتهاي مختلف سازه نبايد داراي نشتهاي نامساوي باشد . براي محدود كردن نشت هاي فوق الذكر بايد بارسازه را به لايه اي از خاك با مقاومت كافي منتقل نمود و فشار ناشي از اين بارها در خاك به حد قابل قبولي كاهش داد . مقاومت خاك و چگونگي پخش بار : سطح شالوده بر روي خاك طوري انتخاب مي شود كه بار منتقل شده به زمين از مقاومت مجاز آن تجاوز ننمايد . در چگونگي انتقال باز از شالوده به زمين معمولا شالوده بصورت صلب و تغيير شكل ناپذير فرض مي شود . با اين فرض در مورد ستونها ئيكه در زير بار محوري قرار دارند پخش فشار در زير شالوده يكنواخت مي باشد و در موارديكه با خارج از محور باشد بصورت يكنواخت ولي خطي در نظر گرفته شود . اين فرض در مورد شالوده هاي دراز و باريك كه طبعاً در زير اثر فشار خاك مانند تيرها تغيير شكل مي دهند صحيح نمي باشد چرا كه با وجود آمدن تغيير شكل در شالوده وضع پخش خاك بر روي آن تغيير خواهد كرد در هر صورت بايد دانست كه در نظر گرفتن پخش يكنواخت بار ( يا غير يكنواخت ولي خطي ) بر روي خاك از نقطه نظر خاك تقريبي مي باشد . تعيين ابعاد شالوده : ابعاد سطح شالوده كه بر روي خاك قرار دارد و بر مبنا بارهاي بهره برداري و تنش مجاز خاك تعيين مي شود . مرحله سوم : آرماتور گذاري بعد از آماده شدن پي كار آرماتور گذاري پي انجام مي شود . آرماتور گذاري پي بايد مطابق نقشه خم شده و توسط سيم نرم به هم وصل گردند و در محل مورد نظر كار گذاشته شوند . آرماتورهاي نمره 6 و 8 و10بصورت كلاف و ساير نمره ها بصورت شاخه بصورت 12 متري به بازار عرضه مي شوند . معمولاً سر كليه آرماتورهاي معمولي به علت ازدياد چسبندگي فولاد و بتون قلاب مي شوند . و قطر داخلي قلاب بين 5/2 الي 5 برابر قطر ميله گرد منظور مي شود براي خم كردن هر ميله گردي از آچار مخصوص نمره آن ميله گرد بنام "F " و صفحه فلزي مخصوص كه بر روي ميز نصب مي شود استفاده مي كنند . آرماتورها بايد قبل از مصرف كاملاً با برس سيمي تميز شوند و هيچگونه زنگ زدگي يا ساير مواد روغني نداشته باشد .فاصله هاي آرماتورها ي جدار خارجي نسبت به قالب بايد حداقل 2 برابر قطر آرماتور داشته باشد . عمل آرماتور داشته باشد . عمل آرماتور بندي بايد توسط كارگر ماهر انجام گيرد و كليه فاصله ها و خمكاري ها كاملا مطابق نقشه انجام مي شود . آرماتورها براساس شكل خود بنام هاي زير معروف هستند . الف )آرماتور طولي: در ستون ها ، پوترها ،و سقف بكار مي رود كه از دو طرف قلاب مي گردد . ب) خاموت : اين شكل آرماتورها معمولاً نمره 6 يا 8 يا 10 بوده .و جهت كلاف كردن آرماتورها راسته ستون يا پوتر بكار ميروند . خاموت معمولاً به شكل مربع يا مستطيل يا چند ضلعي و دايره مي باشد . ج ) ادكا : به شكلي از آرماتورها اطلاق مي شود كه در سقف و والهاي بتوني مصرف دارد . طول و زواياي آن با توجه به نقشه تعيين مي شود . عكس آرماتور پي و قرار گیری آرماتور در پي : مرحله چهارم : عايق كاري پي بعد از آرماتورگذاري دور و اطراف آرماتور را توسط گوني هاي مخصوص قير و پلاستيك هايي كه براي اين مورد آماده شده اند پوشانده تا پي ساختمان عايق كاري شود و در برابر رطوبت و ساير موارد ديگر محاظت شود. عايق كاري در كلاردشت بيشتر از قير و يا گوني يا پلاستيك هاي مخصوص استفاده مي كند چون رطوبت در زمستان زياد مي شود . عكس عايق كاري پي و لوازم مورداستفاده براي آماده كردن قير براي عايق كاري پي مرحله پنجم : بتن ريزي بتون در پي سازي ، ديوار سازي ، پوشش سقف و بالاخره در كف سازي ساختمان مصرف دارد و از اختلاط سيمان و ماسه بدست مي آيد . مواد تشكيل دهنده بتون : سيمان شن و ماسه آب 1- سيمان : جسمي است كه از تركيب مواد مختلف معدني ، كربنات كلسيم ، سليكتهاي آلومينيوم و آهن موجود در سنگ آهك و خاك رس پس از پخته شدن در كوره هاي سيمان پزي بدست مي آيد . 2- شن و ماسه : شن و ماسه از مواد اصلي بتون است . كه از منابع طبيعي و يال بوسيله دستگاههاي سنگ شكن فراهم مي گردد . مقدار اين عناصر در متراكم بودن شن نقش اساسي دارد و معمولاً 75% از وزن بتون را شامل مي شود . قطر دانه هاي ماسه از صفر تا 7 ميليمتر و قطردانه هاي شن از 7 تا 30 ميليمتر مي باشد . 3- آب : آب بتون بايد عاري از هر گونه مواد قليائي ، روغني ، اسيدي ،املاح يا مواد عالي باشد . و نسبت آن در گرفتن سيمان ، اهميت بسيار دارد و بايد در حدي باشد كه بتون كارايي بيشترداشته و جا بجا نمودن مواد از شيب ريخته شده بين قالب و آرماتور به سهولت انجام گيرد . مقدار آب بايد به قدري باشد كه سيمان را هيدراته كند و اين كار بايد توسط كارگراني كه بتون را آماده مي كنند رعايت شود. بعد از اينكه سيمان ، شن و ماسه آماده شده آنها را به مقداري كه براي بتون ريزي لازم است در دستگاهي كه براي آماده ساختن بتون تهيه شده است ريخته و آب را به مقدارلازم داخل دستگاه ريخته و دستگاه شروع به آماده كردن بتون مي شود و بعد از آماده شدن بتون ،‌بتون را توسط فرقونهايي كه ريخته مي شود به داخل پي ريخته و توسط دستگاه ويبه رلاتور بتون را ويبه راتور مي كنند و بايد ميله ويبه راتور در يك نقطه ثابت باشد . و بتون ريزي پي صورت مي گيرد و بعد از 3 الي 5 روز بتون كالا خشك مي شود . انواع مختلف بتون : بتن سبك بتن ضعيف بتن اصلي بتن آرمه بتن ريزي بايد به طور خيلي خوب انجام شود و بايد نظارت خوبي توسط مهندس مربوطه انجام شود . تا بعد از آماده شدن ساختمان نشست يا عوامل ديگري از حوادث از قبيل زلزله و ديگر موارد باعث خرابي ساختمان نشود و ساختمان مقاومت خوبي دذر اين حوادث داشته باشد بتن ريزي پي : بتن ريزي بايد بدون وقفه اي انجام شود براي تسريع در بتن ريزي تز ماشينهاي ساخت بتن استفاده مي گردد همچنين بتن بايد از رواني كافي برخوردار بوده تا كاملا پس از آرماتورها قرار گيرد و عمليات و پس از آن تيز به راحتي انجام مي شود تا به مقاومت مورد نظر پي دست يافت . بعضي مواقع در اجراي پي بجاي خاكبرداري بصورت نواري ، تا عمق محصي از خاك را بصورت گسنرده برداشت مي نمايند و با بلوگ چيني پي نواري را ايجاد مي نمايند. ديواره پي را معمولا با قالبهاي چوبي یاحایل های دیگر پوشش مي دهند تا بتن بطور مستقيم با خاك تماس نداشته باشد به نظر مي رسد اين امر در مقاومت بتن تاثير داشته به اين صورت كه آب مورد نظر ، هيدراتاسيون در بتن توسط خاك جذب نمي شود و تا رسيدن مقاومت نهايي بتن آب لازم در بتن وجود خواهد داشت . يا اينكه اگر سطح زمين پايين باشد پس نواري را در ارتفاعي انجام داده و براي رسيدن به ارتفاع دلخواه همانند عكس زير انجام مي شود . مرحله ششم : كارهاي مربوط به بتن كارهاي مربوط به بتن را مي توان به چهار قسمت تقسيم كرد : 1- تهيه قالب : بعد از قراردادن و آماده كردن آرماتورستون و شكل گيري بتن بايد قالب تهيه گردد . قالب را مي توان از مصالح گوناگون تهيه كرد . قالب آجري : اين نوع قالب رد پي ، جهت بتن ريزي شناژها و بتن پي در ستونها و ملات و آجر درست مي شود . بعد از مرحله بتن ريزي ضعيف ، ريسمان كشي مطابق نقشه پي انجام مي گيرد و در طرفين ديواره هائي به عرض 10 يا 20 سانتي متر ي تا عمق شناژ درست مي شود . پس از قالب سازي سطوح داخلي ديوارها كه با بتن برخورد دارد با يك لايه نايلوني يا مواد ديگر پوشانده شود تا ديوار آجري دوغاب سيمان را جذب نكند . سبب آرماتور گذاري شده و عمل بتن ريزي شروع مي گردد . قالب بندي چوبي : اين نوع قالب اغلب از چوب روسي ، از جمله كاج درست مي شود . اين قالب ها از تخته هاي به ضخامت 5/2 يا 3 سانتي متر و بعرض 10 الي 25 سانتي متر و به طول 4 الي 5 متر و چوب بسته هايي به ابعاد 8*8 يا 10*10 سانتي كمتر و يا از چوب گردي كه قطر آن بيش از 12 سانتي متر باشد درست مي شود . قالب فلزي : قالب هاي فلزي در كارگاههايي مقرون به صرفه هستند كه چندين ساختمان هم تيپ درست شوند . بطوريكه اين قالبها به دفعات معدد استفاده قرار گرفته و به اين طريق نسبت به قالبهاي چوبي استهلاك كمتري داشته باشند . اين قالب از ورقهاي نازك آهني و نبشي درست مي شود كه توسط پيچ يا مهره يا بست بهم متصل ميشوند و جهت مستقر نمودن قالب ، از پايه هاي فلزي كه به شكل لوله هستند استفاده مي شوند . ممكن است لوله ها داخل هم قرار گيرند تا به ارتفاع معدد نظر تنظيم شوند . قالب ستون : سطح مقطع ستونهايي بتني غالباً مربع يا مستطيل است و به ندرت ممكن است چند ضلعي يا دايره باشد . براي درست كردن قالب ستون چهار ضلعي چهار قطعه صفحه مورد لزوم ميخ شده و توسط چوب بندهايي در محل خود در فاصله مشخص نصب مي گردد . قالب ستون بايد در محل خود كاملا شاقولي تنظيم شود و چوب هايي را مايل به طرفين قالب تكيه داد تا كاملا ثابت باشد. اجراي ستونها : بعداز مراحل توضيح داده شده ابتدا آرماتورهاي ستون را به ميله گردهاي ريشه متصل نموده و با استفاده از قالب بتون ريزي ستون انجام مي شود . فاصله خاموتها در اجرا در نزديكي گره ها (1 متر مانده به اتصال تير وستون ) بصورت 10 سانتي متر به 10 سانتي متر بود و مابقي فواصل بصورت 20 – 15 عمل مي گردد . عكس آرماتور گذاري ستون و قالب بندی مرحله هفتم : بتن ريزي ستونها بعد از اينكه قالب بندي تمام شد بتن ريزي شروع مي شود كه و ويبره هم صورت مي گيرد و بعد از اينكه بتن ريزي تمام شد بعد از 4 الي 6 روز قالب را باز كرده و ستون آماده است . مرحله هشتم : آماده كردن تیرهای سقف بعد ازاينكه تیرهاي اصلي ساختمان آماده شد آرماتور گذاري تیر سقف و قالب گيري انجام مي شود و بر روي تیرها كه بر روي آن ديوارها ي طبقه دوم روي آنها چيده مي شود يا به طور دقيق آرماتور گذاري مي شود و بر روي ستونهاي اصلي ساختمان قرار مي گيرد و توسط قالبهاي فلزي قالب گيري مي شود و توسط پايه هاي فلزي يا چوبي كه زير آنها قرار مي گيرد تا بعد ازبتن ريزي هيچ گونه حركتي نداشته باشد . مرحله نهم : ديوار چيني بتن ستونها براي طبقه اول ساختمان بعد از آماده شدن ستون ها كار ديوار چيني بر طبق نقشه اي كه تهيه شده است شروع مي شود . طبق اول ساختمان را بيشتر با سنگ يا بلوك هاي بتني ديوار چيني مي كنند و اين ديوار چيني بايد به طور دقيق انجام شود . چون بايد بار طبقه دوم و يا طبقه هاي ديگر را تحمل نمايد . مرحله دهم : تير ريزي بعد از اينكه ستونها و ديوار چيني ساختمان به پايان رسيده مرحله تير ريزي سقف صورت مي گيرد . مصالح لازم براي اين كار تيرچه و بلوك و يا در امروزه از يونوليت هاي مخصوص تيرريزي استفاده مي شود . كه در مراحل اوليه تيرچه ها را بر روي ستونهايي كه بايد بار ساختمان روي آن قرار گيرد و يا مانند نقشه اي كه براي تيرريزي آماده مي شود صورت گيرد و بعد از قرار دادن تيرچه ها مرحله قرار دادن بلوك ها و يا در اين ساختماني كه اينجانب در آنجا بوده ام از يونوليت هاي مخصوص استفاده مي شده است . و بعد از اينكه تيرريزي انجام شد بر روي آنها ميله گرد هاي مخصوص به نام ادكا را بوسيله سيمهاي آرماتور بندي به هم متصل كرده و بر روي سقف قرار مي دهند و در زير آن قبل از بتون ريزي از پايه هاي فلزي يا چوبي كه آماده شده است و يك ميله آهني كه در زير سقف قرار دارد و مانع از افتادن تيرچه ها و بلوك ها مي شود قرار داد و پايه هاي چوبي يا فلزي را بر زير آن قرار داده تا بتن ريزي بصورت خوبي انجام شد و در بعضي مواقع از تخته هايي كه براي قالب سقف آماده شده است استفاده مي شود و بر روي سقف بعد از آماده شدن همه موارد يك پوشش نازكي از بتن بروي آن كشيده مي شود .و اگر هم بخواهند قبل از بتون ريزي اول عايق كاري بر روي سقف صورت مي گيرد و بعد از بتن بر روي آن مي ريزند . مرحله يازدهم : آجر چيني بطور كلي در كارهاي آجري مي توان آجر سالم به كار برده و بايد نسبت به محل آجر شكسته نيز به مصرف برسد . آجر بايد بوسيله تيشه بنايي و توسط فرد ماهر كه طرز نگه داشتن و شكستن آجر را بداند شكسته شود . آجر نيمه : به آجري كه ابعاد آن 5/5 * 11*22 سانتي متر مكعب باشد آجر نيمه گويند. چارك : اگر آجر نيمه را از وسط طولي بشكنيم دو عدد چارك به اندازه 5/5*11*11 سانتي متر مربع بدست مي آيد . نيم لايي : اگر آجر نيمه را از لايه 5 سانتي متر به دو نيم كنيم آجر لايي بدست مي آيد و اندازه آن بايد 75/2 *11*22 سانتي متر مربع باشد . قفل بند : در عمليات ديوار سازي بايد قفل بند انجام گيرد و اين حالت باعث يكپارچگي ديوار مي شود و ديوار در مقابل بارهاي وارده مي تواند مقاومت كند . قفل بند بايد طوري اجرا شود كه رج هاي عمودي بر روي همديگر قرار نگيرند و دقت شود كه بندها با ملات كاملاً پر گردند . در آجر كاري قفل و بند به چند صورت انجام ميگردد: 1- قفل بند كله و راسته : معمولي ترين قفل و بند است كه در يك رج يك كله و يك راسته بطور يك در ميان چيده مي شود و در رديف روئي بعدي كله در وسط راسته رج پايين قرار مي گيرد و در طرفين هنگام برخورد با ديوارهاي عرضي بايد از آجرهاي سه قدي استفاده كرد . 2- قفل و بند بلوكي : به اين قفل و بند اصطلاحا آلماني گفته مي گويند كه رج زيرين بطور كله و رح روئين بطور راسته چيده ميشود كه كله بايد يك در ميان در وسط راسته قرار گيرند . 3- قفل و بند راسته نما : اين نوع قفل و بند در ديوارهايي به عرض 16 ساني متر اجرا مي گردد . آجرهاي روئي بايد در وسط آجر رج پاييني قرار گرفته باشد . يعني كليه بندهاي عمودي راسته در وسط يكديگر قرار بگيرند . 4- قفل و بندهاي مختلف : با توجه به قطعات آخر بر حسب نوع كار مي توان در ديوار قفل و بندهاي گوناگون اجرا نمود . در نماسازي مي توان با آجر روكار ، دو كله ، دو راسته يا انواع ديگر روسازي كرد . بكار بردن ملات در آجر كاري قبل از آجر كاري بايد سطح زيرين ديوار آجري مورد عمل ، به خوبي از آب اشباع گردد و سپس آجر كاري اقدام شود . در آجر كاري بايد نوع ملات و آجر با نقشه جزئيات مشخصات پروژه مطابقت نمايد . و اگر در نقشه و دفترچه مشخصات ذكر شود از ملات و ماسه و سيمان 6:1 يا با تارد 8 و 3 و 2 و ملات و ماسه و آهك 1:4 استفاده شود. ضخامت بندهاي افقي آجر كاري نبايد از يك پنجم ضخامت آجر تجاوز كند و از يك چهارم كمتر باشد . در آجر كاري نما ملات بوسيله شسته ملات ماليده مي شود و بايد دقت كرد كه آجر كاريدر راستاي افقي هم تراز و در راستاي عمودي شاقولي باشند . بنائي با ملات و آجر كاري نبايد در هواي كمتر از 5 درجه و بيشتر از 37 درجه سانتي گراد انجام گيرد و در صورت اضطرار در هواي گرم بايد ديوار سازي را با حصير و يا گوني نمدار پوشانيد . عكس مربوط به آجري چيني مرحله دوازدهم : شيب بندي ساختمان بعد از اينكه ديوارهاي ساختمان همه چيده شد . براي خشك كردن ساختمان و جلوگيري از نفوذ باران و ديگر موارد شيب بندي ساختمان بر اساس نقشه شيب بندي آغاز مي شود. سقف كاذب : به سقفهايي كاذب مي گويند كه جهت پوشاندن لوله هاي زير سقف اصلي و يا كانالهاي تهويه مطبوع و لوله هاي آب و حرارت مركزي و غيره يا پاين تر آوردن ارتفاع سقف اصلي ساخته مي شود و معمولاً به ارتفاع 3 تا 60 سانتي متري تعبير مي شوند . اين سقف ها از مصالح گوناگون از قبيل آجر ، رابيتس ، آكوستيك ، . يا پاركت چ.بي ساخته مي شوند و بار انها به ديوارها يا تكيه گاههاي ديگر وارد شده و يا ممكن است از سقف به صورت آويزان درست شود . در سقف كاذب كه دهانه آن كم باشد . اجراي سقف با آجر مقرون ه صرفه است . بطوريكه جهت نگهداري سقف از تيرآهن نمره 8 يا 10 و يا سپري و نبشي استفاده مي شود و ما بين آنها بصورت طاق آجري ، تيغه 5/5 سانتي متري پوشانده شده و پس از اندود زير ماليده مي شود . در سقف كاذب رابيتس ميل گردهايي از نمره 10 يا 12 به فاصله هاي 50 الي 80 سانتيمتر از سقف اصلي (طاق ضربي يا تيرچه بلوك يا بتوني كه كاملاً گيردار باشد ) آويز مي شود . سپس ميل گردهايي بصورت شطرنجي به ميل گردهاي آويز متصل مي گردد و رابيتس بوسيله سيم گوالانيزه به شبكه مي چسبد و بعد روي لآن اندود آستر گچ و خاك و در قسمت هاي سرويس اندود سيماني و رويه ماليده مي شود و در قسمتهاي كاذب آكوستيك يا پاركت جنوبي با توجه به اندازه عين عمل رابيتس با چوب و يا پروفيل آهني شبكه بندي شده و توسط ميخ ها ي مخصوص با پيچ يا چسب اتصال پيدا مي كند . سقف چوبي : در سقف هاي چوبي از چوب گرد سفيد كاملاً خشك و تقريباً هم قطر با يكديگر استفاده مي شود و قبلاً توسط نجار ، عمل زائيده گيري انجام مي گيرد و فرضاً اگر دهانه 3 متر باشد نبايد قطر چوب از 20 سانتي متر كمتر باشد . در سقف هاي چوبي بايد محل روي ديوارها توسط چوب هاي نازك كلاف بندي شده و محل نشست چوب ها بصورت نيم آنيم ، انجام گرفته و چوب هاي پشتي توسط ميخ به اين قسمت اتصال پيدا كنند . تيرهاي چوبي تقريباً به فاصله 40 الي 50 سانتي متر از يكديگر قرار مي گيرند . مرحله سیزدهم: قرار دادن چارچوب درها و پنجره ها بعد از اينكه شيب بندي و پوشش آن به پايان رسيد چارچوب درها و پنجه ها را قبل از اينكه گچ كتري داخلي ساختمان شروع شود جايگذاري كرده و در و پنجره ها را هر كدام به طور دقيق توسط بناها جايگذاري مي كنند و پنجره ها به دوصورت فلزي و آلومينيومي وجود دارد و چارچوب چوب درها هم به دو صورت فلزي و چوقي وجود دارد و بستگي به نظر صاحب ساختمان دارد و امروزه بيشتر از پنجره هاي فلزي استفاده مي شود و پنجره هاي آلومينيومي در مناطقي كه سرما و رطوبت زياد است بيشتر استفاده مي شود و چوب در اين مناطق بيشتر پنجره هاي فلزي زنگ زده و مي پوسند ولي پنجره هاي آلومينيومي در برابر اين مسائل مقاوم و مقرون به صرفه هستند .و در و پنجره را در دو حالت مي توان نصب كرد . نخست در موقعي كه ديوارسازي انجام مي شود محل در و پنحره در نظر گرفته شده و بعداً نصب مي گردد . چارچوب هاي اهني قبل از نصب عمل سرنج زني در چارچوب هاي آلومينيومي نايلون بندي و چارچوبي كه از چوب درست مي شود روغن زدن به قسمتهاي تماس دار با ديوار ضروري است . قبل از نصب بايد عمل تراز يابي دقيق صورت گيرد . مقدار تو رفتگي درها و پنجره ها نسبت به رونماي ساختمان بايد بر اساس نقشه تفضيلي ساختمان تعيين گردد . در نصب پنجره هاي آلومينيومي رعايت نكات زير ضروري است در هنگام نصب اين پنجره ها بايد دقت كرد كه نايلون آنها كنده نشود . زيرا لنگه هاي اين نوع پنجره اكثراً كشويي است و بايد از پر شدن ريل هاي آنها جلوگيري كرد . مرحله چهاردهم : گچ كاري داخل ساختمان عمل اندود گچ كاري در سطوح داخلي ساختمان انجام مي گيرد و داراي دو مرحله مي باشد : مرحله 1 – اندود آستر گچ خاك : در اين عمل اندود ابتدا عمل كرم بندي انجام مي شود . در ابتدا بر روي يك ديوار طولي از دو طرف ابتدا وانتها ، يك لايه گچي به عرض و طول تقريباً 4 الي 6 سانتي متر و به ضخامت 2 الي 3 سانتي متر ضخامتي كه روي ديوار را كاملا با اندود پوشانده باشد ساخته مي شود اين عمل تقريباً در سطح زيرين و در سطح فوقاني بصورت شاقولي نسبت به هم انجام مي شود . پس از پايين به بالا مابين اين لايه گچها را ريسمان كشي كرده و در هر 1 الي 5/1 متر يك تكيه گهي از بالا و پايين كه مماس با ريسمان باشند ايجاد مي شود يادآوري مي شود كه گچ مصرفي به طور آماده درست مي شود . سپس شمشه را بطور عمودي بر روي اين تكيه گچ ها تكيه داده و پشت آن را با گچ آماده پر مي كنند و پس از خود گيري شمشه را در مي آورند و يك نوار با يك گچي بر روي اين ديوار باقي مي ماند . مرحله 2 – سفيد كاري : پس از خشك شدن كامل اندود آستر و سيم كشي و لوله كشب و كف سازي عمل سفيد كاري شروع مي شود . ضخامت اين اندودي حدود 1 سانتي متر بوده و در دو حالت بطور و زنده و اندود كشته بطور كاملا صاف روي ديوار كشيده مي شود . در حدود 8 الي 15 سانتي متر پايين تر از سقف شمشه جفت و در كنجها قالب كشو و براي دور درها كه بصورت نما نمايان است يك شيار تو خالي ايجاد مي گردد و عمل گچ بري بر روي اين اندود انجام مي گردد. مرحله پانزدهم : كف سازي بر روي سطوحي كه در بنا با زمين تماس دارند به منظور جلوگيري از نفوذ رطوبت بايد عملياتي به قرار زير انجام گيرد . ابتدا 30 الي 50 سانتي متر قلوه سنگ ريخته و براي پ كردن فضاي خالي بين قلوه سنگها مخلوط ماسه ، شن (رودخانه) مي ريزند . بر روي ان قشر بتوني از نوع 150 يا 200 كيلوگرم هر متر مكعب به ضخامت 10 الي 15 سانتي متر ريخته مي شود . در طبقات بالا جهت پوشاندن روي لوله هاي عبور داده شده از روي سقف ، معمولاً پوكه هاي معدني مي ريزند سپس عمليات فرش كردن ، شروع مي شود . اين فرش معمولاً از موزائيك يا كاشي و سراميك و كفپوش و غيره مي باشد . موزائيك : يكي از مصنوعات سيماني است كه از تركيب دانه هاي شن و ماسه سنگ و سيمان و با روش فضاري تهيه مي شود و معمولاً چهارگوش ، شش گوش و يا هشت گوش مي باشد . موزائيك سالم و بي عيب بايد پوسته نشده و ترك هاي موئي ، شوره و لب پريدگي نداشته و دندانه دندانه نباشد و زواياي كاملاً قائمه داشته باشد . موزائيك انواع مختلفي دارد : موزائيك هاي مرمري ،گلدار، دانه خشخاشي ، شياردار ، ساده الوان و موزائيك ساده . موزائيك كاري : ملات مصرفي در موزائيك كاري ، ملات سيماني 5 : 1 و يا بارد 8 : 3 : 2 است و ضخامت آن حدود 2 الي 4 سانتي متر مي باشد براي موزائيك كاري بايد كف تمام شده مشخص شود و سپس از يك طرف طولي ديوار دو موزائيك از دو سر بطور تراز بعنوان قراول گذاشته شده و بوسيله ريسمان اين دو موزائيك بطور يك رج كشيده مي شود . مرحله شانزدهم :كاشي و سراميك كاري كاشي آجري است لعابدار به شكل مربع يا مستطيل . ساخت كلي در ايران صنعتي با سابقه و قديمي است انواع كاشي هاي موجود از زمان صفويه ، بيشتر از نظر نقش هاي اسليمي ، خصلاني و سبك معرق شان نشانگر نمونه هاي بسيار عالي از هنر و صنعت مي باشند . ابعاد كاشي معمولاً 10*10 ، 15*15 ، 20*20 سانتي متر بوده و به رنگهاي گوناگون ساده و گلدار مي باشد كه در قسمت سرويسها به كار مي رود . سراميك نيز نوعي كاشي است منتها ابعاد كوچكتري دارد . سراميك به اندازه 2*2 يا 3*3 سانتي متر الي 3/33*3/33 سانتي متر و به شكل فرمهاي گوناگون ساخته مي شود . سراميك در اندازه هاي كوچك بر روي كاغذ چسبانده شده و بصورت ورق در مي آيد . كاشي كاري ك در قسمت هاي آشپزخانه و سرويس هاي بهداشتي انجام مي شود . قبل از اين عمل بايد ديوارها بطور شاقولي و با اصول فني درست شده و كف و ديوارها ي اين قسمت سيمان كشي و قير گوني كردند . بهتر است كه تورسيمي به ديوارهاي قيرگوني شده متصل شود تا كاشي ها بوسيله ملات به ديوار گيرايي كامل داشته باشند . كاشي مصرفي بايد بدون ترك و هر گونه لب پريدگي باشد . در ابتدا سطوح زير ديواري را كه مي خواهيم عمل كاشي كاري روي آن انجام دهيم توسط شمشه و تراز با ملات سيماني تراز و صاف مي كنيم و سپس دو كاشي از دو سر بعنوان قراول بصورت كاملاً تراز و شاقولي نصب كرده و توسط ريسمان كشي و يا شمشه گيري قسمت داخلي كاشي را مي چينيم و براي اينكه در موقع دوغاب ريزي كاشي ها تكان نخورند . با يك تكه گل رس كه قبلاً آماده مي شود به ديوار اتصال داده مي شوند . دوغاب سيماني به ضخامت 5/1 الي 5/2 سانتي متر به صورت 2 يا 3 مرحله اي ريخته مي شود و پس از ريختن دوغاب و بعد از حدود يك ربع گل رس با دست كنده مي شود . نصب سراميك براي نصب سراميك نيز از ملات سيماني استفاده شده و نصب آن شيشه نصب موزائيك است . مصرف سراميك در كف آشپزخانه و قسمت هاي بهداشتي بوده و در برخي از بناها بر روي ديوارهاي داخلي و خارجي نيز انجام مي شود . بندهاي بين سراميك ها نيز با ملات سيماني كه با توجه به رنگ سراميك مواد رنگي به آن اضافه مي گردد پر مي شود . مواد مصرفي دوغاب يا ملات ماسه و سيمان مي باشد . مرحله هفدهم : نصب پله پله ها عامل اتصال دو اختلاف سطح به همديگر مي باشند . و همانطوري كه در بخش كارهاي فلزي ذكر گرديد رامپ پله ها بوسيله دو تير آهن معمولي يا ناوداني مطابق نقشه درست مي شود و ما بين دو تيرآهن با طلاق ضربي پوشانده ميشود در بناهاي بتوني پله ها بصورت پله ها قالب بر سقف بتون ساخته مي شوند . معمولاً جنس پله ها از موزائيك سيماني پيش ساخته و يا سنگ انتخاب و پله هاي موزائيكي قبلاً در كارگاه موزائيك سازي بوسيله بتون موزائيك بر قالب ريخته شده نو پس از خشك شدن در محل ساختمان نصب مي شود . قبل از نصب پله ها بايد كف تمام شده با قشر ملات سيماني تراز صاف شود و ارتفاع و كف پله ها مطابق خط كشي در جاي خود قرار مي گيرند . و پس از تنظيم و تراز با خطوط با ملات گچ دستي براي جلوگيري از تكان خورد محكم شده و فضاي خالي (پشت پله ) توسط دوغاب ريزي از اين قسمت بيرون ريخته نشود . دوغاب سيماني مصرفي بايد 5 : 1 بوده و پس از اتمام دوغاب ريزي براي پله ها بالايي نيز به همين ترتيب عمل مي شود . بعضي پله ها هم بصورت سنگي مي باشد . كه معمولاً به ضخامت 2 ال 3 سانتي متر مي باشد . و همچنين سنگ كف به ضخامت 4 ال 5 سانتي متر از نوع تراورتن يا مرمريت و يا ساير انواع سنگ ها انتخاب مي شود . در نصب ابتدا سنگ پيشاني ها با خطوط عمودي منطبق شده و كاملاً بر روي آن قرار مي گيرد و سنگ كف نيز بايد خط افقي تنظيم و تراز گردد . در برخي از پله ها كه بوسيله نبشي و ساير پروفيل ها بصورت قالب ساخته مي شوند و سپس سنگ كف پله در داخل آن قرار مي گيرد پيشاني وجود ندارد لازم به تذكر است كه در زير قسمت تماس سنگ كف به پروفيل بايد لاستيك و يا مواد مشابه قرار داده شود. مرحله هجدهم : نصب شيشه شيشه جسمي است بيرنگ و عبور دهنده نور كه جسم از پشت آن به خوبي ديده مي شود . شيشه هاي رنگي نيز وجود دارند كه هنگام ذوب نمودن مواد زير بدست مي آيد : 1- آهن 2- سلسيم 3- كروم 4- كبالت 5- گوگرد 6- مس 7- منگنز 8-نقره 9- طلا نصب شيشه توسط كارگر ماهر شيشه بر انجام مي گيرد و قبل از نصب بايد نوع شيشه طبق نقشه مشخص شود . اندازه شيشه ها بايد از قاب و در صورت نداشتن قاب از محل شيشه مشخص شود و توسط الماس مخصوص در روي ميز شيشه بريده شود . شيشه طلقي توسط اره اي مخصوص بريده مي شود . در و پنجره هاي آهني قاب شيشه بوسيله زهوار و توسط پيچ محكم مي گردد . در موقع نصب شيش پيچ ها باز شده و قاب زهوار در آورده مي ود و پس از زنگ زدن و كشيدن لاستيك مخصوص به دور شيشه مجدداً توسط پيچ در جاي خود محكم مي شود در برخي از پنجره ها يا درب هاي چوبي شيشه توسط بتونه محكم مي گردد . عمليات اجراي سنگ نما در مناطقي كه تفاوت دما در شب و روز زياد نمي باشد . ممكن مي باشد زيرا در مناطق با تفاوت دما در شب و روز بدليل انبساط و انقباض ناشي از اين تفاوت باعث كنده شدن سنگ از بدنه ساختمان مي گردد بنابراين هر منطقه شرايط آب و هوايي خود را داشته و با توجه به آن بايد يكي از موارد زير مورد توجه قرار گيرد . سنگ نما : براي پوشش ديوارهاي بيروني ساختمان در قسمت نما در حقيقت براي زيبايي و چشمگير نمودن عمليات متعددي از قبيل سنگ نما ، سيمان سفيد ، كنيتكس رولكس ،بند آجري كه هر يك اكيپ اجرايي و مصالح و هزينه هاي خاص به خود دارد . عامل چسبندگي و نصب سنگ به ديوار دوغ آب سيمان بوده كه درپشت سنگ به ضخامت 8-6 سانتي متر ريخته مي شود . مرحله نوزدهم : نماكاري و محوطه سازي در كارهاي محوطه سازي مي توان به ترتيب از تسطيح ، جدول بندي ، پياده رو سازي ، خيابان كشي ، باغچه بندي ، استخر سازي و فاضلاب نام برد . 1-تسطيح : نباتات و زباله دستي پاك گردد و پس در تراز معين هموار شده و پس از آن آب پاشي و غلطك زني شود تا سفت گردد . در صورتيكه سطح محوطه نسبت به نقطه تراز پايين تر باشد قسمت هاي خيابان و پياده روها توسط ماكادام و ملات و ساير مصالح تا كف مورد نظر پر گردد و در صورت سطح بالاتر از تراز باشد بايد خاكبرداري شود . 2- جدول بندي : جدول ها ممكن است از جدول پيش ساخته يا سنگي و يا در محل قالب بندي و بتون ريزي شود قبل از جدول بندي بايد پي سازي جدول يا شفته و سنگ انجام گيرد و عمل تراز دقيق در جدول بندي منظور گردد . در عمل جدول بندي بايد در فاصله هر 6 متر درزي به عرض 1 الي 1/5 سانتي متر به عنوان درز ابساط ايجاد شود . 3-پياده رو يا ساختمان سازي : پياده رو سازي بايد در دو قشر انجام گيرد قشر اول شفته ريزي به ضخامت 10 الي 20 سانتي متر است كه مواد متشكله اين شفته عبارتست از 70% شن و 30% خاك رس و 250 كيلوگرم آهك و آب كه آهك مصرفي بايد كاملاً شكفته باشد . پس از شفته ريزي ، شفته ريخته شده بايستي كوبيده شود و پس قشر رويه از ملات و موزائيك آسفالت پايين كشيده شود . 4- باغچه بندي : در داخل جدول اكثراً باغچه بندي مي شود درون كرت ها خاك زراعتي ريخته مي شود و گل كاري و سبزي كاري مي گردد . عكس مربوط به محوطه سازي اسكلت فلزي منظور از بررسي ساختمانهاي با اسكلت فلزي قرار دادن قطعات فلزي درساختمان مي باشد بطوريكه مجموعه اين قطعات بهم پيوسته بتوانند در مقابل بارهاي وارده مقاومت كنند . مزاياي بناهاي فلزي نسبت به ساير بناها در مقاومت بيشتر و سطح مقطع كمتر و سرعت اجرا و همچنين سبكي آن مي باشد . آهن آهن بصورت خالص در ساختمان مورد استفاده ندارد و بصورت چدن و فولاد به كار مي رود . آهن پس از طي مراحل از سنگ آهن بدست مي آيد . 1- اكسيدهاي آهن 2- اكسيدهاي آهن آبدار 3-كربنات آهن 4- سولفور آهن چدن : از ذوب كردن آهن خام در كوره و تنظيم مقدار كربن ، فسفر و گوگرد و به كمك حرارت بدست مي آيد . انواع پروفيل هاي مورد مصرف در ساختمان به قرار زير است : ورق آهن با ضخامت 3 تا 30 ميلي متر جهت اسكلت فلزي ورق آهن : به ضخامت كمتر از 3 ميلي متر جهت ساختن در و پنجره ، كانال كشي و ندرتاً ورق 5/1 ميلي متر به نا آهن گالوانيزه يا آهن سفيد در شيرواني كوبي و ورق آهن به ضخامت كمتر از نيم ميلي متر براي تهيه قوطي هاي حلبي نفت و غيرو به كار مي رود . ورق آهن با ضخامت بيشتر از سي ميلي متر جهت اسكلتها و پلهاي بزرگ . تسمه ، ورق آهن با عرض كمتر آهن ورق . نبشي دو نوع است : الف) بال مساوي ب) بال نامساوي پروفيل پري دو نوع است : الف) با قاعده و ارتفاع مساوي ب) كف پهن جهت ساختن سقف شيشه اي و نورگيري زيرزمين . تيرآهن بر سه نوع است : الف) تير اهن معمولي با علامت I يا NP يا INP به ارتفاع 80 الي 600 ميلي متر جهت ستونها نعل در گاه ، پوشش سقف ، پلهاي لانه زنبوري ، تير مشبك ، و خرپاها . ب) تيرآهن بال پهن با علامت H به ارتفاع 100 الي 1000 ميلي متر جهت ستونها و خرپاها و پل سازي . ج) تيرآهن نيم پهن با علامت IPB به ارتفاع 80 الي 600 ميلي متر 8) پروفيل هاي ناوداني با علامت UP يا C از ارتفاع 30 تا 400 ميلي متر . 9)ميله گرد (آرماتور) با علامت به قطر 5 تا 220 ميلي متر 10 ) قوطي به ابعا 6 تا 150 ميلي متر و با علامت . 11 ) ساير پروفيل ها عبارتند از : ريل آهن – دريل جرثقيل – آهن دو نبشي ، پروفيل دري – پنجره و غيره . اتصالات در اسكلت فلزي 1- اتصالات پيچ و مهره 2- اتصال به طريق پرچ 3- اتصال به طريق جوش عكس مربوط به اتصال توسط پیچ و مهره و جوش اهم كارهاي اجرايي در ساختمان فلزي 1- پي سازي ستون 2- ستونها 3- تيرهاي افقي 4- تيرهاي فرعي 5 – طويل كردن تيرآهن 6- زبانه كردن 7 – تيرهاي پله 8- بادبند ستون فلزي : ستون عضوي است كه معمولا بصورت عمودي در ساختمان نصب مي شود و بارهاي كف ناشي از طبقات بوسيله تير و شاهتير به آن منتقل مي گردد و توسط آن به شالوده و سپس به زمنين انتقال مي يابد. شكل ستون ها : شكل سطح مقطع ستونها معمولابه مقدار و وضعيت بار وارد شده بستگي دارد . براي ساختن ستونهاي فلزي از انواع پروفيلها و ورق ها استفاده مي شود . عموماً ستونها از لحاظ شكل ظاهري به دو گروه تقسيم مي شوند . ساخت پلها و شاهتيرها : هر گاه در شاه تيرها فلزي به جاي تير تكي است از دوبله استفاده شود بايد دو تير در محل بالها به يكديگر به گونه اي مطلوب اتصال داشته باشند . چنانچه پلها (شاتيرها) براي لنگر نمشي موجود كفاف ندهد ، آنها با اضافه بودن تسمه يا ورق تقويت مينمايند . در مورد ورق تقويتي در تيرهاي معمولي بايد نكات زير را رعايت كرد . حداكثر ضخامت ورق تقويتي 8/0 ضخامت بال تير باشد . ورقهاي تقويتي به طور كامل با بالها تماس ( به هم چسبيده ) و اتصال داشته باشد . ضخامت جوش 75/0 ضخامت ورق باشد . ورق تقويتي از هر دو طرف و در قسمت عرض نيز جوش شود چگونگي ساخت ستون (مقاطع مركعب ) : ستونها ممكن است بر حسب نياز با تركيب و اتصالات متنوع از انواع پروفيل هاي مختلف ساخته شوند ، اما رايجترين اتصالات براي ساخت ستونها سه نوع است : اتصال دو پروفيل به يكديگر به طريقه دوبله كردن اتصال دو پروفيل با بستهاي فلزي (تسمه) اتصال دو پروفيل با يك ورق سراسري روي بالها : در مقاطع مركبي كه ورق اتصال بر روي دو نيمرخ متصل مي شود تا مقطع مركب تشكيل بدهد شاهتيرها(پلها) شاهتيرها عضوهاي فلزي افقي اصلي هستند كه با اتصالات لازم به ستونها متصل مي شوند و وسيله آنها بار طبقات به ستونها انتقالي مي يابد . شاهتيرهاي فلزي ممكن است بصورتهاي زير به كار روند : الف : تيرآهن معمولي بصورت تك يا معمولي ب : تيرآهن بال پهن ج : تيرآهن معمولي با ورق تقويتي روي بالها و يا بال و جان د : پلهاي لانه زنبوري از تيرآهن معمولي يا تيرهاي بال پهن و : خرپاها نيمرخ (پروفيل) نورد شده شامل انواع تيرآهنها و قوطيها : بهترين پروفيل نورد شده براي ستون ، تيرآهن بال پهن با قوطيهاي مربع شكل است . زيرا از نظر مقاومت بهتر از مقاطع ديگر عمل مي كند . ضمن اينكه در بيشتر مواقع عمل اتصالات تيرها به راحتي روي آنها انجام مي گيرد . مقاطع مركب : هرگاه سطح مقطع و مشخصات يك نيم رخ (پروفيل) به تنهايي براي ايستايي (تحمل بار وارد شده و لنگر احتمالي ) يك ستون كافي نباشد ، از اتصال چند پروفيل به يكديگر ستون مناسب آن (مقاطع مركب ) ساخته مي شود . علل استفاده از مقاطع مركب در ستونها : د رصورتي كه سطح مقطع نيمرخهاي نورد شده تكافوي سطح لازم را براي ستون نكند ، با ساختن مقطع مركب سطح لازم ساخته مي شود . نياز اجباري به مقاطع با شكلهاي هندسي خاص از نظر اتصالات ديگر به ستون پلهاي مركب در بارهاي سنگين و احتمالاً دهانه زياد كه پروفيل استاندارد موجود در بازار كافي يا اقتصادي نباشد همچنين مقطع تير لانه زنبوري كه با تسمه يا ورق تقويت شده ، براي بار وارد شده و دهانه خمش كافي نباشد از تيرهاي مركب استفاده مي شود . تير مركب در چندين حالت اجرا مي گردد : تير مركبي كه از بريدن پروفيلهاي معمولي ايراني (IPE) از وسط جان تير و اتصال صفحه و ورق مناسب به دو قسمت بريده شده ساخته مي شود . اين روش براي پروفيلهاي نمره 20 به بالا اقتصادي خواهد بود . 2 ) تير مركبي كه از سه صفحه (قطعات تقويتي ) تشكيل مي شود . بادبندها بادبندها و هدف از به كارگيري آنها در ساختمانهاي بلند اسكلت فلزي از تير و ستون استحكام و مقاومت آنها در مقابل نيروي جانبي ( باد و يا زلزله) بستگي به درجه گيرداري اتصالات نيرومند نشان دارد شكل (1) را كه نماي اسكلت يك ساختمان مرتفع است ، در نظر مي گيريم . اگر اتصالات بين نيرو ستوني طوريي مستحكم باشند كه زاويه ميان آنها تغيير نكند ، ساختمان مي تواند نيروي عرضي را تحمل كند و از حالت شاغولي خارج نشود . اگر گيرداري بين تير و ستون موجود نباشد و مثلاً اتصالات نزديك به حالت مفصلي باشند ، با وارد شدن نيروهاي جانبي زاويه بين تيرها وستونها تغيير خواهد كرد و ساختمان به وضع شكل (2) به يك طرف متمايل مي شود . واضح است كه در اين وضع ، حالت تعادل پايدار نيست و سرانجام به خرابي ساختمان منجر خواهد شد . در حالات اخير ، اگر يك دهانه از قاب هاي ساختمان را در ارتفاع ، با گذاردن قطعات چپ و راست به صورت شكلهاي مثلثي در آوريم شكل (3 ) هسته مركزي ABCD ، شكل مستحكم و تغيير ناپذيري را وجود خواهد آورد و قسمت هاتي ديگر ساختمان به تكيه بر روي آن حالت پايدار به خود خواهند گرفت ، زيرا زواياي هر مثلث بدون تغيير طول اپلاع آن تغيير يابد . شكلهاي مثلثي از نوع گفته شده را مهاربندي و يا بادبند چپ و راست (Br.acing ) مي نامند . معمولاً بادبندي به اين صورت در ساختمانها ، هميشه امكان پذير نيست زيرا در سطوي كه بادبند قرار داده مي شود احداث در يا پنجره دچار اشكال گردد كه بايد در اينصورت از انواع ديگر بادبندها استفاده شود . پروفيل هاي مصرفي در بادبندها در نيمرخهاي زير ، انواع پروفيلهاي مختلف كه قطعات فلزي بادبند را معمولاً از آنها انتخاب مي كنند ، مشاهده مي شود . شيوه نصب بادبند اعم از خار مغزي و جوشي اتصال بادبند در گوشه ها به قاب فلزي ، با يك صفحه (ورق فلزي) انجام مي گيرد . ساخت و نصب به اين گونه است كه پروفيل هاي مورد نظر چپ و راستها را بروي سطح صاف نظير كف كارگاه يا زمين معمولاً ورق فلزي مربع مستطيل كه در ناحيه وسط جوش مي شود ، اجرا مي كند . چپ و راست ها بوسيله بالا بر يا جرثقيل يا كشيدن طناب در محل اتصال قرار مي گيرند . سرپروفيل ها چپ و راست در محل خود ، در ورق فلزي كه به ستون و پل وصل است ، جوش مي گردد . يك نمونه بادبند چپ و راست جوشكاري قوس الكتريكي معمولي ترين روش هاي جوشكاري خصوصاً براي جوش فولاد ساختماني ، استفاده از انرژي برق است ؛ به اين منظور ، اغلب از قوس الكتريكي استفاده مي كنند . در جوشكاري با قوس الكتريكي قطعات مورد جوش قسمتي از مدار الكتريكي به نام «مدار جوش» را تشكيل مي دهند . منبع انرژي جريان در اين مدار يك مولد برق ، مبدل يا مبدل يكسوكننده است . يكي از كابلهاي خروجي از منبع انرژي به قطعه كار و كابل ديگر به الكترود متصل مي گردد . هر گاه الكترود را به قطعه كار نزديك كنيم بين آن دو قوس الكتريكي ايجاد خواهد شد . اگر مدت ايجاد اين قوس كمي طولاني شود ، پس سبب ذوب آني صورت مي گيرد . فلز ذوب شده در مقابل اكسيژن و ازت موجود در هوا حساسيت بسياري دارد . اگر اين گازها از محوطه قوي الكتريكي دور نگه داشته نشوند فلز ذوب شده اكسيد يا نيتريد مي گردد و جوش حاصل ضعيف و شكننده خواهد شد . براي حفاظت جوش ، از مفتولهاي روكشدار استفاده مي شوند كه به آنها الكترود مي گويند . جوش قوس الكتركي با الكترود روكش دار جوشهاي قوس الكتريكي با الكترود روكش دار يكي از مهمترين ، ساده ترين و كارآمدترين جوشهايي هستند كه براي فولاد ساختماني به كار مي روند . اين روش معمولا، « روش جوش برقي دستي با الكترود » خوانده مي شود . در اين جوشكاري فلز الكترود تبديل به ماده پراكنده مي شود و قسمتي از روكش به گاز حافظ جوشكاري و قسمت ديگر آن به گل جوشكاري تبديل مي گردد و قسمتي هم بوسيله فلز جوش جذب مي شود . روش الكترود اين كارها را انجام مي دهند . با ايجاد سپر گازي هوا را جدا ساخته ، قوس را تثبيت مي كند . مواد ديگري مانند احيا كننده ها را وارد فلز جوش مي كند تا به اين صورت بافت ساختماني آن را بهبود بخشد . با ايجاد يك روكش از گل جوشكاري روي حوضچه مذاب و جوش سخت شده آن را در مقابل اكسيژن و نيتروژن هوا محافظت مي كند و مانع از سرد شدن سريع جوش مي گردد . يك نوع موتور جوش همراه با ژنراتور قاب خمشي و قاب مهاربندي چنانچه يك ساختار به وسيله اتصالات صلب پايدار شود و سازه نيروهاي وارد آمده را به همراه خمش تحمل و منتقل كند به سازه قابي معروف است . نحوه انتقال بارهاي قائم و جانبي : عمدتاً دو نوع بار به يك ساختمان واقعي اعمال مي شود بارهايي كه نسائي از وزن اجزاي ساختمان اشياء و افراد داخل ساختمان مي باشند . و بارهاي جانبي كه ناشي از وزش باد ، وقوع زلزله و فشار خاك هستند . بارهاي قائم ابتدا به تيرچه ها و از طريق آنها به تيرهاي اصلي و پي به ستونها و پي در نهايت به زمين منتقل مي شود . حداقل ضخامت قطعات فولادي : ضخامت اعضاي سازه اي در فضاي خارج و در معرض عوامل جوي يا اثرات خورنده ديگر نبايد از 6 ميلي متر كمتر باشد . اعضا با مقطع لوله اي و يا قوطي شكل كه كاملاً آب بندي شد و بين داخل و خارج آن ها هيچ نشتي امكان نداشته باشد حداقل ضخامت جداره 4 ميليمتر و در اعضاي داخل كه نسبتاً از خورندگي محفوظ باشند حداق 3 ميلي متر باشد . اسكلت فلزي به دليل مزاياي فراوان از جمله كوچك بودن ابعاد متقاطع به دليل مقاومت بالاي فولاد داشتن مقاومت مناسب در كشش وفشار و برش و سرعت در اجرا و رفتار مناسب در برابر بارهاي ديناميكي كاربرد فراوان دارد از اين رو لازم است براي كنترل اطمينان از عملكرد مناسب سازه و رفتار قابل انتظار اتصالات اصول و ضوابط مربوط دقيقاً اجرا شوند به ويژه چنانچه اتصالات يك سازه ضعيف باشد . ضوابطي كه بايد در ساختمانهاي اسكلت فلزي رعايت شود ؟ 1- مصالح فولادي مورد استفاده در اسكلت ساختمانها بايد مطابق مشخصات مذكور در نقشه هاي اجرائي كنترل شود . 2- رواداري ابعادي و اجرائي قطعات فلزي بايد در حد مجاز آئين نامه باشد . 3- اعضاي فلزي بايد به وسيله پوشش مناسب رنگ آميزي شوند تا در مدت عمر ساختمان دچار زنگ زدگي و آسيب نشوند . فولاد مصرفي در هر پروژه بايد از نظر فيزيكي و شيميايي و ميكانيكي با آنچه در نقشه ها و سايرمدارك فني ذكر شده مطابقت داشته باشد . برش جوش ساخت و حمل قطعات فولادي بايد مطابق ضوابط و مقررات مربوطه باشد . مشخصات جوش براي اتصال قطعات فولادي بايد مطابق نقشه هاي اجرائي باشد . ضمن رعايت ضوابط بايد از معيوب بودن جلوگيري شود. جوشكاري بايد توسط افراد ذيصلاح مورد كنترل و بازرسي قرار گيرد . انواع اتصال جوئي : 1- اتصال لب به لب 2- اتصال پوششي (روي هم ) 3- اتصال پري 4- اتصال گونيا 5- اتصال پيشاني انواع جوش : 1- جوش شياري 2- جوش گوشه 3- جوش كام 4- جوش انگشتانه ساختن الگو و تيرآهن زيرپله : پس از تمام شدن خط كشي ديوار نوبت به ساختن و شكل دادن تيرآهن زير پله مي رسد . براي شكل دادن به تيرآهن از روش هاي مختلف استفاده مي شود . ابتدا از روي شكل كشيده شده برروي ديوار با مقوا الگو مي سازند پس از اين الگو ، الگوي ديگر با ورق فلزي تهيه كه بتواند از آن به دفعات مختلف استفاده نمايند براي خم كردن تيرآهن ابتدا محل برش را خط مي كشند و بعد به وسيله دستگاه برش يك بال و جان تيرآهن را بصورت مثلثي در مي آورند در حالي كه تيرآهن گرم است با پتك بر سر آن مي كويند و آن را خم مي كنند و زاويه را مرتب توسط الگو كنترل مي كنند . نحوه سيمان كاري براي تزئين سقفهاي تيرچه بلوك : تورهاي را به وسيله ميخ به ديوار يا سقف تيرچه بلوك مي چسبانيم و بعد روي آن را به وسيله دست سيمان كاري مي كنيم . وسايل ايمني شخصي و كاربرد آن : 1 – لباس كار و وسايل حفاظتي شخصي 2- كفش كار 3- دستكش كار 4- عينكي ايمني 5- ماكس 6- كلاه ايمني 7- كمربند ايمني 8- طناب ايمني 70  

 • تاریخ ارسال : پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱, 8:14
 • دسته بندی : بخش عمران
 • نویسنده : خادمی

بتن نکات اجرایی، مصالح ساختمانی، مصالح ساختمانی بنایی

ساختمانهای رایجی که ما امروز اجرا می کنیم برای مصارف مختلف از سه نوع بنایی ، اسکلت فولادی و اسکلت مبتنی استفاده می شود که نوع بنایی خود شامل دو نوع سازه به شرح ذیل می باشد .

الف ـ ساختمان بنایی نیمه اسکلت فلری

ب ـ ساختمان بنایی نیمه اسکلت بتنی

ساختمان بنایی بعلت اقتصادی بودن و راحتی اجرادرساختمانهای مسکونی1الی2 طبقه با

استقبال زیادی روبروست ساختمانهای اسکلت بتنی وفولادی با توجه به شرایط برای آپارتمان سازی

ساختمانهای اداری ودولتی وغیره ...مورد استفاده قرارمیگیرند.

1ـ ساختمان بنایی

ازمیان ساختمانهایی که توسط شرکت نامبرده اجرا می گردید و بنده در آن مشغول کار آموزی بودم یک نمونه ساختمان بنایی از نوع بنایی نیمه اسکلت فولادی بوده واز لحاظ کاربری یک ساختمان مسکونی دوبلکس بود.

قسمتهای مختلف ساختمان بنایی

ــ پی

ــ کلافها

ــ دیوارها

ــ ستونها

ــ سقف

مراحل اجرا :

پی کنی :

عرض و ارتفاع پی با توجه بار های وارده و مقاومت خاک منطقه وعرض دیوارها یی که روی آن اجرا خواهند شد محاسبه شده و بعد پلان فنداسیون با توجه به پلان تیپ بندی ومحل قرار گیری ستونها طراحی و آکس بندی میگردد و از روی پلان فنداسیون توسط ریسمان آکسها را مشخص و بعد با گچ عرض پی کنی که باید پی کنی شود مشخص می شود

رنگ ساختمان ریخته شود بعد پی کنی با دست یا به صورت مکانیکی با بیل مکانیکی انجام می گیرد که این مرحله برای تمام انواع ساختمان ها چه اسکلت فولادی و چه اسکلت بتنی و بنایی مشترک است

مقاومت خاک مناطق مختلف شهری در دفاتر فنی فعال ، شهرداری ، مسکن و شهرسازی واستانداری موجود می باشد برای ساختمانهای بنایی مقاومت خاک را می توان با بازدید از محل نیز تخمین زد به شرح زیر :

ـ خاک دستی فاقد مقاومت لازم برای پی سازی است که باید برداشته شود .

ـ خاک شن وماسه ای ( خاک دج ) دارای مقاومت خوب در حدود 1.5-2.5 3.5kg/cm2

ـ خاک رس خشک دارای مقاومت نسبتاً خوب در حدود 1-1.5 2 kg/cm2

ـ خاک رس مرطوب فاقد مقاومت لازم است .

هم چنین از روش آزمایش در محل توسط کیسه های سیمان نیزمی توان مقاومت نهایی بعد مقاومت مجاز را محاسبه کرد .

بعد از انجام پی کنی با توجه به اینکه کف ساختمان± ) از پی چه ارتفاعی دارد چندین حالت برای اجرای کورسی و فنداسیون وجود دارد اگر اختلاف ارتفاع کف ساختمان و کف پی به اندازه پی با شد فنداسیون کار کورسی چنین را نیز انجام خواهد ومی توان بعد از اجرای بتن و مگر فنداسیون به کف رسید که این حداقل ارتفاع پی و کف ساختمان است .

در غیر این صورت به دو روش می توان به کف ساختمان رسید و بعد عملیات بلوکاژ را انجا م داد .

الف ـ ابتدا و کورس چنین را با سنگ لاشه که به آن لاشه چنین کفته می شود انجام داده و بعد فنداسیون نواری یا منفرد را اجرا بعد کروس چینی را روی آن انجام دهیم که بهترین حالت است زیرا کف ساختمان از پایین ترین نقطه به قسمتهای بالاتر ساختمان متصل می شود ولی در روش قبلی فشار را تحمل می کند و مقاومت فنداسیون بتنی که آرماتور بندی شده است را ندارد .

نحوه اجرایی آرماتور بندی فنداسیون

با توجه به پلان فنداسیون و دتایلهای آن تعداد میل گردهای طولی و تقویتی و همچنین شماره آنها و میل گردهای خاموت و شماره و فواصل آنها از هم ( c.o.c) در پلان فنداسیون محاسبه و آورده شده است که توسط آن به تعدادی که در نقشه داده شده میل گردهایی طولی روی خرک یا زمین قرار گرفته و به طول لازم برش داده می شوند و توسط خاموتها میل گردهای پایینی طولی و بالایی به هم وصل می گردند و همچنین آرماتورهای مش بندی هم بطول های لازم برش داده شده وبه صورت شبکه بندی روی هم قرار گرفته و توسط سیم آرماتور بندی بسته شده و در محل زیر ستونها قرار می گیرند بعد از اینکه آرماتور بندی قسمتی از کلاف پایینی آماده شد آن را در محل قرار داده و قالب بندی را انجام می دهند .

انواع قالب بندی کلاف تحتانی

ـ قالب آجری :

که بهترین حالات قالب بندی است زیرا بعد از بتن ریزی دوباره می توان از آجرها استفاده کرد و همچنین شکل پذیری بالای آن قابلیت عمده ای برای قالب آجری به حساب می آید بدین ترتیب که به عرض مورد نظر همچنین ارتفاع در نظر گرفته شده برای فنداسیون یک دیوار آجری معمولاً 20cm اجرا می کنند و قسمتهای داخلی آن را با پلاستیک می پوشاند تا آب بتن توسط آجرها جذب شده هم آجرها بعداً راحتر از بتن جذب شوند ولی برای کلافهای قایم و فوقانی از قالب آجری نمی توان استفاده کرد 

ـ قالب تخته ای :

که بیشتر برای کلافهای قایم و فوقانی مورد استفاده قرار می گیرد و برای کلافهای تحتانی هم اگر مقرون به صرفه باشد و همچنین قالب تخته ای موجود باشد می توان استفاده کرد و تخته ها قبل از قالب بندی روغن کاری می شوند تا هم آب بتن توسط تخته ها جذب نشود هم قالب ها راحت تر از بنتن جدا شوند که همان کار پلاستیک در قالب آجری را انجام می دهد .

ـ قالب فلزی :

از قالب فلزی هم می توان برای کلاف تحتانی استفاده کرد ولی برای پروژه های کوچک مقرون به صرفه نیست این قالب ها هم قبل بسته شدن روغن کاری میشوند ولی در اینجا جذب آب دیگر مد نظر نیست .

ـ حالتی هم است که خاک منطقه به عنوان قالب عمل میکند در این موارد پی را به عرض و عمق مورد نظر کند بعد دیواره های پی را با پلاستیک می پوشانند و زمین خود نقش قالب را ایفا می کند و نیازی به قالب نیست و عایق بندی به علت این است که آب بتن جذب نشده و نسبت آب به سیمان بتن تغییر نکند .

در محل اتصال کلاف های قائم به تحتانی میلگردهای انتظار قرار داده می شوند تا بعد از بتن ریزی آرماتورهای آن به این آرماتورهای انتظار بسته شوند .

بتن ریزی فنداسیون :

در ساختمانهای کوچک بتن ریز ی توسط دست وبدون ویبراتور و بتو نر انجام می گیرد و طرح اختلاط بتن در اینجا نقشی ندارد و گارگران به صورت تخمینی میزان شن و ماسه و سیمان و حتی عامل مؤثر بتن یعنی آب تعیین و بتن را تهیه و آماده می کنند و بتن ریزی به صورت تکه تکه انجام می گیرد و در بعضی موارد بتن قسمتی از کلدف ریخته شده و بعد از چند روز فاصله قسمتهای دیگر اجرا می شود که یک عیب بزرگ برای قسمت مهمی از یک ساختمان به شمار می رود در ساختمان های با اهمیت های بیشتر شاهد طرح اختلاط بتن تخمینی و بتونر هستیم بدین صورت که میزان شن وماسه برای یک کیسه و محاسبه شده وآن را به وزنی که یک بیل معمولی می تواند از شن یا ماسه برداشته شود تقسیم می کنند و تعداد بیلهایی که از شن وماسه باید در مخزن بتونر برای یک کیسه سیمان ریخته شود مشخص می شود و میزان آب را هم به وزن یک سطل تقسیم کرده و تعداد سطل های آب برای یک کیسه سیمان 50 کیلو گرمی به دست می آید به طور مثال : 35 بیل شن ، 40 بیل ماسه ، 1کیسه سیمان و دو سطل آب نمو نه ای از طرح اختلات بتنی برای یک ساختمان با اهمیت که از لحاظ کار بری یک ساختمان مسکونی آپارتمانی بود می توان نام برد.

ـ کلاف قائم و افقی

بعد از اتمام فنداسیو ن دیواره های کناری که در ساختمان بنایی معمولاً باربر هستند اجرا می شود و محل کلدفهای قائم را خالی می گذارند و خود دیوارها هم به عنوان قالب عمل می کنند و بعد آرماتوربندی کلدف قائم را نجام داده و در محل مورد نظر قرار می دهند اینجا نیز نوع قالب معمولاً تخته ای است .

ـ ستون گذاری

در محل ستون ها که مش بندی در فنداسیون اجرا می شود بیس پلیت هایی را توسط بولت به فنداسیون اتصال داده و بعد از اتمام بتن ریزی دوباره صحفه ها را باز کرده و زیر آن ملات نرمه ریخته و دوباره در جای خود قرار داده و پیچ ها را می بندند که این عمل را مونتاژ یا هوا گیری می نامند بعد ستون ها را روی بیس پیلیت ها اتصال میدهند .

ـ تیر ریزی

بعد از ستون گذاری شاهتیرها اجرا می شوند و تیر های فرعی روی شاهتیرها و دیوار باربر قرار می گیرند بهترین حالت برای تیر ریزی این است که تیرها داخل کلدف فوقانی قرار می گیرند که بدلیل مشکل بودن اجرای آن انجام نمی شود در غیر این صورت باید از پلیت های کوچک برای اتصال تیرها به کلدف فوقانی استفاده کرد که این هم در عمل به خاطر اقتصادی نبودن و مشکلات عدیده با استقبال روبرو نشده است و عیبی دیگر بر معایب کارهای اجرایی افزوده است .

ـ باربند افقی :

در سقفهای طاق ضربی برای مقابله نیروی افقی از باربند افقی استفاده می شود که به صورت ضربدری و برای مساحت کوچک تر یا مساوی 25 متر مربع اجرا می شود که معمولاً با ید توسط پیچ ومهره اجرا شود ولی در عمل یک میل گرد طوری در عرض تیر ها می اندازند وبه تیرها وبه تیر اتصال می دهند آن برای اینکه تیرها هنگام اجرای طاق ضربی تکان نخورند .

اجرای پله فلزی

با توجه به دتایلهای پله فلزی که در دانشکاه تدریس می شود زیر تیرهای پله فلزی هم مانند یک ستون باید بیس پلیت قرار داده شود و مانند ستون به آن اتصال داده شود ودر عمل کف ساختمان را اجرا می کنند تا به کف پله برسند و بعد زیر آن را صاف و شمشیری های پله را با یک تیر کوچک به هم وصل کرده روی آن قرار می دهند . که از لحاظ فنی غیر قابل قبول است . نحوه اجرا در عکس مشهود است .

ـ اجرای طاق ضربی :

بین دو تیر فرعی با قوس معمولی 3cm ولی در عمل بعلت کمتر شدن حجم گچ خاک روی آن کمتر از 3cm هم اجرا می گردد . به دین ترتیب که چند دهنه را توسط چوب بست آماده بکار کرده و ملات گچ خاک را به صورت تخمینی و توسط کارگران و بنایان با تجربه ساخته می شودکه هر چه خاک آن بشتر باشد دیر تر گیرش خواهد داشت و علت استفاده از خاک هم پایین آوردن گیرش اولیه گچ است گچ و خاک خشک را روی یک میزان مشخص آب که داخل استانبول ریخته شده بطوری می ریزند که روی سطح آب پخش شود تا تمام ذرات آن با آب تماس داشته باشند سپس ملات گچ وخاک را روی سطح مورد نظر اولیه که یا پروفیل آهن است که تیر های فرعی به آن وصل شده اند یا دیوار آجری مالیده و آجرها را با یک ضربة مشخص که نه چندان شدید و آرام باشد روی ملات گچ وخاک می زنند و به همین خاطر است که با آن نام طاق ضربی داده اند .

بعد از اجرای دیواره های کناری و ستون گذاری و تیر ریزی و اجرای سقف نوبت به دیوار های داخلی یا تیغه ها می رسد که با توجه به پلان معماری داخل ساختمان تیغه بندی می شود که عرض آنها معمولاً 10 سانتی متر است .

عرض انواع دیوار ها در ساختمان بنایی

عرض دیوار های باربر کناری و میانی در ساختمان بنایی بطور معمول 35 سانتی متر است و با توجه به اصل لاغری تا 5/3 متر ارتفاع می توان از این نوع دیوار استفاده کرد .

عرض دیوارهای داخلی تیغه های مشترک 20سانتی متر و بقیه 5 یا 10سانتی متری هستند .

ساختمان اسکلت فولادی

در ساختمان اسکلت فولادی تمام اعضای باربر ( فشاری ) ، ستونها و تیر ها از پروفیل آهن طراحی و اجرا .

قسمتهای مختلف ساختمان اسکلت فلزی

ـ پی و فنداسیون

ـ ستون

ـ تیر

ـ تیرهای فرعی ( تیرچه)

ـ پله

ـ بادبند

ـ سقف

مراحل اجرا

پی کنی و پی ریز ی :

شرایط پی کنی و پی ریزی همانند ساختمان بنایی است با این تفاوت که در ساختمان اسکلتی دیگر کلاف بندی نداریم و پی نواری زیر دیوار باربر دیگر اجرا نمی شود وتمام اعضای باربر کناری و داخلی را ستونهای فلزی تشکیل می دهند .

در اینجا نیز با تو جه به مقاومت خاک وبارهای وارده می توان از انواع پی استفاده کرد که به شرح زیر آمده است .

انواع فنداسیون برای ساختمان اسکلتی

1ـ فنداسیون منفرد یا تک

2ـ فنداسیون نواری

3ـ فنداسیون رادیه ( گسترده )

فنداسیون منفرد یا تک

با توجه به کاربری ساختمان ، بارهای وارده و مکانیک خاک واینکه ساختمان در منطقه زلزله خیز قرار دارد یا نه عرض و ارتفاع و طول پی زیر هر ستون مشخص می شود که یک مکعب است و این پی ها توسط کلافهای افقی که معمولاً از مقطع کوچکتری برخودارند به هم وصل می شوند تا پی ساختمان پیوسته عمل کند و بعد عملیات آرماتور بندی و مش بندی طبق آنچه در ساختمان بنایی تو ضیح داده شد انجام می پذیرد .

نصب بیس پلیتها

با توجه به آکس بندی که در پلان فنداسیون صورت پذیرفته ودر آن که ازتفاع داده شده است در چندین نقطه از پی ساختمان میگردهایی را می کارد و توسط شیلنگ تراز به ارتفاع داده شده در پلان فنداسیون که معمولاً آن را با (0 0 .0 ± ) نمایش می دهند علامت ها ی را می زنند که ارتفاع( 0 .0 ± ) یا از زمین کناری بلند تر است در آن صورت ارتفاع مربوط به زمین با علامت منفی نوشته شده و یا پایین تر از زمین کناری است .که درآن صورت با علامت مثبت نوشته می شود

پس ازآن که علامت گذاری تمام شد بر طبق آکسی در نقشه آورده شده ریسمانی در یک آکس طولی و یک آکس عرض می بندند به طوری در محل قرار گیری بیس پلیتها دو ریسمان کاملاً بر هم عمود باشند که محل برخورد دو ریسمان وسط بیس پلیت خواهد بود و ریسمانها در اینجا نقش تراز راهم بازی می کنند چون دو طرف ریسمان به یک تراز بسته شده است با کار تمام بیس پلیتهای یک آکس کاملاً به موازات هم و در تر از یکدیگر قرار می گیرند زیرا اگر بیس پلیتها در یک تراز نباشند به همان ترتیب سقف ساختمان نیز تراز نخواهد بود و این یک ایراد بزرگ برای ساختمان به شمار می رود .

بعد از عملیات بتن ریزی بیس پلیتها مجدداً باز و دوباره ملات نرمه زیر آن می ریزند و توسط پیچها تراز می کنند یعنی عملیات هواگیری انجام می دهند چون احتمال دارد هنگام بتن ریزی بتن کاملاً زیر پلیت را پر نکرده باشد .

فنداسیون نواری

فنداسیون نواری دو طرفه و نواری یک طرفه است که بر حسب موقعیت جغرافیایی منطقه و زلزله خیز بودن منطقه و بارهای وارده در روی فنداسیون از نوع یک طرفه یا دو طرفه استفاده می شود که نوع دو طرفه یا مشبک نسبت به نوع یک طرفه قوی تر است .

فنداسیون منفرد

در اینجا چیزی به نام شناژ نداریم و عرض و ارتفاع مقطع چه زیر بتن و چه در قسمتهای دیگر یکسان است ولی در نوع یک طرفه ، همانطور که از اسمش پیدا است در یک جهت پی منفرد ولی در جهت نواری است .

فنداسیون رادیه ( گسترده )

در برخی موارد بر اساس بارهای وارده و اینکه منطقه زلزله خیز و یا خاک مقاومت کافی ندارد عرض پی های نواری دو طرفه یا مشبک به قدری بزرگ می شود که مجبور هستی کل کف ساختمان آرماتور بندی وبتون ریزی کنیم که به آن پی رادیه یا گسترده گفته می شود . ودر مناطق ما برای ساختمانهای بزرگ از این نوع پی استفاده می شود .

نصب ستونها

قبل از اینکه ستونها نصب گردند توسط جوشکاران و با توجه به نقشه تیپ بندی ستونها در روی زمین قبلاً آماده می شوند که در زیر شرح آن آمده است .

باتوجه به ارتفاع فاصله دو ارتفاع و فاصله دو پروفیل که در یک ستون شرکت دارند آنها قبلاً به ارتفاع مورد نظر بریده شده و روی پروفیل قرار داده می شوند واین پروفیلها عمود بر هم هستند تا پروفیل ستون که جوشکاری می شود از زمین فاصله داشته باشد و را حتر بتوان آن برگرداند تا دو طرف آن جوشکاری شود.

بعد از اینکه دو پروفیل مورد نظر در محل قرار گرفت با توجه به اینکه چه پلیتهایی روی آن جوشکاری شود که معمولاً‌ در طبقات پائین برای ساختمان چند طبقه از پلیت سرتاسری استفاده می شود . عملیات جوشکاری انجام می گیرد .

و پلیتها به اندازه ها و ارتفاع مورد نظر و در فواصل مشخص شده در نقشه جوشکاری می شوند که در محل اتصال سقف از پلیتهای بزرگتری استفاده می شود و اگر در محل اتصال سقف بادبند نیز اتصال داده شود از پلیتهای بزرگتر نسبت به پلیتهای سقف استفاده می شود که همه در نمای تیپ بندی ستون در نقشه داده شده است . به مثال اگر برای سقف از PL 60*23*1 استفاده کنیم برای بادبندی از PL120*23*1(B.R) استفاده می کنیم .

بعد از اینکه ستونها آماده شدن روی بیس پلیتها نبشی هایی را در یک جهت که باهم ریسمان هستند جوش می دهند و محل قرار گیری ستون را مشخص می کند بعد هم توسط جرثقیل ستونها روی بیس پلیت قرار داده شده و به نبشی ها تکیه داده می شوند و در واقع کار نبشی ها این است که نگذارد ستونها تکان بخورد سپس ستونها را از چهار طرف جوشکاری می کنند و شاغول می نماید بدین تزتیب ستونها جهت اتصال تیرها آماده می شود .

تیرریزی

با توجه نبشی های زیر سری که برای اتنصال تیرها و شاه تیرها قرار داده شده است عملیات تیر ریزی صورت می پذیرد در پلان تیر ریزی شماره تیرها و محل اتصال آنها مشخص شده است اگر تیر لانه زنبوری باشد قبلاً روی زمین توسط جوشکاران ساخته می شود ودر محل نصب می گردد ودر واقع سقف جهت اجرا آماده می شود که معمولاً‌ از تیرچه بلوک استفاده می شود .

انواع بادبند و نحوه اتصال آن

بادبندهایی که برای مقابله با نبروهای جانبی (WL) مورد استفاده قرار می گیرند عبارتنداز :

ـ بادبند ضربدری

ـ بادبند V شکل شامل Vشکل باز و بسته است

ـ بادبند 8 شکل شامل 8 شکل باز و بسته است

ـ بادبند K شکل و ...

بادبندها اعضا کششی فشاری هستند که برای مقابله با نیروهای جانبی در نظرگرفته می شوند و مانع کج شدن اسکلت ساختمان درهنگام اعمال نیروی جانبی می گردند که باید در یک ساختمان به صورت متقارن اجرا گردند یعنی در هر چهار طزف ساختمان باید بکار گرفته شوند که بر حسب دلایل معماری میتوان از انواع بادبند استفاده کرد .

بطور مثال در جاهایی که می خواهیم از پنجره یا نور گیر و حتی در استفاده کنیم باد بند 8 شکل باز بهترین گزینه برای ما خواهد بود ولی از لحاظ مقاومت K شکل بهترین حالت برای یک دیوار بادبندی می باشد .

عرض وارتفاع پلیتها قبلاً با توجه به طول جوش و زاویه اتصال تیر بادبند محاسبه شده است و اینکه نوع تیر باد بند از نبشی یا ناو دانی را سالم به دو پلیت گوشه جوش می دهند و توسط لقمه که پلیت کوچکی دو ناو دانی را به هم جوش می دهند و در جهت دیگر ناودانی دو قسمت کرده ودر قسمت اتصال و تیر قبلی توسط پلیت به هم جوش می دهند و بدین ترتیب دیوار بادبندی آماده می شود .

اما اگر بادبند 8 شکل باز یا بسته باشد تمام ناو دانی سالم و طول مورد جوش داده می شود اجرای آن راحتر است .

اجرای پله

برای ساختمان اسکلت فلزی معمولااز پله فلزی با شمشیری های پروفیل آهن استفاده می شود که اندازه آنها در پلان تیرریزی داده می شود و طول آن نیز مشخص و توسط جوشکار قبلاً آماده و در محل نصب می گردد .

برای پوشش بین شمشیریهای پله می توان از مصالح سقف استفاده کردمانندتیرچه بلوک که تیرچه های آن هم مثل تیرچه های سقف سفارش داده شده و حمل تا در محل مورد نظر قرار گیرد و همانند عملیات سقف تیرچه بلوک بتن ریزی می شود .

اجرای سقف ساختمان اسکلت فلزی

برای سقف ساختمان اسکلت فلزی میتوان از انواع سقف به شرح زیل استفاده کرد :

1ـ سقف طاق ضربی

2ـ سقف تیرچه بلوک

3ـ سقف دال بتنی پیش ساخته

4 ـ سقف دال بتنی در جا و ...

سقف طاق ضربی :

که دیگر منسوخ شده و مرحله از رده خارج شدن را طی می کند و کمتر سقفی را سراغ داریم که از این پوشش استفاده کند .

سقف تیر چه بلوک :

که با استقبال زیادی روبرو شده است زیرا در کارگاههای محلی تولید می شوند و ارزانتر تمام می شوند

سقف دال بتنی :

انواع دال بتنی برای سازه های بیشتر اجرا می شوند

ساختمان اسکلت بتن آرمه :

ساختمان اسکلت بتنی ساختمانی است که در آن اعضا باربر فشاری یا ستونها از نوع بتن آرمه است که در محل قالب بندی و اجرا می گردند همچنین تمام تیرها اصلی هم از نوع بتنی است و دیوار برشی هم که برای مقابله با نیروهای جانبی مورد استفاده قرار می گیرد از نوع بتنی است .

قسمتهای مختلف ساختمان بتنی

1ـ پی و فنداسیون

2ـ ستون

3ـ تیر

4 ـ تیرهای فرعی ( تیرچه ها )

5 ـ پله

6ـ دیوار برشی

7ـ سقف

مراحل اجرا

پی و اجرای آن :

شرایط پی کنی و پی ریزی و نوع فنداسیون ساختمان بتنی هیچ فرقی با ساختمانهای دیکر ندارد و از همان انواع فنداسیون در اینجا استفاده شود ولی در اینجا دیگر فنداسیون منفرد نداریم و عرض ارتفاع پی نواری برای ساختمان بتنی با فلزی به علت وزن زیاد ساختمان بتنی متفاوت است .

در اینجا هم عرض و ارتفاع مقطع پی با توجه این مکانیک خاک و بارهای وارده و موقعیت منطقه از لحاظ زلزله تعیین می شوند تفاوت عمده فنداسیون ساختمان بتنی با ساختمان فلزی در اتصال ستون به فنداسیون است که در ساختمان بتنی بجای اتصال تیر فلزی به بیس پلیت از میل گردهای انتظار برای اتصال میل گردهای ستون و فنداسیون استفاده می شود که طول آرماتورهای انتظار یک ششم طول ستون است .

اجرای ستونها ی بتنی

ستونها اعضای فشاری هستند که جهت انتقال بار ساختمان به زمین مورد استفاده قرار می گیرند و ستونها ی بتنی که در محل اجرا می شوند شکلهای مختلفی می توانند داشته باشند

مانند

1- مربعی شکل

2- مستطیلی شکل

3- دایره ای شکل

4- چند ضلعی

حداقل میلگرد ها برای یک چند گوشه یک میلگرد به ازای هر گوشه می باشد و برای مقطع دایره ای شکل حداقل میلگرد ها 6 عدد می باشد فاضله میلگرد ها در ستونها از هم حداقل 5 سانتی متر و حداکثر 25 سانتی متر است نسبت سطح مقطع میلگرد ها به سطح مقطع ستون حداقل 0.8% و حداکثر 4% و 6% در شرایط خاص می باشد و حداقل سایز میلگرد 14 می باشد پوشش بتن برای عناصر فولادی حدود 5-2.5سانتی متر است .

در یک ستون به ازای هر متر 4 عدد خاموت بسته می شود ، معمولا به ازای هر 25 سانتی متر یک خاموت بطور استاندارد است ، در 6/1 طول ستون از پائین و بالا فشرده می شود و می تواند 15 سانتی متر کمتر شود و به ازای هر 15 سانتی متر جهت تقویت در مقابل کمانش بسته شوند بطور مثال اگر طول ستون 3 متر باشد در نیم متر از پائین و بالای ستون خاموتها باید فشرده شوند .

برای اینکه محور میلگردها ی ستون ثابت بماند و بعد ستون کوچک نشود میلگردها را خم می کنند و خم آنها به اندازه 40 برابر قطر میلگرد است .

البته شماره و طول میلگردهای ستون و اینکه میلگردها چقدر باید از سقف بالا تر باشند تا میلگرد انتظار برای ستون طبقه بعد باشند در نقشه مربوط به ستون بتنی داده شده است .

پس میلگردها را به طولعای مشخص بریده و به میلگردهای انتظار بسته ودر فواصل مشخص در نقشه خاموتها را می بندند و سپس تا تراز سقف قالب بندی را انجام می دهند و همانطوریکه قبلا هم در مورد قالب بندی بحث شد از انواع قالب با توجه به شکل ستون می توان برای قالب بندی استفاده کرد که بیشتر از قالب چوبی استفاده می کنند و سپس عملیات بتن ریزی را انجام می دهند و با ضربه زدن به قالب در حین بتن ریزی کار ویبراتور را نیز انجام می دهند .

بعد از اینکه اجرای ستونها پایان یافت نوبت به اجرای تیرهای اصلی اتصال است که ستونها را به هم وصل کنند که تیرهای اصلی هم همزمان با سقف قالبندی می شوند و بطور همذمان اجرا می گردنند.

اجرای تیر و سقف ساختمان بتنی

ابعاد مربوط به مقطع تیر وتعداد میلگردها و میلگردهای تقویتی در تیر در نقشه داده شده است و در تیرها خاموتها کار مقابله با نیروهای برشی دارند که مثل ستون در ابتدا و انتها تیر فشرده می شوند .

میلگردهای تقویتی در ابتدا و انتها تیر در بالای تیر و برای مقابله با نیروهای فشاری در نظر گرفته می شوند و در وسط تیر در پائین تیر و برای تحمل نیروهای کششی لحاظ می شوند و چون برش تحت زاویه 45 درجه ماکزیمم است زیرا با توجه به دایره موهر تنشها ، تنش برشی که برابربا تحت زاویه 45 درجه ماکزیمم است . به همین خلطر آرماتورهای تقویتی را تحت زاویه 45 درجه بهم وصل می کنند .

قالب بندی مربوط به تیرها پس از بستن آرماتورهای مربوط به آن همزمان با سقف اننجام می گیرد و در زیر همزمان با سقف تیرچه بلوک شرح داده خواهد شد .

اجرای سقف تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک شامل تیرچه و بلوک است که تیرچه کار تیر فرعی و بلوک بعنوان قالب برای بتن ریزی و عایق صوتی عمل می کند و به دلیل فضاهای خالی داخل آن موجب سبک شدن سقف می گردد . بطوری که در عمل به سقف تیرچه بلوک سقف سبک هم می گویند .

انواع بلوک :

-بلوک سفالی

-بلوک سیمانی

بلوکهای سفالی در کارخانه تولید میشود و جهت اجرا به محل حمل می شوند و بلوکهای سیمانی در کارگاههای محلی اجرا می شوند و نسبت به بلوکهای سفالی ارزانتر تمام می شوند و چون مقاومت بلوک در سقف در نظر اساسی قرار نمی گیرد هیچ اولویتی برای بلوکهای سفالی نسبت به بلوکهای سیمانی نمی تواند قائل شد و به همین خاطراست که برای پروژه های معمولی از بل.کهای بتنی استفاده می شود .

تیرچه های سقف معمولاً در کارگاههای محلی تولید می شوند و با توجه به محاسبات مربوط به تیرچه ها و دتایلهای مخصوص سقف تیرچه بلوک شماره میلگردهای پائینی و بالای تیرچه مشخص شده است که باتوجه به طول تیرچه منظور شده اند .

شماره میلگردهای پائینی بطور معمول 14و16 و ... و شماره میلگرد بالایی که مونتاژ نامیده می شود کمتر از میلگردهای پائینی است که بعنوان میلگرد حرارتی هم عمل می کند .

نحوه اجرا

ابتدا قالب بندی تیرها که معمولاً قالب تخته ای است انجام می شود و عرض قالبها از عرض تیر بیشتر است و در قسمتهایی که قرار است تیرچه ها به تیرها متصل شوند تخته هایی به عرض حدود 10 - 5 سانتی متر بر حسب ضخامت تیر قرار می دهند تا تیرچه ها هنگام اتصال به تیر روی میلگردهای طولی قرار نگیرند و بر آنها بار منفرد وارد نکنند . دور از اینکه در فاصله بین تیرها قرارگرفتند توسط بلوک فاصله دوطرف تیرچه تنظیم می گردد و بعد از آن شمع بندی زیر تیرچه شروع می شو دکه یطور متوسط از هر 15 - 1 متر ، یک ردیف شمع برای تیرچه های سقف در نظر گرفته می شود .

انواع شمع :

شمع فلزی

شمع چوبی

شمعهای فلزی دارای پیچهایی هستند که برای نگه داشتن تخته هایی که زیر تیرچه ها قرار می گیرند . در قسمت فوقانی دارای یک صفحه گیر دار هستند که به این تخته ها در اصطلاح بنایی کش می گویند . بعد از اینکه کش ها را روی شمعها قرار می دهند توسط پیچهایی که در وسط شمع شمع فلزی قرار دارد ، کش ها را به تیرچه ها اتصال داده و به تیرچه ها یک خیز منفی اعمال می کنند تا بعد از بتن ریزی سطح زیرسقف دارای خیز به طرف پائین نباشد .

بعد از آنکه قالب بندی و شمع بندی پایان گرفت فاصله بین تیرچه را با بلوک پر کرده و شروع به بستن میلگردهای حرارتی می کنند که فاصله میلگردهای حراراتی در طول ( به موازات ) تیرچه ها از هم 50 سانتی متر و در عرض ( عمود بر ) تیرچه ها 25 سانتی متر است و علت فاصله زیاد میلگردهای حرارتی موازی تیرچه ها این است که میلگردهای بالای تیرچه ها بعنوان میلگرد حرارتی عمل می کنند . پس از آن که آرماتوربندی ها تمام شد نوبت به بتن ریزی می رسد که اصولاً باید یکپارچه انجام گیرد ، ولی در عمل پائین آوردن هزینه و یا نبود کارگاه بتن از بتونر برای ساختن بتن استفاده می کنن دکه به علت سرعت پائین آن و اینکه اکثراً دانه بندی هاب صورت تخمینی و آنچنان در قبل عنوان صورت می پذیرد یعنی 35 بیل شن ،40 بیل ماسه و یک کیسه سیمان و دو سطل آب و کیفیت بتن حداقل از لحاظ دانه بندی سیار نامناسب می شود و نسبت آب به سیمان در آن دعایت نمی شود .

پس از آنکه بتن در داخل بتونر آماده می شود توسط بالا بر یا دست به بالای سقف هدایت می شود و چون حجم بتن ساخته شده در واحد زمان نسبت به حجم سقف کم است ، پس ازآنکه بتن یک قسمت ریخته می شود حداقل نیم ساعت الی یک ساعت و نیم طول می کشد تا بتن بعدی در کنار آن ریخته شود و این عامل باعث عدم چسبندگی بتن تازه به بتن که گیرش اولیه را انجام داده میشود . که در عکس ها کاملاً مشهود است .

پس ازاتمام بتن ریزی پس از آن که بتن کاملاً گیرش را انجام داد نوبت به شیب بندی وایزولاسیون سقف می رسد که برای تمام انواع ساختمانها یکسان صورت می گیرد و همزمان قسمتهای داخلی ساختمان نیزاجرا می گردند .

 • تاریخ ارسال : پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱, 8:10
 • دسته بندی : بخش مقررات ملی ساختمان
 • نویسنده : خادمی
  

آئین نامه 2800
در ساختمان با مصالح بنایی حداکثر تعداد طبقات بدون احتساب زیرزمین
برابر 2 طبقه میباشد و همچنین تراز روی بام نسبت به متوسط تراز زمین
مجاور نباید از 8 متر تجاوز کند و حداکثر تعداد طبقات زیر زمین یک
طبقه خواهد بود.همچنین حداکثر ارتفاع طبقه 4 متر خواهد بود.
کلاف افقی باید زیر دیوار یا سقف باشد و ابعاد آن از 25*25 کمتر نشود.
فاصله محور تا محور کلاف قائم از 5 متر تجاوز نکند.
کلاف قائم باید به نحوی مناسب در یک نقطه تقاطع به کلاف افقی متصل شود تا متفقا با کمک دیوار سازه ای یک سیستم سه بعدی مقاوم را تشکیل دهند
 • تاریخ ارسال : چهارشنبه بیست و هشتم تیر ۱۳۹۱, 12:56
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی

داستانی از عهد دقیانوس

یکی بود یکی نبود غیرازخدا هیچ کس نبود ، روستایی بود که مردمانش اهل کشاورزی بودند یه خانواده دارای چند فرزند بود یکیشون می خواست بمونه تو روستا و زندگی کنه ، دودل بود چکار بکنه ، از باباش پرسید پدر جان می خوام برم از اینجا ، برم شهر، باباش گفت: پسرم بمون اینجا پیشمون ، بهتره ، بالاخره پسر قبول کرد ، تمام برنامه هاش را تو شهر لغو کرد تا بمونه.

خب اولین کاری کرد رفت پیش بزرگای محل و گفت :من میخوام بمونم اومدم تقاضای زمین بدم ، باید چیکار بکنم. گفتند شما تقاضا بده تا بررسی بکنیم. پسر خوشحال شد و رفت تقاضای زمین داد.ماهها گذشت دید دوستاش و به خیلی ها زمین دادند ولی ...

باباش گفت : پرسیدم گفتند تو نوبتی . قبول کرد باز چند ماه دیگه گذشت و خبری نشد. از دوستاش پرسید گفتند ما اینقد رفتیم پیششون تا آخر بمون زمین دادند. خب این پسر داستان ما هم گفت باشه منم میرم . رفت و پرسید گفتند شما تو نوبتی . خوشحال شد. باز به چند تای دیگه زمین دادند ولی باز خبرش نکردند . این بار تصمیم گرفت بره پیش ریش سفیدشون . بالاخره وقت گرفت و رفت : گفت پدرجان من چند ساله تقاضای زمین کردم به دوستام زمین دادید ولی به من تعلق نگرفته. گفت: ببین ما مطرح کردیم  و طبق قانون با همه برخورد می کنیم .خب پس چرا به من زمین ندادید: خب پسرم ، گفته شده شما احتمال داره تو روستا زندگی نکنی ؟ پسر پرسید از کجا می دونند؟ خب تو ذهن شون این بوده؟ پسر گفت این طبق قانونه؟ گفت : شما باید اثبات کنی تا از ذهنشون در بیاد ؟ پسر گفت : خب پس منم تو ذهنم که بشم مسؤل مردم ، اون موقع هم حق بچه های مردما از تو ذهنتون در میارم هم حق خودما؟ پیر روستا گفت : اگه میتونستی میرفتی ؟ پسر گفت میتونستم. گفت : نه نمیتونستی . پسر گفت : شاید نتونستم ؟ پیر گفت: شک نکن نتونستی؟ پسر دید چیکار کنه ، ناراحت شد وگفت باشه همیشه در روی یه پاشنه نمی چرخه. از اینکه ذهن خونی جزء قانونه شماست میفهم از شهر هم پیشرفت تریم ، واقعا بتون تبریک میگم. با من کاری ندارید؟ پیر گفت: مرحبا به تو که درک کردی و فهمیدی ما بالاتر از شهریها هستیم.ازت ممنونم. پسر گفت: خواهش میکنم.خداحافظ. پیرگفت: به سلامت.

بالاخره به این پسر زمین ندادند . ناچار شد خودش بیاد و کاندیدا بشه برای این کارا تا پیران روستا دست از ذهن خونی بردارند.

قصه ما به سر رسید اما انتخابات اون روستا هنوز نرسیده مردم دارن فکر می کنند به این پسر رأی بدن یا نه؟

شما بودید اون زمان چکار می کردید؟

 • تاریخ ارسال : شنبه هفدهم تیر ۱۳۹۱, 17:33
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی
 • تاریخ ارسال : چهارشنبه هفتم تیر ۱۳۹۱, 16:38
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی

 

ساختمان فیل در بانکوک تایلند

 

ساختمان Ren در شانگهای چین

 

ساختمان Swastika در کالیفرنیای آمریکا

 

موزه ملی زاید در امارات

 

Dancing House در جمهوری چک

ساختمان COR در میامی آمریکا

 

آسمانخراش چوبی در ونکوور کانادا

 

ساختمان سکه ای در امارت

 

ساختمان تخم مرغی در چین

 • تاریخ ارسال : یکشنبه هفتم خرداد ۱۳۹۱, 15:59
 • دسته بندی : بخش عمران
 • نویسنده : خادمی
دیوار عبارتست از یک ساختار ممتد، یکپارچه، محکم و استوار که از جنس آجر، سنگ، بتن، چوب یا فلز و غیره باشد، که ضخامت آن در مقایسه با طول و ارتفاع، نازک می باشد. دیوار ساختمان یا محوطه را محصور و محافظت می نماید یا به عنوان مجزا کننده فضاها از یکدیگر به صورت اجزاء یا اتاقها عمل می کند.تعریف دیوار


•دیوار عبارتست از یک ساختار ممتد، یکپارچه، محکم و استوار که از جنس آجر، سنگ، بتن، چوب یا فلز و غیره باشد، که ضخامت آن در مقایسه با طول و ارتفاع، نازک می باشد. دیوار ساختمان یا محوطه را محصور و محافظت می نماید یا به عنوان مجزا کننده فضاها از یکدیگر به صورت اجزاء یا اتاقها عمل می کند.


انواع دیوارها از نظر محل قرار گیری


•دیوار خارجی : دیوارهای خارجی یا دیوارهای نما، مانند دیوار مشرف به حیاط یا کوچه و خیابان بایستی خصوصیات ویژه ای را دارا باشند. جلوگیری از نفوذ رطوبت، سرما و سر و صدا از جمله وظایف دیوارهای خارجی است. آنها بایستی شرایط خاص اقلیمی منطقه را نیز تحمل نمایند.
•دیوار داخلی : دیوارهای داخلی فضاهای داخل ساختمان را از یکدیگر جدا می کنند.


انواع دیوارها از نظر سازه


•دیوارهای باربر : دیوارهای باربر، بارهای وارده به خود، مانند سقفها و کفها را افزون بر وزن خود، تحمل و منتقل می کنند.
•دیوارهای غیرباربر : دیوارهای غیرباربرتنها تحمل وزن خود داشته آن را منتقل می کنند.
•پارتیشن یا دیوار تقسیم برای مشخص کردن ساختار ممتدی به کار می رود که به عنوان جدا کننده اجزاء و اتاقهای ساختمان انجام وظیفه نماید.


انواع دیوارها از نظر ساختار


•دیوار چینه ای
•دیوار خشتی
•دیوار سنگی
•دیوار چوبی
•دیوار آجری
•دیوار بتنی


دیوار چینه ای


•پس از پی سازی اصولی با شفته آهک همراه با مخلوط خرده سنگ یا جوش آجر، ازاره سنگی تا ارتفاعی که خطر ترشح آب وجود دارد، با رعایت پیوند و با ملات ماسه وآهک اجرا می شود.
•خاک رس مرغوب اصطلاحاً آخوره شده و آب گرفته می شود و به مدت 1 تا 2 روز در حال خود رها شده تا کاملاً دانه های خاک باد کرده و خیس بخورد. پس از ورز دادن ملات، خاک خشک و نرم بر سطح ملات پاشیده شده و تاسفت شدن آن لگد می شود.
•برای پیوند و آرمه شده ملات، در مواردی کاه درشت، یا ریشه های علفی و گیاهی خُرد شده به ملات اضافه شده و ملات لگد می شود. این عمل سبب یکپارچه شدن ملات در دیوار چینه ای می شود.
•معمولاً رج اوّل چینه به عرض 50 و ارتفاع آن نیز حدود 50 سانتی متر است که با ریسمانکشی از دو سر کار اجرای چینه گذاری دنبال می شود.
•رج دوّم با مفروش سازی یک رج خشت خام که معمولاً به شکل خشکه چینی روی رج زیرین چینه است، اجرا می شود.
جزئیات دیوار چینه ای

دیوار خشتی


•پس از پی سازی اصولی با شفته آهک همراه با مخلوط خرده سنگ یا جوش آجر، ازاره سنگی تا ارتفاعی که خطر ترشح آب وجود دارد، با رعایت پیوند و با ملات ماسه وآهک اجرا می شود.
•در ساختمانهای خشتی، وجود ازاره سنگی همراه با ملات ماسه و آهک یا ملات باتارد یا ملات ماسه و سیمان تا ارتفاعی حدود 80 تا 120 سانتیمتر عایق رطوبتی قابل قبولی خواهد بود.
•پس از ازاره سنگ، رج چینی توسط آجر و همراه با پر کردن بندهای آن با ملات گچ (گچ فاقد آهک) اجرا شده، سپس ایزوگام که می تواند عایق خوبی برای بناهای خشتی باشد، در سطح رج آجرکاری یاد شده بکار می رود.
•رج حفاظتی روی عایق ایزوگام می تواند با ملات ماسه و سیمان یا ملات گچ اجرا شود.
•دیوار خشتی با رعایت پیوند رج به رج در تمام سطوح فضاها بنّایی می شود. این اجرا سبب کلاف کامل رج ها در بدنه فضاها شده و در ضمن چون ملات گل می باشد بنّایی یک رج در تمامی سطوح سبب خشک شدن ملات و خودگیری آن خواهد شد.
جزئیات دیوار خشتی و کف سازی

دیوار سنگی


•دیوارهای سنگی بیشتر در مناطق کوهستانی یا در مسیر رودخانه های کم عمق (که فشار آب سنگ های کوهستان را به همراه می آورد)، ساخته می شود. از دیوارهای سنگی برای حصارکشی و ساخت دیوار در کنار جاده ها برای پیشگیری از ریزش و رانش کوه و همچنین در ساختمان های سنگی و بسیاری دیگر در شکل های گوناگون استفاده می شود.


انواع دیوار سنگی


•دیوار سنگی با رج های قواره
•دیوار سنگی با رج های نامساوی
•دیوار سنگی با رج های یکنواخت
•دیوار سنگی با نمای موزاییک
•دیوار سنگ و آجر
•دیوار سنگی خشکه (گابیون سازی)
•دیوار سنگی پشتواره
•دیوار سنگ و بتن


دیوار سنگی با رج های قواره


•در دیوارهای سنگی قواره، عرض دیوار باربر حدود 50 تا 55 سانتیمتر و دیوار غیر باربر حدود 45 سانتیمتر بوده و سنگ کاری با رعایت اصطلاحاً قفل و بست کامل می باشد.
•برای اتصالات هر چه بیشتر در سنگ کاری، قوزی سنگ (برجستگی تیز) تراشیده می شود. این اجرا سبب نشست قطعه سنگ روی سنگ دیگر خواهد شد.
•ضخامت ملات در تمامی بندهای افقی و عمودی و جوانب قطعات سنگ حدود 4 سانتیمتر می باشد. ملات این سنگ کاری ماسه و سیمان بوده و به شکل غوطه ای، اطراف قطعات سنگ را پر می سازد.
•سطح سنگ کاری پس از 5/1 متر تخت شده و مجدداً رج چینی تکرار می شود. در این سنگ کاری، قطعات بزرگ در ناحیه زیرین و قطعات کوچکتر در رج های فوقانی قرار می گیرند. همچنین در نبش ها و گوشه ها از قطعات سنگ بزرگ استفاده می شود. این اجرا، دیوارهای سنگی را در مقابل زلزله تا حدی پایدار می سازد.
جزئیات دیوار سنگی با رج های قواره

دیوار سنگی با رج های نامساوی


•تراش سنگ برای این سنگ کاری به شکل بلوکه کامل بوده، نمای سنگ دارای برجستگی هایی می باشد که اصطلاحاً ”بارسنگ“ گفته می شود.
•در رج های زیرین از سنگهای مرتفع و در رج های بالایی از رج های کم ارتفاع استفاده می شود. ارتفاع سنگ از 15 تا 30 سانتیمتر انتخاب می گردد.
•بندهای اقی و عمودی در این سنگ کاری باید به موازات یکدیگر باشد. در این سنگ کاری، طول سنگ نباید از 20 سانتیمتر کمتر باشد و عرض این دیوار سنگی برای باربری 50 تا 55 سانتیمتر و برای غیر باربری حدود 45 سانتیمتر می باشد.
جزئیات دیوار سنگی با رج های نامساوی

دیوار سنگی با رج های یکنواخت


•این دیوار سنگی از سنگ های ”سر تراش“ کامل در حالت مسطح مسطح و گونیا ساخته می شود. در مواردی پس از تراش کامل، سنگ ها را سنگ ساب کرده و کرموهای آن را با مصالحی مانند نرمه خود سنگ و چسب سنگ پر می کنند. پس از خود گیری کامل چسب مجدداً سنگ ساب داده می شود تا اصطلاحاً یکدست شود.
•بندهای این سنگ کاری حدوداً 1 سانتیمتر بوده و به علت یکنواختی و یک اندازه بودن قطعات سنگ بندهای عمودی، کاملاً در راستا و امتداد قائم یکدیگر می باشد.
•تراش دادن جوانب سنگ، سبب نشست اصولی قطعات بدون مانع در جوار یکدیگر می شود.
جزئیات دیوار سنگی با رج های یکنواخت

دیوار سنگی با نمای موزاییک


•قطعات بدست آمده از قطعات بزرگ که با پتک به قطعات کوچکتر تبدیل شده است، توسط چکش اصلاح شده و نما سر سنگ به شکل چند وجهی درست می شود.
•در نمای سر سنگ به اندازه 3 تا 4 سانتیمتر داده می شود. این اجرا سبب زیبایی سنگ کاری است.
•عمق قطعات سنگ انتخاب شده نباید از25 سانتیمتر برای این دیوارسازی کمتر باشد. معمولاً در هر متر مربع، بین3 تا 4 قطعه از سنگ های کاملاً عمقی و ریشه ای که طول آنها 4/3 از عرض دیوار را پوشش دهد استفاده می شود. این اجرا، سبب درگیری کامل قطعات می گردد.
•این سنگ کاری در نبش، از یک طرف قائم و از طرف ادامه سنگ کاری به شکل چند وجهی مورد استفاده می باشد.
•عرض دیوارها با ارتفاع زیاد تا 100 سانتیمتر هم می رسد ولی دیوار باربر در ساختمانها حدود 55 سانتیمتر می باشد.

جزئیات دیوار سنگی با نمای موزاییک


دیوار سنگ و آجر


•در مواردی با توجه به اینکه عایق کاری دیوار سنگی خالی از اشکال نمی باشد و یا مقدار سنگ مناسب به میزان کافی نمی باشد در پشت دیوارهای سنگی کمتر از 50 سانتیمتر مبادرت به دیوار سازی آجری در عرض 20 سانتیمتر می شود.
•در این دیوار سازی باید ابعاد سنگ و آجر کاری طوری محاسبه شود که بعد از هر چند رج، رج آجری در عمق سنگ نشست کند. این عمل سبب پیوند ناحیه جلوی دیوار یعنی سنگ کاری با آجر کاری می شود.
•برای اجرای عایق رطوبتی سطح دیوار آجری ابتدا اندود ماسه و سیمان صیقلی و پس از خودگیری و مقاوم شدن آن قیر اندود خواهد شد.
•برای اتصال اندود رویه به قیر اندود زمانی که قیر سطح گونی داغ است مبادرت به نصب توری گالوانیزه می شود، سپس سطح توری اندود گچ و خاک و سپس اندود رویه می شود.

جزئیات دیوار سنگ و آجر


دیوار سنگی خشکه (گابیون سازی)


•در مواردی مانند کناره های جاده های کوهستانی که ریزش کوه وجود دارد یا کناره های جاده که تپه های خاکی مرتفع می باشد، برای نگه داری دامنه کوه و تپه، دیوارهای سنگی به شکل خشکه چینی و به اصطلاح ”گابیون سازی“ اجرا می شود.
•در این روش از توری سیمی قطوری که دارای شبکه هایی به فاصله حدود 50 میلیمتر است، استفاده می شود. این توری از نوع فولاد مقاوم اما کاملاً نرم و شکل پذیر بوده که به خوبی تا می شود.
•معمولاً در محل کار، توری پهن شده و سنگ های قطور و گاهی قواره شده درون آن چیده می شود، سپس در ارتفاع مشخص از قطعات سنگ، توری روی یکدیگر برگردانده شده و با سیم آرماتوربندی قطعات قرار گرفته روی یکدیگر کاملاً سفت می شوند. بدین شکل بلوکه هایی عریض و طویل با ارتفاعی قابل توجه از سنگ درون توری و با مهاری کامل به نام ”گابیون سازی“ بوجود می آید.
•اجرای مذکور برای پیشگیری از ریزش های مختصر خرده های سنگ کوچک و رانش خفیف خاک از زمین تپه اجرا می شود.
جزئیات دیوار سنگی خشکه


دیوار سنگی پشتواره


•اگر دیوار سنگی مرتفع باشد، برای ایستایی آن از لغازدهی به شکل سر پایه در دیوار طویل سنگی نیز استفاده می شود. مسلماً پیوند و قفل و بست بین رج های دیوار و لغاز باید به درستی انجام شود. این اجرا سبب پایداری دیوار طویل شده و اصطلاحاً آن را ”پشت بند سازی“ می گویند.
•دیوار سنگی به طول و عرض مشخص و با رعایت بند انبساط قائم از سنگ های مقاوم و با اصول استفاده از سنگ های ریشه ای و عمقی با رعایت قفل و بست با ملات مرغوب ماسه و سیمان چیده می شود.
•در لابلای سنگها و فضای خالی آنها با استفاده از لاشه گذاری و دوغاب ریزی هر رج (اصطلاحاً آب بندی کردن رج ها)، دیوار سنگی ساخته می شود.
•اصول اجرای دیوار سازی سنگی، بر اساس کلیه جهاتی که قبلاً گفته شده باید اجرا شود.

دیوار سنگ و بتن


•اگر خطر رانش دیوار سنگی در اثر سقوط قطعات سنگ از کوهستان یا رانش خاک در تپه های خاکی در پیش باشد، در جلوی دیوار سنگی، دیوار بتنی با عرض مشخص و با رعایت میلگرد گذاری اصولی و با بند انبساط قائم اجرا می شود.
•برای اتصال دیوار بتنی با دیوار پشتواره سنگی، باید در موقع اجرای دیوار سنگی میلگرد گذاری به شکل شاخک هایی در آن پیش بینی شود.
•معمولاً ارتفاع اینگونه دیوارها بلند می باشد و برای پایدری هرچه بیشتر دیوار در مقابل فشار خاک و رانش عرض هر دو نوع دیوار در ارتفاع کاهش می یابد.
•اجرای لوله در عرض دیوار برای هدایت آب، برای جلوگیری از حرکت پذیری و رانش دیوار الزامی می باشد.
•در پایین قسمت بتنی دیواری پی گسترده که پاشنه نامیده می شود اجرا می گردد.


جزئیات دیوار سنگ و بتنانواع دیوار چوبی


•دیوار چوبی سنتی
•دیوار چوبی غیر سنتی


انواع دیوار چوبی سنتی


•دیوار چوبی زکمه ای بال کبوتری
•دیوار چوبی ورجین
•دیوار چوبی سکت
•دیوار چوبی زگالی


دیوار چوبی زگالی


•پی سازی به روشهای مختلف همچون سنگی، بتنی یا سگتی.
•استقرار ستونهای چوبی به قطر 12 تا 15 سانتیمتر و به فاصله های 100 تا 150 سانتیمتر که به آن اصطلاحاً وادار می گویند.
•نصب تخته یا لاپه در خارج و داخل ستونها به صورت مورب و به صورت چپ و راست در دو طرف ستون و با فاصله 1 تا 2 سانتیمتری اجرا می شود.
•ملات گل رس همراه با کلوش کاملاً مخلوط و ورز داده شده، و با حالتی سفت از طرف داخل و خارج در بین تخته ها در اندازه کافی پر می شود.
•پس از خشک شدن، روی سطح آن اندود کاهگل مسطح می کشند.
• در قسمت داخلی، روی اندود نیز گچ کاری و نقاشی می شود.جزئیات دیوار چوبی زگالی


مراحل اجرای دیوار چوبی غیر سنتی


•اجرای پی سنگی تا سطح زمین و اجرای پی نواری بر روی آن
•اجرای عایق رطوبتی روی سطح پی
•اجرای نعل کشی
•استقرار وادارهای چهار تراش
•قید کشی بین وادارها
•اجرای عایق صوتی
•اجرای زیر سازی عایق رطوبتی داخلی و خارجی
•اجرای عایق رطوبتی داخلی و خارجی
•اجرای پوشش خارجی
•اجرای پوشش داخلی
•کف سازی
جزئیات دیوار چوبی غیر سنتی
جزئیات دیوار چوبی غیر سنتی

دیوار آجری


•آجر از مصالح لاینفک ساختمان بوده، هست و خواهد بود. با توجه به اینکه امروزه اکثر سازه های ساختمانی بتنی و فلزی می باشند، امّا آجر به شکل ها و فرم های مختلف ساده، سوراخدار و مجوف در سازه های یاد شده و همچنین سازه های آجری به وفور مورد استفاده می باشد.
انواع دیوارهای آجری
•دیوار آجری یک نیمه
•دیوار آجری یک آجره
•دیوار آجری 5/1 آجره
•دیوار یک آجره مجوف
•دیوار آجری توخالی، صندوقه ای
•دیوار آجری حفره ای بال کبوتری
•دیوار آجری حفره ای جناغی


دیوار آجری یک نیمه


•دیوار آجری یک نیمه معمولاً برای جداسازی فضاها از یکدیگر قرار می گیرد.
•پیوند در دیوارهای یک نیمه آجری که با آجر فشاری ساخته می شود به اندازه نصف طول آجر می باشد.
•در مواردی ساختن دیوار یک نیمه آجری برای بُعدی طویل امکانپذیر نمی باشد، در چنین شرایطی از وجود لابند و لاریز استفاده می شود.

ایزومتری دیوار یک نیمه دو سر بسته
اجرای لاریز و لابند در دیوار یک نیمه
شماتیک ریسمان کشی و ملات کشیدن
نحوه ترازسازی دوسر دیوار توسط شمشه و تراز

دیوار یک آجره


•برای جداسازی فضاها و دیوارهای کناری ساختمانهای کوچک کاربرد دارد.
•در دو نوع الف – دیوار یک آجره با پیوند کله و راسته و ب - دیوار یک آجره با پیوند بلوکی اجرا می گردد.

دیوار یک آجره با پیوند کله و راسته


•این پیوند از نظر نما زیبا، امّا از اتصالات دارای بندهای برشی فراوان است.
•در این آجر کاری، شروع رج از نبش بوده و ابتدا سر نما و سپس راسته نما و به همین شکل تا آخر رج تکرار می شود.
•اگر شروع رج دو سه قدی باشد، بعد از آن سرنما و سپس راسته نما و مجدداً سرنما و تکرار پیوند تا آخر فراهم می آید.
•پیوند رج سوم مانند رج اول و پیوند رج چهارم مانند رج دوم و به همین ترتیب تا آخر در سایر رج ها اجرا می شود.
•اندازه لابند و لاریز در این دیوار 4/1 طول آجر است.

شماتیک دیوار یک آجره با پیوند کله و راسته
بند برشی دردیوار یک آجره با پیوند کله و راسته

دیوار یک آجره با پیوند بلوکی


•در پیوند بلوکی ضوابط پیوند یابی از پلان شطرنج مورد نظر می باشد.
•در پیوند بلوکی، اولین رج تمام قطعات به کار رفته سر نما می باشد. دومین رج از نبش دیوار با شروع دو سه قدی و سپس آجر به شکل راسته نما به کار می رود.
•پیوند رج سوم مانند رج اول و پیوند رج چهارم مانند رج دوم و به همین ترتیب تا آخر در سایر رج ها اجرا می شود.
•اندازه لابند در این دیوارسازی 4/1 و لاریز در یک رج 4/1 و در رج دیگر 4/3 طول آجر است.
شماتیک دیوار یک آجره با پیوند بلوکی
پلان دیوار یک آجره با پیوند بلوکی


دیوار 5/1 آجره با پیوند کله و راسته


•این پیوند از نظر نما زیبا، امّا از اتصالات دارای بندهای برشی فراوان است.
•این دیوار باربر است و پیوند آن در شروع از نبش، از یک طرف آجر سر نما و بعد از آن راسته نما و مجدداً سرنما و تکرار راسته نما و سر نما تا پایان رج است. در طرف دیگر دیوار در پشت سر نما از نبش سه قدی که دارای طولی به اندازه 4/3 آجر است، استفاده می شود، سپس سر نما و بعد راسته نما، مجدداً سرنما و تکرار آن ها تا انتهای دیوار بنایی می شود.
•برای ساختن رج دوم آجرهای به کار رفته در ناحیه جلو را با قطعات آجر پشت دیوار جابه جا می سازیم.
شماتیک دیوار 5/1 آجره با پیوند کله و راسته
بند برشی دردیوار 5/1 آجره با پیوند کله و راسته

دیوار 5/1 آجره با پیوند بلوکی


•در پیوند بلوکی ضوابط پیوند یابی از پلان شطرنج مورد نظر می باشد.
•شروع این دیوار از نبش در رج اول با 4 سه قدی، سپس از یک طرف سرنما و از طرف دیگر راسته نما خواهد بود.
•شروع رج دوم در نبش از 3 تا سه قدی استاده می شود. در این رج چینی، جای راسته نما و سر نما عوض شده، پیوند و اتصالات این دیوارسازی 4/1 آجر و بدون هیچ گونه بند برشی خواهد بود.
•اندازه لابند در این دیوارسازی 4/1 و لاریز در یک رج 4/1 و در رج دیگر 4/3 طول آجر است.
شماتیک دیوار 5/1 آجره با پیوند بلوکی
پلان دیوار 5/1 آجره با پیوند بلوکی

هشته گیر نری و مادگی


•زمانی که نمی توانیم دیوار را به شکل وتقاطع اجرا کنیم، در دیوار سازی یک نیمه، یک آجره، 5/1 آجره و ... مبادرت به اجرای هشتگیر مادگی (گود) و نری (برجسته) با کم و زیاد کردن محلی از رج که اندازه آن مورد نظر است، می شود. اندازه این مادگی و نری 4/1 تا 2/1 آجر است.
•قسمتی از دیوار متقاطع مورد نظر بعداً به شکل عمود بر دیوار سازی قبلی بنایی و در هشته گیر نشست خواهد کرد، که تا حدی سبب پیوند می شود.
•با توج داشت اولاً زایده ملات در هشته گیر نباشد، ثانیاً محل هشته گیر کاملاً خیس شده و این محل با غوطه چینی اصولی بنایی شود.
اجرای لاریز و هشته گیر گود (مادگی)

اجرای لابند و هشته گیر برجسته (نری)

دیوار یک آجره مجوف


•برای جداسازی فضاها و دیوارهای کناری ساختمانها که در تماس با فضای آزاد می باشند، کاربرد دارد.
•استفاده از این دیواره برای دیوارهای خارجی ساختمان به لحاظ سبکی وزن، عایق حرارتی و عایق صوتی مورد توجه می باشد.
•ضمناً برای جداسازی فضاهای طویل مانند اطاق ها، راهروهای طولانی و غیره از این دیوار که دارای ایستایی بوده و ضمناً عایق صوتی جالبی می باشد، استفاده می شود.


جزئیات دیوار آجری مجوف + اندود + قرنیز و کفپوشپوشش سقف تیرچه + اندود زیر سقف


دیوارهای آجری صندوقه ای


•در زمانی نه چندان دور این دیوار به عنوان عایق حرارتی، برودتی و صوتی برای قسمت های خارجی، حیاط و غیره به وفور مورد استفاده بود. در اینجا دو نوع پیوند از اینگونه دیوارها بیان می شود.
•در نوع اول با استفاده از دو آجر طولی و دو آجر عرضی که به صورت تیغه ای و برای عرض دیوار 20 سانتیمتری بنایی می شود. این چینش باعث ایجاد فضای خالی به ابعاد 20
x 10


سانتیمتری می شود.
•در نوع دوم پس از بنایی یک ردیف تیغه ای، یک ردیف مفروش سازی آجر در حالت تخت به شکل سرنما سبب اتکاء، اتصال و پیوند بیشتر در این نوع دیوارسازی می شود.
•ملات این نوع دیوارسازی بیشتر از ملات گچی می باشد.

جزئیات دیوار صندوقه ای، دو راسته و یک کله تیغه ای
جزئیات دیوار صندوقه ای، تیغه ای و رج تخت


دیوار آجری حفره ای بال کبوتری


•این دیوار معمولاً برای پیشگیری از چشم انداز خارجی به داخل ساختمان و همچنین در مناطق کویری برای کاهش اثرات بادهای سهمگین و غبارآلود و غیره به کار می رود.
•برای زیبا سازی نماو نمود هر چه بیشتر ابتدا با هِرّه بندی به شکل کلاف کشی برجسته به اندازه 2 سانتیمتر در راستای عمود بر مرکز دیوار و در چهار طرف اجرا می شود.
•حاشیه بندی پس نشین در راستای افق اجرا شده و مجدداً مبادرت به هِرّه بندی برجسته می شود.
•در این آجر کاری با رعایت دو راسته و یک کله در بین آنها شبکه آجر کاری و حفره ای به شکل بال کبوتری اجرا می شود.

جزئیات دیوار آجری حفره ای بال کبوتری


دیوار آجری حفره ای جناغی


•این دیوار سازی نیز با هِرّه بندی برجسته در راستای عمود بر مرکز دیوار اجرا می شود. معمولاً شروع و ختم هِرّه بندی با کلوک، دو قدی پخ، سه قدی پخ و تمام پخ از دو طرف با یکدیگر اجرا می شود.
•رج لاچسبان عمودی و افقی با رعایت پس نشین سبب زمینه کار می شود.
•آجر اصطلاحاً ”پا“ با رعایت فضای خالی در راستای رج لاچسبان مستقر می گردد.
•آجرها از ناحیه سر و پا پخ شده و با رعایت ریسمانکشی سبب استقرار رج اول می شود.
•در ناحیه سر، قطعات آجر به شکل افقی بر سر قطعات جناغی نشست خواهد کرد.
•در این اجرا یک رج برای اتصال و پیوند با آجرهای جناغی در ناحیه سر به کار می رود، سپس رج دوم با رعایت فضای خالی سبب استقرار پای دیگری از حفره های جناغی می شود.
•تکرار رج های ذکر شده، سبب شکل گیری نمای حفره جناغی به نام اصطلاحاً ”7 و 8“ در دیوارسازی حفاظ جلوی پنجره و غیره خواهد شد.
برگرفته از:وبلاگ مهندس غفارخالقی
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۱, 15:30
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی
شیوه ی قرار گرفتن تیر بر روی ستون بسیار جالب است.
1.sazah.png

این ساختمان در حال اجرای با نمای فوق نشان از عدم درک صحیح اجرا را می رساند. 
3.sazah.png

 • تاریخ ارسال : دوشنبه یکم خرداد ۱۳۹۱, 16:18
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی

اهرام ثلاثه (رموز این اهرام و اعتقادات مصریان قدیم)

هزاران سال از عمر اولین هرم بزرگ فراعنه که به دستور جوزر (Djoser) , دومین پادشاه از سلسه سوم فراعنه ساخته شد, می گذرد.
بنای این اهرام که به عنوان یکی از عظیم ترین عجایب هفت گانه جهان به شمار می آیند تا امروز نیز یکی از شاهکار های تکنیک مهندسی, طراحی و معماری محسوب می شوند.
این اهرام از200 سال پیش مورد کاوش های فراوانی قرار گرفته و در طول این سال ها بسیاری از گنجینه های آن به سرقت رفته است. در مورد ساخت بنایی چنین عظیم که ساخت آن500 سال به طول انجامید, سوالات بسیاری بی جواب مانده است.
اما آنچه از کل این سوالات مشهود است این که همگی در پی یافتن پاسخ این سئوال هستند که: این مصر بود که اهرام را ساخت یا اهرام مصر را ؟ !

از سال2300 تا2700 قبل از میلاد(400سال)،80 هرم در مصر ساخته شد. اولین هرم بزرگ را دومین پادشاه از سلسه سوم فراعنه بنام جوزر (Djoser) بر پا کرد و این سنت تا سلسه هجدهم ادامه یافت. بعد از آن تا بیست و پنجمین فرعون دیگر هرمی ساخته نشد.
مصری ها زندگی کوتاه این جهان را فانی و مرگ را آغاز یک حیات نوین و جاویدان در دنیای دیگر می شناختند. به همین دلیل منازل خود را با مصالحی مانند خشت و گل و مقابر را از مصالح با دوامی مانند سنگ می ساختند. بر اساس اعتقاد و تفکر آنان هر انسان علاوه بر جسم دارای یک روح بنام «بع»، ویک پیکر شبه گونه بنام «کا» است. «بع» پس از مرگ در زمین مانده و هر شب به جسد باز می گردد ولی «کا» می تواند مابین این دوجهان در حرکت باشد. به اعتقاد اینان، شرط جاودانه بودن زندگانی آن بوده که بع و کا هر دو بتوانند جسد خود را شناخته و به آن بازگردند. به همین علت برای از بین نرفتن اجساد مردگان آنان را مومیایی کرده و کلیه اشیا و متعلقات آنان را در کنار شان قرار می دادند. هم چنین برای محافظت از جسد، مقابر را محکم و غیر قابل نفود می ساختند تا «کا» بتواند در آنجا سکونت کند و از بلاهای طبیعی و سرقت اموال در امان باشد. درهای کاذب در کنار مقابر به منظور ورود و خروج «بع» و «کا» ساخته شده بود تا آنها بتوانند تردد کنند.

هر چقدر مقام مردگان بالاتر بود، مقبره بزرگتری برای او ساخته می شد.
مصریان قدیم اعتقاد داشتند که فراعنه پس از مرگ به خدایی می رسند و بنابراینمقابرشان می بایست بسیار عظیم و غیرقابل نفوذ ساخته می شد. چهار مثلث جانبی هرم دراهرام مصر به گونه ای طراحی شده اند که پرتوهای خورشید بر جسد فرعون تابیده شود ورابطه جاودانی او را با خدای آفتاب که «رع» نام دارد، حفظ کند. در کنار این اهراممقابر کوچک تر مکعب شکلی بنام «مصطبه» (Mastababa) به تعداد زیادی ساخته شده است. فراعنه مراسم خاکسپاری خود را به شکل یک سنت ملی درآورده بودند به طوری که مذهب،هنر و تفکر مصریان آن زمان به شدت به سمت پرستش آنان سوق یافته بود.
ساختناهرام بر پایه همین اعتقاد بوده است و غراعنه مصر بیش از هر چیز نگران زندگی پس ازمرگ خود بوده و اهرام در واقع قصرهایی برای این زندگی دوباره آنها به شمار می آمدکه با اتاقهای متعدد و لوازم مجلل آماده شده و برای فرعون خوردنی وآشامیدنی و مال وثروت کافی در آن قرار داده میشد.
مردمان مصر باستان خدایان متعددی رامیپرستیدند و اعتقادات مذهبی آنها، مانند بسیاری از مذاهب باستانی، برپایه وجودخدایان اساطیری و قدرتهای گوناگون آنها بود.

اولین هرم :
در حدود2هزار و630 سال قبلاز میلاد فرعون «جوزر» تصمیم گرفت تا اولین هرم غول پیکر را به عنوان مقبره خود بناکند. معمار و مغز متفکر طراحی این مقبره غول پیکر، راهب و مجسمه ساز معروفی بنامایم هوتپ (Imhotep) بود. مکان این مقبره در10 مایلی شهر فینکس در محله ساکارا و61متر بالاتر از شن های روان صحرا در کنار رود نیل تعیین و کار نقشه برداری، احداثکانال های آب و حمل سنگ های آهکی و گرانیت در فاصله900 کیلومتری از معادن آغاز شد. در آن زمان اکثر جمعیت کشور که به 2/1 میلیون نفر می رسید جهت ساخت این مقبره بسیجشد. پس از تایید و تعیین مختصات جغرافیایی این مکان و انجام مراسم مذهبی- سنتیقربانی کردن، کار خاک برداری آغاز شد. این اولین و عظیم ترین ساختمانی بود که بشرتوانسته بود آن را بنا کند. هرم به صورت شش پله ای ساخته شد. مصریان اعتقاد داشتندروح فرعون به وسیله این پله ها به آسمان رفته و به خدا می پیوندد. یک راه اصلی برایوارد شدن به آن و13 در ورودی مجازی برای بازگشت بع و کا به آن ساخته شد. در اینزمان زبان نوشتاری خاصی برای ثبت موضوعات، سوابق، موارد اداری، نقشه ها، شمارهگذاری و مشخصات مکان نصب سنگ ها و نظایر آن ابداع شد که برای نوشتن تاریخ و موضوعاتاجتماعی معمول به کار نمی رفت.

چگونگی ساخت اهرام
بنا، مساح، سنگتراش، نجار، ملات ساز و سر کارگر از جمله افرادیبودند که در ساخت این بنا شرکت داشتند. سنگ های بریده شده پس از شماره گذاری توسطسورتمه هایی که بر روی الوارهای موازی، شبیه تراورس های زیر راه آهن حرکت می کردندبه سمت مکان ساختن هرم حمل می شدند. آنان برای روانکاری سورتمه ها بر روی تراورس هااز آب، خاک نرم و روغن استفاده می کردند.
در اکتشافات جدید بر روی این آثار،حدود600 مقبره دیگر از کارگران نزدیک هرم خئوپس کشف شد. مطالعه بر روی اسکلت اینافراد، ضایعات بسیاری در ستون فقرات آنها بریدگی انگشتان دست و پا و نقص عضوهایشدیدتری را که به واسطه حمل سنگ های سنگین در آنها پدید آورده بود نشان می داد. بیشتر ابزارهای اندازه گیری آن زمان مسی یا سنگی و دارای دسته چوبی بودند. ابزارهایاندازه گیری نیز شامل تراز، شاقول و امثال آن می شد. برای بالا بردن سنگ ها بر رویهرم از خاکریزهایی با شیب مناسب استفاده می شد. پس از پایان کار و نصب آخرین سنگ بربام هرم، مراسم مذهبی و قربانی کردن حیوانات انجام و خاکریزهای بالای هرم تا9 متربرداشته می شد. با استقرار داربست، کار اتمام و مسطح کردن و صیقل دادن سطح خارجیهرم به وسیله سنگ تراشان انجام شد. این عملیات تا پایین سطح هرم ادامه پیدا می کرد .
هرم توسط یک راهروی سربسته به رودخانه نیل متصل بود. این راهرو با چندین قسمتمختلف شامل معبد ساحلی، راهروی سربسته، محل دفن کشتی های حامل جسد فرعون، معبدمردگان، اهرام جانبی و پرستشگاه برای آوردن فرعون به مقبره اصلی در نظر گرفته شدهبود.

خاکسپاری فرعون:
زمانی که فرعون درسال2هزار و439 قبل از میلاد مُرد، کارگرانهنوز مشغول فرش کردن کف معبد با سنگ های مرمرین سفید بودند. جسد فرعون سوار بر زورقشاهی شد. ملکه و پسرفرعون سوار بر زروق دیگری در این مراسم حضور داشتند. پس از ورودبه اسکله معبد ساحلی اجزای کشتی از همدیگر جدا و در حفره ششم هرم دفن شد.
قبلاز دفن جسد فرعون، آن را به محلی در نزدیکی رودخانه نیل برده و مایعی به مغز ویتزریق کردند. سپس به وسیله چنگک از سوراخ های بینی آن را خارج و بعد کبد، شش ها،معده و روده هایش را از شکافی در قسمت چپ بدنش در آورده و هر عضو را جداگانهمومیایی و در کوزه های مخصوصی قرار دادند. بدین ترتیب فقط قلب در داخل بدن ماند. پساز کاربرد
روغن ها و مواد متعدد دیگر و خشک نمودن جسد، آن را با رشته های پارچهای پیچیدند، که در حین این کار و پس از هر بارپیچیدن طلسم مقدسی از طلا و جواهراترا میان آن می گذاشتند. بعد از آن کل جسد را آغشته به صمغ کردند. این عملیات بر رویسه تخت سنگی یک تکه به مدت45 روز انجام شد. پس از انجام عملیات مومیایی، مراسممذهبی انجام و جسد را با تابوت به آرامگاه اصلی برده و در تابوت سنگی خود قراردادند و آن را با در سنگی اش پوشانیدند. کوزه های حامل اعضای بدن فرعون را در جعبههای چوبی قرار داده و آن را پایین تابوت سنگی گذاشتند. هم چنین در دو انبار وسایلشخصی، خوراک، پوشاک، زینت آلات، اسلحه و حتی وسایل سرگرم کننده نیز برای فرعونانباشتند. پس از اجرای مراسم مذهبی، کاهنان محل را ترک و با بستن درب های ورودی راهپشت سر مسدود و غیر قابل ورود شد. جسد فرعون در میان بیش از دو میلیون قطعه سنگمدفون شد.

اهرامثلاثه:
در ادامهسلسه پادشاهی فراعنه، اهرام دیگری ساخته شد. در (جیزه)گیزا، غرب قاهره امروزی، سههرم از فراعنه سلسله چهارم به نامهای خوفو یا خئوپوس (Cheops) (به معنای کسی که بهافق تعلق دارد)، خفرع (Khafre) یا خفرن (یعنی بزرگ) و منکورع (Menkaure) یاموکرینوس (به معنای ملکوتی) وجود دارد. هرمهای سه گانه ، عظیم ترین و باشکوهترینبناهای دوره پادشاهی کهن هستند که جزو عجایب هفت گانه جهان باستان نیز محسوب میشوند. برش و اندازه گیری سنگ ها در حد اعجاب انگیزی دقیق بوده، به طوری که کوچکترینخطایی باعث بر هم خوردگی اشکال هندسی و حتی فرو ریختن بنا می شد. این بناهابزرگترین بناهای ساخت بشر تاکنون هستند.

 

 

این هرمها که از حدود سال 2550 پیش از میلاد ساخته شده اند، با رمز و علم پنهانیارتباط پیدا کرده اند و نمادهای "حکمت ازلی"، "سرزمین مصر"، "پایداری ابدی" و "فنونجادوگری" بودند. اهرام چیزه نقطه اوجی در تکامل شیوه معماری مقابر مصر در دورهپادشاهی کهن است که با ساختن مصطبه ها ، مقابر اولیه مصریان که غالباً آجری یا سنگیبودند ، آغاز و با هرم پلکانی زوسر پیشرفت کرد.

 

برای ساخت اهرام، تعدادی شیب راهه آجر فرش احداث گردید و تخته سنگهایآهکی را که از معادن آن سوی نیل با قایق به آنجا منتقل می شدند، احتمالاً بااستفاده از غلطکهای چوبی (در آن زمان هنوز چرخ اختراع نشده بود) روی این شیب راههها به بالا منتقل می کردند.

 

در جلوی هر هرم، معبد کوچکی قرار داشت که با گذرگاهیسنگفرش به معبدی دیگر که در دره نیل، در حاشیه مزارع واقع بود، می پیوست. ورود بهمعبد واقع در دره از طریق مجرایی از رود نیل ممکن بود و هنگام جاری شدن سیل، باقایق به آنجا رفت و آمد می کردند.
در دو سوی اهرام، هرمهایی کوچک با طرحی منظم ودقیق وجود داشت که ویژه اعضای خاندان سلطنتی بود و تعدادی مصطبه نیز به مقامهایبلندپایه درباری اختصاص داشت. جهت هرمهای سه گانه، شمالی – جنوبی است؛ هرمهای خوفوو خفرع نیز بر روی محوری مایل در امتداد یکدیگر ساخته شده اند.
در مورد استفادهاز فرمهای هرمی شکل، "هلن گاردنر" در کتاب «هنر در گذر زمان» چنین نگاشتهاست:
«... وقتی پادشاهان سلسله سوم، اقامتگاه دایمی خود را به ممفیس انتقالدادند، تحت تأثیر هلیوپلیس بود، قرار گرفتند. این شهر، مرکز کیش نیرومند "رع"، خدایآفتاب بود که بتش به صورت یک سنگ هرمی شکل بنام بن بن ساخته شده بود. در دورانسلسله چهارم، فراعنه مصر، خود را فرزندان رع نامیدند و به همین علت از آن پسکوشیدند او را بر روی زمین مجسم کنند. بنابراین، فراعنه دیگر، فاصله ای با انتقالاز اعتقاد به مجود روح و قدرت رع در سنگ هرمی شکل "بن بن" تا اعتقاد به نگهداری ازروح و جسم خداگونه خودشان به همان طریق مشابه در درون مقبره های هرمی شکلنداشتند.»

1-هرم خوفو:

خوفو (خئوپس)، دومین پادشاه سلسله چهارم بود که از حدود سال 2551 پیش از میلاد بهمدت نزدیک به ربع قرن بر مصر حکومت نمود. وی مجموعه گیزا را در چهل کیلومتری شمالداشور ، نزدیک قاهره مدرن و شهر تاریخی و کهن ممفیس، پایه گذاری کرد. این مجموعهدارای پنج عنصر اصلی است: اهرام خوفو ، خفرع و منکورع ، تندیس ابوالهول و معبد درهای هرم خفرع. از اهرام سه گانه چـیزه، هرم خـوفو، کهن ترین و بزرگترین است و تاریخساخت آن به حدود سال 2570 پیش از میلاد باز می گردد. این بنای یادمانی سنگی بسیارعظیم, به «هرمی که مکان طلوع و غروب خورشید است»، شهرت داشت.

 

به استثنای اتاقک تدفین، توده غول پیکری از بنایی با سنگ آهک یا کوهی از سنگ است کهمطابق همان اصول ساختمانی هرم پله دار پادشاه زوسر در سقاره ساخته گردیده. لازم بهذکر است که تمامی سنگهای بکار رفته در ساخت اهرام، بدون ملات در کنار یکدیگر کارگذاشته شده اند.

زاویه شیب پهلوهای هرم خوفو 54 درجه و 54 دقیقه استکه ضابطه ای برای ساخت هرمهای بعدی در مصر شد. طول ضلع هر قاعده این هرم 364/230متر، طول هر یال 217متر، بلندای اصلی آن حدود 75/145 متر و ‌ارتفاع کنونی آن حدود18/137 متر است و قاعده هرم, 37/5 هکتار زمین را فرا گرفته است. در ساخت این بنایعظیم نزدیک 000/300/2 قطعه سنگ در 210 ردیف سنگ چین بکار رفته که هر یک وزنی بین 2تا 15 تن داشته اند (وزن متوسط سنگها 5/2 تن می باشد). در برخی منابع که در رابطهبا ویژگیهای منحصر بفرد این بنای عظیم منتشر گردیده ، جرم هرم خئوپس را برابر یکصدمیلیونیوم کره زمین تخمین زده اند.

٢- هرم خفرع :
خفرع ، چهارمین پادشاه سلسله چهارم و پسر (یا برادر؟) خوفوبود. وی دومین هرم بزرگ گیزا و تندیس عظیم ابوالهول را احداث نمود که این دو درحدود سال 2530 پیش از میلاد ساخته شدند. خفرع از حدود 2558 پیش از میلاد به مدت 26سال بر مصر حکومت کرد.
هرم خفرع که در جنوب غربی هرم بزرگ خوفو واقع گردیده،5/136 متر ارتفاع دارد (درحالیکه بلندای اصلی آن 5/143 متر بوده)، طول هر قاعده آن8/215 متر و زاویه شیب هرم 53 درجه و 20 دقیقه می باشد. در تصاویر، هرم خفرع بهدلیل واقع شدن بر سطحی بلندتر نسبت به هرم بزرگ خوفو ، مرتفع تر به نظر می رسد.

در دوران پادشاهی کهن، ساخت ورودی در بخش شمالی اهرام، رو به سوی ستاره قطبی، بخشیاز مقررات دینی بوده است. در تمامی هرمها این موضوع رعایت شده ؛ تنها استثناء ، هرمخفرع است که در پهلوی شمالی دارای دو ورودی می باشد.
پس از ساخت قاعده اهرام،بدنه آنها را با سنگهای آهک سفید و براق می پوشاندند؛ پوشـش از رأس هرم رو به پایینصورت می گرفت. بدین ترتیــب که قطـعات سـنگ آهـکی را روی پـله ها قرار می دادند وبیـــن آنهـا را پـر می کردند، سپس آنها را می تراشیدند و رو به پائین صاف می کردندتا زاویه مناسب پیدا کند و ظاهرشان براق شود. تمامی اهرام بجز هرم پلکانی زوسر،میدوم و منکورع، دارای پوشش بوده اند. هنوز بخشی از پوشش آهکی رأس هرم خفرع موجوداست، اما سنگهای پوششی هرم خوفو را در قرون وسطی برای استفاده در ساخت بناهای قاهرهکنده اند.

3-هرم منکورع:

منکورع، پنجمین پادشاه سلسله چهارم و پسر خفرع بود که از حدود 2532 پیش از میلاد بهمدت بیست و نه سال بر مصر حکمرانی کرد. وی کوچکترین هرم را در فلات گیزا احداث کردکه سومین هرم از مجموعه اهرام سه گانه است. این هرم، 5/66 متر بلندا داشته کهامروزه به 62 متر تقلیل یافته است. زاویه شیب هرم 51 درجه و 20 دقیقه و طول قاعدهآن 5/108 متر می باشد و در بخش جنوب غربی دو هرم عظیم همجوار خود جای گرفته است. هرم مذکور نیز حدود سال 2510 پیش از میلاد بنا گردید.

هرم منکورع دارای سنگهای دو رنگ می باشد: نیمهبالایی آن توسط سنگ آهکی سفیدی پوشیده شده، در صورتیکه در بخش زیرین آن از سنگهایگرانیتی سرخ فام منطقه آسوان استفاده گردیده است. این هرم بسیار شـایان توجه میباشد، چون تنها هرم سلسله چهارم پادشاهی مصر است که دارای 16 ردیف سنگچین از جنسگرانیت می باشد و چنین پیش بینی شده بود تا سطح این هرم با سنگـهای گرانیتی پوشیدهشود، اما به دلیل مـرگ ناگهانی منکورع این امر هرگز تحقق نمی یابد و هرم مذکور فاقدروکش باقی می ماند.

4-ابوالهول :
از دیگر عناصر قابل ذکر در مجموعه گیزا می توان به تندیس عظیمو اعجاب آور ابوالهول (مجسمه مرگ) اشاره داشت. این تندیس که در فاصله 400 متری ازاهرام سه گانه و شمال معبد دره ای خفرع قرار دارد، بنام پاسدار و نگهبان اهرام نیزنامیده شده است.

سر و قسمت جلوی مجسمه ابوالهول از تخته سنگی یکپارچه و طبیعی به طول57 متر ، عرض 6 متر و بلندای آن نیز 6/18 متر است، تراشیده شده؛ پهنای چهره حدود 4متر و پاها و سایر قسمتهای بدن را با سـنگ چیــن و آجــر تکمیل کرده اند. چهره اینتندیس، احتمالاً صورت خفرع ، فرزند و جانشین خوفو و بدن آن، هیکـل شیر می باشد. بسیاری معتقدند که ابوالهول چیـزه، مظـهر خدای خـورشـید (رع – هراخت) است و حتیممکن است در زمان واحد، مظهر خدا و فرعون بوده است.

مجسمه ابوالهول، کهنترین و بزرگترین تندیس دنیای باستان است که علیرغمصدمه های فراوانی که در دوران استیلای اعراب به آن وارد شده و باعث از بین رفتنبخشی از چهره آن گردیده است، با ابهت ترین مظهر سلطنتی فراعنه به حساب میآید.
ابوالهول رو به سمت شرق دارد و در میان پنجه های آن نیز معبد کوچکی ساختهشده است. سنگهای بکار رفته در معبد، غالباً از تراش تخته سنگ طبیعی که پیکرهابوالهول را تشکیل می دهد، بدست آمده و وزن برخی از آنها به بیش از 200 تن میرسد.

 

در دوره پادشاهی میانه و جدید، تعداد زیادی ابوالهول در اندازه هایمختلف از مصر باستان بدست آمده است. شاید بتوان ابوالهولی که سر آن شبیه رامسس دوم،فرعون سلسله نوزدهم ساخته شده است را آخرین آنها دانست که در مصر تراشیده گردیدهاست. بیشـتر ابــوالهـول ها را مشابه فرعون وقت می تراشیدهاند.

5-معبد دره ای هرم خفرع :
این معبد در 400 متری شرق مجموعه اهرام واقع شده است و با روشتیر باربر و ستون با مقطع مربع شکل، به صورت کاملاً یکپارچه از سنگ خارای سرخپاکتراش و صیقلی احداث گردیده. تنها تزئین بکار رفته در این معبد، تندیسهایی است کهدر امتداد دیوار به صورت ردیفی قرار داشتند. کف معبد نیز از سنگهای مرمر سفیدپوشانیده شده بود.

بدلیل عدم استفاده مصریان باستان از سیمان، برای برافراشتن ستونها،ابعاد و تناسبات آنها را بزرگ در نظر می گرفتند. هنگام ایجاد تالارهای ستوندار نیزدر بیشتر موارد، ردیف ستونهای میانی را بلندتر از ستونهای کناری در نظر می گرفتندتا یک ردیف پنجره زیر سقفی برای رساندن نور خورشید به درون بنا در آن بخش تعبیهکنند. چنین شیوه ساختمان سازی به صورت ابتدایی در معبد دره ای هرم خفرع رعایت شدهاست. به نظر می رسد که این ردیف پنجره زیر سقفی از ابداعات مصریان باشد، نوآوری کهتا به امروز به عنوان یکی از عناصر مهم معماری، مورد استفاده واقع می گردد.

 

امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد و مرا از نظرات پربار خود بهرمند کنید.


 • تاریخ ارسال : دوشنبه یکم خرداد ۱۳۹۱, 16:16
 • دسته بندی : تحقیقات و گزارشهای مربوط به ساختمان
 • نویسنده : خادمی

نقش افزودنیهای بتن درمقاوم سازی سازه ها

پروژه مقاوم سازی شامل دو مرحله می باشد:
مقاوم ساختن
مقاوم سازی

مقاوم ساختن: به این معنی است که قبل ازساخت(مراحل مطالعه و طراحی)، در هنگام اجرا و همچنین پس از ساخت سازه (مراحل مراقبت و مونیتورینگ)، تمام دست اندر کاران پروژه طبق استانداردهای موجود و معتبر عمل کنند. بعنوان مثال کیفیت مواد و مصالح بکار رفته در پروژه مورد نظر دارای کیفیت مطلوب و استاندارد باشند.

و اما مقاوم سازی کردن به این معنی است که: چنانچه پس از ساخت و در مرحله مونیتورینگ بخصوص در برابر حوادثی که باید در هنگام طراحی و اجرا در نظر گرفته می شد(مانند زلزله مورد انتظار در منطقه مورد نظر) سازه عملکرد مطلوبی از خود نشان نداده و از حداکثر تغییر شکل های مجاز در استاندارد تجاوز نماید، آنگاه عملیات تقویت سازه ضروری خواهد بود.

در اینجا در مورد روش های و اینکه مقاوم ساختن بهتر است یا مقاوم سازی کردن!!! صحبتی نخواهیم کرد بلکه می خواهیم به این موضوع بپردازیم که در مقوله مذکور،بخصوص مورد دوم که تقریبا رایج ترین بحث صنعت ساختمان در کشور است، سهم مواد افزودنی چقدراست؟ و اینکه اصولا آیا مواد افزودنی هیچ نقشی در ساختمان می توانند داشته باشند؟ و اگر دارند آیا می توانند در مقابل این سوال همیشگی پیمانکاران یعنی صرفه اقتصادی توجیهی داشته باشد یا خیر؟
براستی مهندسین فعال در پروژه های عمرانی و همچنین مسئولین شرکتهای ساخت بتن(بتن آماده) توجه دارند که در حال حاضر سازه ها باید مقاوم سازی شوند نه عیار بالا سازی؟در واقع شاید بهتر باشد قانون برای مقاومت بالا،عیار سیمان بیشتر را به صورت برای مقاومت بالاتر، طرح اختلاط خوب تغییر داد.با توجه به اهمیت بحث، ابتدا استفاده از مواد افزودنی را در مقاوم سازی کردن بررسی کرده و سپس مختصری به نقش آنها در مقاوم ساختن سازه ها هم اشاره خواهیم کرد...به ادامه مطلب بروید...


بطور عمده مقاوم سازی کردن یا به اختصار مقاوم سازی سازه ها به سه طریق صورت می گیرد:
کاهش بارهای وارده برسازه
وصله کردن یا به عبارتی تقویت اعضای موجود
اضافه کردن یک تعداد اعضای جدید.
در اینجا لازم است به این نکته اشاره گردد که در بحث حاضر مواد افزودنی روان کننده و فوق روان کننده مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

 مواد افزودنی روان کننده و فوق روان کننده در کاهش بارهای وارده بر سازه بطور مستقیم نمی توانند نقشی داشته باشند اما بطور غیر مستقیم می توانند بدین شکل عمل کنند. چنانچه سازه با بتن بدون مواد افزودنی (بتن ساده) ساخته شود، چون مقاومت آن از بتن با ماده افزودنی (بتن مجهز)کمتر خواهد بود، لذا اندازه اعضای سازه بیشتر و بار وارده بر سازه زیادتر خواهد بود. به عبارت دیگر ساختن بتن با مقاومت بالا در شرایط یکسان با مواد افزودنی راحت تر است. کما اینکه در بسیاری موارد بخصوص هنگامیکه درصد آب به سیمان از یک مقدار اجرایی کمتر می شود، ساختن بتن اصولا غیر ممکن است. در صورتیکه با استفاده از مواد افزودنی این امر امکان پذیر می باشد.

اما نقش مواد افزودنی در روش های دوم و سوم مقاوم سازی سازه معقول تر و بطور مشهود تری قابل بررسی است. معمولا در هنگام مقاوم سازی به روش تقویت اعضای موجود، مطلوب است که از مصالحی با کیفیت بالاتر و بهتر از مصالح بکار رفته در سازه استفاده می شود که در مورد بتن، اغلب بتن با مقاومت بالا و یا بتن چگال تر مد نظر است. برای ساخت بتن با مقاومت بالا مهمترین کار، کاهش مقدار نسبت آب به سیمان تا حداقل مقدار ممکن است، اما این کار مشکلات اجرایی را در بر خواهد داشت بطوریکه یک درصد مشخص آب به سیمان اجرایی تعریف می شود(5/0 الی 55/0). مواد افزودنی حتی در نسبت های آب به سیمان کمتر از عددی که اجرایی نامیده می شود می توانند به گونه ای بتن را مجهز کنند که مشکلات اجرایی را مرتفع نمایند.

در روش سوم مقاوم سازی همانند روش قبل معمولا مطلوب این است که اعضای اضافه شده بهتر از اعضای موجود باشند لذا دوباره همانند آنچه در بالا توضیح داده شد می توان یک سازه بتنی با مقاومت بالا را اجرا کرد.
روش های مذکور به عبارتی روش های درمان سازه بیمار هستند اما همواره پیشگیری بر درمان مقدم است بعبارت دیگر بجای مقاوم سازی بعد از ساخت که بخصوص در اکثر موارد روش های اجرای خاص را می طلبد،بهتر است سازه در هنگام طراحی و ساخت، مقاوم و مجهز ساخته شود. در مورد یک سازه و یا عضو بتنی مقاومت بتن مهمترین خصوصیت آن است که تقریبا اکثر خواص دیگر بتن را می توان با آن سنجید. بنابراین بطور کلی و در اکثر موارد و نه همیشه ساخت یک بتن خوب به معنای ساخت بتن با مقاومت فشاری مطلوب است.
و همانطور که اشاره شد چنانچه ماده افزودنی در بتن استفاده گردد نگرانی دست یافتن به مقاومت مورد نظر کمتر خواهد بود.
بد نیست پس از اینکه فواید مواد افزودنی روان کننده و فوق روان کننده و همچنین مزایای استفاده از بتن مجهز بررسی شد، سوالاتی را هم که در ذهن اکثر مهندسان عمران همواره وجود دارد پاسخ داده شود. به عبارت بهتر ذهنیت موجود در صنعت ساختمان نسبت به مواد افزودنی منفی بوده و یا حداقل مثبت نیست.
اولین سوال صرفه اقتصادی است.

با این ذهنیت که اگر از مواد افزودنی استفاده کنم هزینه هر متر مکعب بتن بالا خواهد رفت. این قضیه در اکثر موارد درست نیست.بخصوص اگر در یک ساختمان بررسی شود، برای استفاده از بتن مجهز به دو صورت می توان عمل کرد:
اول اینکه استفاده از مواد افزودنی در اسلامپ ثابت باعث کاهش آب می شود، از طرفی با توجه به اینکه مقاومت بتن به نسبت آب که به سیمان بستگی دارد لذا می توان مقدار سیمان را به اندازه ای کم کرد که نسبت قبلی ثابت بماند و با استفاده از مواد افزودنی یک بتن مهربانتر ساخت که با توجه به نوع بتن و کاهش سیمان می تواند حتی باعث کاهش قیمت تمام شده بتن شود. البته با توجه به وضعیت فعلی بازار سیمان، کاهش مصرف سیمان هم می تواند یک امتیاز مثبت باشد.

دوم اینکه اکثرا در هنگام طراحی اعضای بتنی مقاومت آن به اندازه ای در نظر گرفته می شود که به راحتی می توان مقاومتی بالاتر از آنرا با ماده افزودنی گرفت. در نگاه اول هزینه اجرای سازه به علت اضافه شدن ماده افزودنی و تبدیل بتن ساده به بتن مجهز، بیشتر شده و به صورت ظاهری نا مطلوب می نماید، در صورتی که کاهش هزینه کلی اجرای سازه به علت کاهش اندازه مقاطع اعضای سازه و در نتیجه کاهش بار مرده ساختمان اصلا در نظر گرفته نمی شود.
علاوه بر دو مورد بالا شعار کاهش مصرف سیمان را نیز همگ شنیده اند!!!

پس از اینکه به این نتیجه رسیدیم که : شاید هم مواد افزودنی بد نباشد، حتما بد نیست، شاید خوب باشد،حتما خوب است و یا حتما باید استفاده شود،همانند هر کالای دیگری استفاده از نوع مناسب ماده روان کننده یا فوق روان کننده در اینجا نیز مطرح خواهد بود.
اما چرا تولید نسل های پی در پی مواد فوق روان کننده احساس شد؟ در جواب سوال می توان این گونه بیان کرد، که بتن یک موجود زنده است. لذا این موجود زنده در شرایط، مکان های مختلف و با مصالح مختلف رفتار متفاوتی از خود نشان می دهد.

بنابراین نسل اول مواد افزودنی در بسیاری مورد نتوانست باعث افزایش اسلامپ بتن تا حد مطلوب شود، حتی وقتی که حداکثر مقدار دوزاج کمتر از نسل اول، بتن قوی مذکور را تکان دهد ولی نسل دوم هم در برخی موارد نتوانست مقدار آب بتن را تا جایی که مطلوب بود، کاهش دهد. لذا نسل سوم فوق روان کننده ها بر پایه پلی نفتالین به بازار آمد.
این مواد با دوزاج تقریبی یک درصد وزن سیمان، بتنی را که اسلامپ آن حدود صفر باشد به سانتی متر و با دوزاج 5/1 درصد به حدود اسلامپ بتن می رساند. البته وقتی که مقصود، اسلامپ ثابت و کاهش آب بتن باشد، مقاومت را در بتن مذکور تا 110 کیلوگرم بر سانتی متر مربع نسبت بتن شاهد افزایش خواهد داد. نسل چهارم فوق روان کننده ها که بر پایه پلی کربوکسیلات است. بتن فوق را فقط با 5/0 درصد وزن سیمان از اسلامپ حدود صفر به بتن تبدیل می کند. در حال حاضر استفاده از فوق روان کننده های نسل اول و دوم تقریبا منسوخ شده و نسل سوم و حتی چهارم در پروژه ها استفاده می شود.

توجه به این نکته در استفاده از مواد فوق روان کننده ضروری است که:
تفاوت عملکرد فوق روان کننده ها، تفاوت قدرت آنها در کاهش آب و یا افزایش اسلامپ( و یا نگهداری اسلامپ) بتن می باشد. یعنی همانگونه که نمی توان برای طی یک مسیر مشکل از تجهیزات ابتدایی و ضعیف استفاده کرد، نمی توانید یک فوق روان ساز نسل اول، دوم و شاید سوم را برای تولید یک بتن قوی انتخاب کنید. هر چند که ممکن است بتوانید به ظاهر و در ابتدای امر با خرید محصول ارزانتر و صرفا اضافه کردن یک ماده، به عنوان فوق روان ساز در پروژه صرفه جویی کنید.

بطور کلی چهار عامل انگیزشی و امتیازی، در مصرف مواد افزودنی بتن(فوق روانسازها)، بشرح زیر متصور می باشد:
1. افزایش روانی بتن
2. افزایش مقاومت بتن
3. کاهش نفوذپذیری و افزایش دوام بتن
4. صرفه جویی در مصرف سیمان و نهایتا تقلیل هزینه های متعلقه که هر کدام از موارد مذکور به جای خود و در زمان مناسب قابل محاسبه و وصول خواهد بود.

بدنبال اظهار مزایای مشروحه استفاده از مواد افزودنی بتن فقط یک عامل مهم و باز دارنده مصرف مواد افزودنی، بعنوان دغدغه مهم و پر اهمیت مهندسین و مصرف کنندگان،که همان تضمین کیفیت مواد افزودنی در بتن که در صد بسیار بسیار نازلی از قیمت کل سازه بتنی را شامل می شود مطرح می باشد.
چگونه به این کالا اعتماد کنیم؟ متولی تایید صلاحیت تولید کنندگان و محصولات تولید شده کیست؟

خوشبختانه هم اکنون در کشورمان استاندارد مواد افزودنی فوق روانساز موجود است و یا به عبارت بهتر همه شرکت های تولید کننده مواد افزودنی موظف شده اند که محصولات خود را به تایید اداره استاندارد برسانند و افزون بر این امر از سوی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران نیز ورود، تولید و توزیع مواد افزودنی بتن( شامل روان کننده ها، فوق روان کننده ها و کند گیر کننده ها و مواد حباب ساز) بصورت غیر استاندارد ممنوع و عاملین به ورود، تولید و یا توزیع مواد افزودنی غیر استاندارد تهدید به تعقیب قانونی شده اند و این دغدغه استفاده از مواد غیر استاندارد با اخذ مجوز کاربرد علامت استاندارد مرتفع گردیده است.


 • تاریخ ارسال : دوشنبه یکم خرداد ۱۳۹۱, 16:15
 • دسته بندی : بخش عمران
 • نویسنده : خادمی

مقدمه

ذرات معدنی، آب و هوا به هنگام تشکیل توده خاک ممکن است به فرمهای مختلفی در کنار یکدیگر قرار گیرند ترتیب قرار گرفتن این اجزاء خصوصاً ذرات خاک را نسبت به یکدیگر ساختمان خاک می نامند. به طور کلی تعداد، انواع وضع قرار گرفتن اجزاء متشکله خاک ممکن است به بینهایت برسد اما از نظر مطالعه این انواع را در حالت کلی می توان در سه گروه زیر طبقه بندی نمود:

-       ساختمان خاکهای غیر چسبیده

-       ساختمان خاکهای چسبنده

-       ساختمان اسکلتی یا ساختمان خاکهای مرکب

به ادامه مطلب بروید...


 

ساختمان خاکهای غیر چسبنده

این خاک ها معمولاً مرکب از ذرات نسبتاً درشت و غیر چسبنده بوده و شکل آنها اغلب کروی یا شبه کروی یا چند وجهی با ابعاد تقریباً مساوی می باشد این خاکها شامل شن، ماسه و سیلت درشت بوده و از نظر ساختمانی شامل انواع زیر می باشند:

ساختمان دانه ای

در این نوع ساختمان خاک، ذرات درشت شن و ماسه و سیلت به قطر بیش از 02/0 میلیمتر به هنگام رسوب در آب به صورت مجرد و مستقل از سایر ذرات ته نشین می شوند وزن این ذرات باعث می شود که آنها سریعاً رسوب کرده و در میان سایر ذرات به وضعیت تعادل قرار گیرند، در این تعادل نیروی وزن تنها نیروی موثر است. بسته به وضع قرار گرفتن ذرات بر روی یکدیگر درجه تراکم توده خاک تغییر خواهد کرد چنانچه این ذرات کروی و با قطر کاملاً مساوی فرض شوند درجه تراکم آنها دارای دو حد نهائی خواهد بود، یکی بالاترین حد تراکم است که در آن ذرات به وضعی قرار می گیرند که نسبت تخلخل به حداقل می رسد حالت دیگر پایین ترین حد تراکم است که در آن نسبت تخلخل حداکثر می باشد.

ماسه ای که در حالت سست قرار گرفته باشد به هنگام تغییر شکل کاهش حجم پیدا نموده و ذرات طوری بر روی یکدیگر می غلتند که خاک متراکم تر شود. بالعکس در مورد ماسه متراکم تغییر شکل توده خاک با افزایش نسبت تخلخل و افزایش حجم همراه خواهد بود این تغییر نسبت تخلخل تاثیر قابل ملاحظه ای بر روی پایداری خاکهای غیر چسبنده دارد سازه هائی که بر روی ماسه غیر متراکم سست ساخته شوند ممکن است چنانچه تغییری در حالت ماسه پدید نیاید پایدار باقی بمانند اما به محض ایجاد یک حرکت ارتعاشی حاصل از انفجار، زلزله یا هر عامل دیگر ذرات ماسه به وضعیت متعادل تر تغییر مکان داده و ناگهان حجم لایه ماسه کاهش می یابد و نشست ناگهانی حاصل می شود این خطر در مورد ماسه های غیر متراکم همواره وجود دارد.

خاکهای ماسه ای ریز دانه در حالت غیر متراکم و اشباع نیز بسیار ناپایدارند بخصوص وقتی که بعنوان خاکریز مورد استفاده قرار گیرند. در این نوع خاکهای ریز دانه و اشباع چنانچه یک حرکت ضربه ای یا ارتعاشی ناگهانی رخ دهد ذرات ماسه به وضعیت تعادل جدید غلتیده و حجم خلل و فرج آنها کاسته می شود از سوی دیگر آب موجود در داخل این خلل و فرج به علت غیر قابل تراکم بودن تحت فشار قرار می گیرد و تقریباً همه بار وارده را متحمل می شود. همچنین چون نفوذ پذیری خاک به اندازه ای نیست که آب تحت فشار سریعاً بتواند از خاک خارج شود لذا فشار موثر بین ذرات ماسه حذف شده و مقاومت برشی توده خاک از بین می رود و ناگهان توده خاک بدون هیچگونه مقاومت برشی به صورت مایع در آمده و موجب تخریب سازه ساخته شده بر روی خاک می گردد. این پدیده همانطور که قبلاً نیز گفته شد در اصطلاح روانگرائی نامیده می شود بدین ترتیب از بحث فوق دیده می شود که هر چه تراکم خاک بیشتر باشد پایداری آن بیشتر خواهد بود.

ساختمان لانه زنبوری

ذرات ماسه خیلی ریز و سیلیت یا آرد سنگ با قطری کمتر از 02/0 میلیمتر و بیشتر از 002/0 میلیمتر معمولاً به هنگام رسوب در آب به صورت ذرات کم و بیش مجرد و مستقل ته نشین می شوند اما این ذرات آنقدر کوچک هستند که در این فرایند نیروی وزن آنها تنها نیروی موثر برای جای گیری ذرات خاک نیست بلکه نیروی جاذبه ملکولی در سطح ذرات نیز به هنگام تماس و مجاورت آنها با یکدیگر موثر بوده و نیروی وزن را تحت الشعاع قرار می دهد در نتیجه ذرات به آسانی بر روی یکدیگر نمی غلتند و مانند ذرات درشت در حالت ساختمان دانه ای به حالت تعادل نمی رسند در این حالت اغلب چندین ذره به شکل قوسی روی ذرات زیر خود قرار گرفته و در نتیجه فضای نسبتاً بزرگی بین ذرات خالی می ماند لذا در چنین حالتی نسبت به تخلخل خاک خیلی زیاد بوده و ساختمان لانه زنبوری می نامند.

در این حالت توده خاک با ساختمانی غیر متراکم بوجود می آید که در حالت خشک نسبتاً مقاوم و پایدار بوده و حتی به علت علکس العمل قوس ها به صورت طاق قادر به تحمل بارهای سنگین بدون تغییر حجم زیاد می باشد اما قدرت تحمل بار این نوع خاکها نسبتاً محدود بوده و پس از میزان معینی افزایش بار یا در اثر غرقاب شدن پلهای قوسی ایجاد شده خرد می شوند و توده خاک به طور ناگهانی نشست می کند. این خاکها نسبت به ارتعاش و لرزه نیز حساسیت دراند و در اثر این پدیده ها ساختمان خاک به هم خورده و نشست ناگهانی حاصل می شود پس از فرو ریختن ساختمان فوق الذکر یک ساختمان کم وبیش دانه ای حاصل می گردد.

ساختمان خاکهای چسبنده

در خاکهای چسبنده نوع ساختمان تابع نوع ذرات رس شکل آنها و نیروهای اعمال شده بین این ذرات می باشد همانطور که قبلاً دیده شد به علت آنکه یک لایه آب نسبتاً ضخیم اطراف ذرات رس را فرا می گیرد در نتیجه نیروهای مختلفی بین ذرات اثر می کنند بعضی از این نیروها مانند نیروی جاذبه بین یونها در سطح ذرات باعث جذب می شود و برخی دیگر مانند نیروهای حاصل از بار الکتریکی حمل شده در سطح ذرات و توسط یونهای هم بار باعث دفع می گردد هر چه فاصله بین ذرات کمتر شود این نیروهای جاذبه یا دافعه نیز بیشتر می گردد تحت تاثیر چنین سیستمی از نیروها ذرات خاک رس در آب به آسانی رسوب ننموده و نیروی وزن ذرات تقریباً نقش موثری در ته نشین شدن آنها ایفا نمی نماید در چنین حالتی ذرات پولک مانند رس در هنگام رسوب حرکتی مانند نوسانات برگ درختان به هنگام سقوط داشته و بسته به شرایط موجود ذرات به فرم خاصی در کنار یکدیگر قرار می گیرند این نوع حرکت اصطلاحاً حرکت برونین خوانده می شود، به طور کلی وضعیت قرار گرفتن ذرات بستگی به شدت نیروهای دافعه یا جاذبه آنها داشته و ساختمان حاصله تابع این عامل می باشد در این سیستم دو نوع ساختمان خاک بشرح زیر به وجود می آید:

ساختمان پراکنده یا موازی:

چنانچه ذرات خاک به شدت یکدیگر را دفع نمایند در یک حجم معین از خاک به فرمی قرار می گیرند که حداکثر فاصله بین آنها حاصل شود در این حالت ساختمان حاصله شبیه به قرار گرفتن قطعات سنگی مسطح بر روی یکدیگر می باشد. البته ذرات درشت تری نیز ممکن است وجود داشته باشند که بین این ذرات پولکی شکل رس قرار گرفته وساختمان آن را تا حدی برهم می زنند اما فرم کلی ساختمان خاک عوض نمی شود این نوع آرایش و طرز قرار گرفتن ذرات را ساختمان پراکنده یا موازی می نامند.

این فرم ساختمان مخصوص خاکهایی است که بر اثر پدیده ای مخلوط شده و از حالت طبیعی اولیه خارج شده باشند مانند خاکهائی که فرم طبیعی آنها بر اثر عمل یخچالها بر هم می خورد و یا خاکهائی که توسط انسان از محلی کنده شده و در محل دیگری مجدداً متراکم شده باشند. خاکهای با ساختمان پراکنده نسبتاً متراکم و نسبت به آب کم نفوذ پذیر می باشند نسبت تخلخل این نوع خاکها بسته به نوع خاک بین 5/0 تا 2 تغییر می کند.

مواد شیمیایی و پراکنده ساز مانند سیلیکات سدیم تترافسفات سدیم و هکزا متافسفات سدیم نیز باعث ایجاد بار مشابه شدید در ذرات خاک رس شده و پراکندگی آنها را موجب می گردند لذا از این مواد شیمیایی در آزمایش هیدرومتری جهت پراکنده ساختن ذرات خاک استفاده می شود.

ساختمان منعقد یا فلوکوله:

در این نوع ساختمان نیروی جاذبه بین ذرات بر نیروی دافعه برتری داشته و ذرات به صورت نامنظم یکدیگر را جذب می نمایند در این حالت گوشه های هر ذره در تماس با سطح ذرات دیگر قرار می گیرند و ذرات درشت غیر چسبنده مانند ذرات شن و ماسه نیز به طور اتفاقی در بین این ذرات محبوس می شوند.

در این نوع ساختمان مقدار قابل ملاحظه ای آب آزاد بین ذرات و در داخل فضای خالی بین آنها محبوس می شود و این مقدار اضافه بر آب جذب شده در اطراف ذرات رس می باشد این نوع ساختمان ویژه لایه های رسی رسوب کرده در آبهای شور است. درجه فلوکولاسیون بستگی به نوع تمرکز ذرات رس دارد از آنجا که آب دریاها الکترولیتی بسیار قوی است شدت فلوکولاسیون رس در آنها خیلی زیاد بوده و نسبت تخلخل از 2 تا 4 تغییر می کند. بالعکس لایه هیا رسی رسوبی در آبهای شیرین دارای درجه فلوکولاسیون کم بوده و حتی اغلب ساختمان پراکنده حاصل می شود اسیدهای آلی حاصل از تجزیه گیاهان نیز ممکن است باعث انعقاد شدید خاک گردند. خاکهای فلو کوله از نظر وزنی بسیار سبک و از نظر مقاومت بسیار تراکم پذیر می باشند اما از نظر پایداری نسبتاً قوی بوده و در مقابل ارتعاش و لرزه غیر حساس می باشند زیرا که در این حالت ذرات با نیروی جاذبه شدیدی به هم متصل شده اند.

از جمله خصوصیات ویژه این نوع خاکها حساسیت شدید نسبت به تغییر شکل مجدد و تغییر حالت طبیعی آن می باشد چنانچه یک نمونه خاک فلوکوله طبیعی از محل خود خارج و ساختمان آن به هم زده شده و بدون اضافه کردن آب مخلوط گردد خمیر خاک شل تر و چسبنده تر می شود عیناً مثل آنکه به آن آب اضافه شده باشد در حقیقت نیز این همان آب محبوس داخل خلل و فرج خاک می باشد که اکنون آزاد شده و اتصال بین ذرات خاک را کم می کند و به طوریکه آب داخل خلل و فرج پس از مخلوط شدن خاک تبدیل به آب جذب شده در اطراف ذرات می گردد، این نرم شدن خمیر خاک همان پدیده حساسیت است که قبلاً در فصل سوم مورد بحث قرار گرفت. به علت وجود پدیده فوق انجام عملیات ساختمانی در خاکهای فلوکوله اغلب مشکل بوده و موجب کاهش شدید مقاومت خاک می شود.

ساختمان خاکهای مخلوط:

در این نوع خاکها ذرات غیر چسبنده درشت و ذرات خاکهای چسبنده ریز دانه مخلوط با هم یافت می شوند در این حالت اسکلت اصلی خاک را ذرات درشت دانه تشکیل می دهند که به وسیله خمیری متشکل از مواد ریز دانه به هم اتصال یافته اند در این نوع خاکها بسته به میزان نسبی هر یک از مواد متشکله نوع خمیر چسبانده و روش تشکیل این نوع خاکها انواع ساختمانهای مختلفی را می توان مشخص نمود. خمیر چسبانده مواد درشت تر ممکن است از مواد مختلفی تشکیل شده باشد مهمترین این مواد خاک رس ریز دانه خمیری که شدیداً فشرده شده یا خشک شده باشد و نیز کربنات کلسیم می باشد این خمیرها معمولاً بقدر کافی مقاوم هستند اما گاه ممکن است در اثر تماس با آب سست شوند گاهی اوقات انواع اکسیدهای آهن و سیلیکات های کلوئیدی نیز که از تجزیه سنگها حاصل شده اند بعنوان خمیر یا ماده چسباننده عمل می کنند این دو ماه اخیر در معرض آب به سهولت نرم شده و استحکام خود را از دست می دهند در این نوع خاکها بر حسب میزان نسبی مواد متشکله می توان سه ساختمان مختلف را بشرح زیر تعریف نمود:

الف) ساختمان ماتریسی:

در این نوع ساختمان حجم ذرات درشت دانه کمتر از دو برابر حجم مواد خمیری چسباننده (مواد ریز دانه) می باشد بطوریکه ذرات درشت به حال شناور و مجزا از هم در داخل خمیر قرار می گیرند و هیچگونه تماسی با یکدیگر ندارند به عبارت دیگر رس باشد، می توان این نوع ساختمان را نوع دیگری از ساختمان خاکهای چسبنده به شمار آورد در این صورت خواص فیزیکی خاک صرفاً تابع خواص فیزیکی خمیر ریز دانه چسباننده می باشد.

اگر خمیر چسباننده خاک رس نباشد و از مواد دیگری مثل کربنات کلسیم تشکیل شده باشد رد این صورت ساختمان اسکلتی حاصل را می توان جزو دسته سنگها به حساب آورد (کنگلومرا) خواص فیزیکی این خاک بستگی به خواص خمیر چسباننده یا ذرات درشت دارد و استحکام آن وابسته به این است که کدامیک ضعیف تر باشند.

ب) ساختمان اسکلتی :

در این نوع ساختمان خاکهای مرکب، حجم ذرات درشت دانه بیش از حجم خمیر چسبانده است و لذا ساختمان اسکلتی به وجود می آید در این وضعیت خمیر نقاط اتکا قطعات درشت تر روی یکدیگر به هم فشرده شده و نقاط تماس با این خمیر سفت و متراکم شده و از هم جدا می شوند این حالت عیناً نظیر قرار گرفتن قطعات سنگی در یک دیوار بین لایه های ملات یا دانه های شن در بتن می باشد.

این نوع ساختمان وقتی به وجود می آید که ذرات درشت دانه و مواد ریز دانه (خاک رس) همزمان با هم در داخل آب رسوب نمایند در این صورت لایه هایی از خمیر رس بین قطعات درشت محبوس شده و به تدریج بر اثر وزن قسمتهای فوقانی فشرده و سخت می شود در چنین حالتی مقداری مخلوط آب و خاک رس به صورت خمیر رقیق در داخل حفره های موجود بین ذرات درشت تر محبوس می شود که البته نقشی در به هم چسباندن این ذرات ندارد. همچنین این نوع ساختمان وقتی که مقدار زیادی ذرات درشت همراه با مقدار کمی رس مخلوط شده و سپس کوبیده یا متراکم شوند حاصل می گردد. این عمل در طبیعت توسط یخچالها در جایی که ذرات ضمن کنده و مخلوط شدن تحت فشار یخ متراکم نیز می شوند صورت می گیرد، این نوع ساختمان در عملیات زیر سازی جاده ها و فرودگاهها نیز به هنگام مخلوط شدن ومتراکم شدن رس و ماسه و یا رس و شن مصنوعاً ایجاد می شود. این نوع ساختمان نسبتاً صلب و غیرقابل تراکم بوده و نسبت به ضربه و ارتعاش نیز مادام که خمیر چسباننده بین ذرات درشت پایدار باشد مقاوم خواهد بود چنانچه حفرات موجود بین ذرات درشت خیلی بزرگ و در معرض حرکت آب باشد در این صورت کربنات کلسیم و خاک رس (مواد چسباننده) در مجاورت آب سست شده  و چنانچه ذرات درشت نیز در حالت غیر متراکمی قرار داشته باشند توده خاک فرو می ریزد.

ج) ساختمان اسکلتی پیوسته:

در این حالت ذرات درشت با یکدیگر مستقیماً در تماس بوده و در محل اتکا این قطعات بر روی هم خمیر ذرات ریز دانه وجود ندارد واین خمیر فقط خلل و فرج بین ذرات درشت را پر می کند این نوع ساختمان وقتی به وجود می آید که در هنگام تشکیل خاک ابتدا ذرات درشت دانه رسوب کرده و مستقیماً بر روی یکدیگر قرار می گیرند سپس ذرات ریز دانه داخل حفرات بین آنها را پر می سازد در چنین حالتی اغلب کربنات کلسیم، ا کسیدهای آهن، و یا سیلیکا به صورت محلول در آب به داخل حفرات خالی نفوذ کرده و به تدریج در آنجا رسوب می نمایند و بدین ترتیب اسکلت مقاوم و صلبی را به وجود می آورند این نوع ساختمان در اثر هوازدگی سنگ گرانیت که مرکب از ذرات درشت کواتز و ذرات ریز دانه میکا و فلدسپار بین آنهاست نیز به وجود می آید. تجزیه سیلیکاتها قالبی مرکب از ذرات کوارتز که خلل و فرج آنها توسط ذرات رس پر شده را به وجود می آورد نسبت تخلخل در این نوع ساختمان ممکن است حتی به 2/0 برسد ولی معمولاً در حدود 3/0 تا 5/0 تغییر می کند، این نوع خاکها مقاوم و غیر قابل تراکم بوده و بر اثر جریان آب سست نمی شوند.

تراکم خاک :

در بسیاری از عملیات ساختمانی مثل احداث سد های خاکی ، زیر سازی راه ، خاکریزها و غیره که در آنها خاک بعنوان مصالح اصلی بکار گرفته می شود . لازم است لایه های خاک به گونه ای متراکم شوند که نسبت تخلخل آنها به یک مقدار حداقل یا دانسیته خشک به یک میزان حداکثر برسد این عمل عموماً با افزودن مقداری آب به توده خاک و کوبیدن آن به میزان معینی توسط وسایل کوبیده مثل انواع غلتک ها انجام می پذیرد. از نقطه نظر مهندسی تعیین درصد رطوبتی که باید به خاک اضافه شود تا تحت نیروی تراکمی معین ، نسبت تخلخل خاک را به حداقل برساند و یا دانستن درصد رطوبتی که با استفاده از حداقل نیروی تراکمی خاک را به یک نسبت تخلخل معین می رساند دارای اهمیت است .

از آنجا که مقاومت خاک رابطه مستقیمی با درجه تراکم ذرات ودر نتیجه با وزن واحد حجم یا دانسیته آن دارد لذا مسئله افزودن دانسیته خاک با روشهای مختلف یکی از مسائل مهمی است که در مکانیک خاک مورد بررسی قرار می گیرد. این مسئله از نظر عملی نیز در کلیه عملیات ساختمانی که در آنها از خاک بعنوان یک ماده ساختمانی استفاده می شود حائز اهمیت است بنابراین هدف از تراکم بهبود خواص مهندسی توده خاک از طریق کسب مزایای زیر می باشد:

-       کاهش نشست پذیری

-       کاهش نفوذ پذیری

-       افزایش مقاومت برشی خاک و بهبود پایداری شیب های خاکی

-       بهبود ظرفیت باربری بسترهای خاکی

-       کنترل تغییر حجم های نامطلوب نظیر تورم ناشی از انجماد، انقباض و تورم ناشی از تغییر رطوبت و غیره.

با توجه به اهمیت مسئله تراکم خاک در این قسمت روشهای مختلف تراکم و افزایش دانسیته خاکها مورد بحث قرار می گیرد اما از آنجا که ذرات خاکهای چسبنده و غیر چسبنده دارای ویژگیهای متفاوت هستند لذا روش تراکم آنها نیز متفاوت بوده و در این بخش هر کدام به طور جداگانه مورد بحث قرار خواهند گرفت.

تراکم خاکهای غیر چسبنده (شن و ماسه)

خاکهای غیر چسبنده معمولاً از ذرات درشت دانه و نسبتاً کروی شکل تشکیل می شوندو درجه تراکم آنها بستگی به طرز قرار گرفتن ذرات در کنار یکدیگر دارد از آنجا که اینگونه ذرات تقریباً غیر قابل تغییر شکل و تراکم ناپذیر هستند لذا استفاده از بار استاتیک جهت افزایش درجه تراکم اینگونه خاکها تاثیر چندان مثبتی ندارد. تجربه و آزمایش نشان داده که استفاده از ارتعاش و لرزه بهترین وسیله برای متراکم کردن اینگونه خاکها می باشد. با توجه به اینکه نیروی موئینگی در ذرات ماسه متوسط و ریز مرطوب مانع تراکم آنها می شود در چنین مواردی باید لایه ماسه را به صورت مستغرق در آورده و سپس با استفاده از ارتعاش آن را متراکم نمود در مورد تراکم ماسه خشک یا کاملاً مستغرق استفاده از نیروی ارتعاشی به تنهائی کفایت می کند.

برای نشان دادن تراکم ماسه با عمل ارتعاش می توان آزمایش ساده زیر را انجام داد:

 لیوانی شیشه ای انتخاب و مقداری ماسه نرم در آن قرار داده می شود سپس در لیوان را پوشانده و لیوان را به صورت وارونه در می آورند تا همه ماسه روی آن جمع شود پس از آن لیوان به آهستگی به حال اول بر گردانیده می شود تا ذرات ماسه به تدریج و خیلی آهسته در کف لیوان روی هم قرار گیرند. در این آزمایش باید سعی نمود که از ایجاد ارتعاش یا ضربه جلوگیری شود. پس از آنکه تمام توده ماسه به ته لیوان ریخت می توان فرض کرد که ماسه در حالت غیر متراکم قرار دارد در این موقع یک پیستون فلزی انتخاب و به وسیله آن بر روی توده ماسه اعمال فشار می شود، مشاهده خواهد شد که فشار استاتیک تقریباً هیچگونه تغییری در حجم توده ماسه ایجاد نمی کند ماسه به حالت غیر متراکم باقی خواهد ماند پس از آن چنانچه با ته لیوان چند ضربه بر روی میز کار زده شود مشاهده خواهد شد که سطح ماسه در لیوان پایین می رود یعنی حجم توده ماسه کاهش پیدا کرده و بنابراین درجه تراکم آن افزایش یافته است.

در عملیات صحرائی نیز برای متراکم کردن لایه های خاکهای ماسه ای غیر چسبنده از غلتکهای ارتعاشی یا ویبراتورها استفاده می شود، در صورتیکه ماسه کمی مرطوب باشد برای متراکم شدن یا باید آن را به وسیله ای خشک نمود و یا آنکه ابتدا ماسه را به حالت غرقاب در آورده و سپس برای متراکم کردن آن از ارتعاش استفاده می شود این عمل در صحرا به وسیله روش غرقابی- ارتعاشی یا ویبره فلوتاسیون انجام می پذیرد.

تراکم خاکهای چسبنده (سیلت و رس)

به علت ساختمان خاص ذرات ریز دانه چسبنده مثل سیلت ریز و رس تراکم آنها به وسیله ارتعاش مقدور نیست و بار یا فشار استاتیک بهترین وسیله برای تراکم اینگونه خاکها می باشد. برای نشان دادن تراکم پذیری اینگونه خاکها تحت فشار می توان مقداری آب به توده ای از خاک میکا افزود و آن را در یک لیوان قرار داد، چنانچه  با یک استوانه فلزی مقداری   فشار روی سطح خاک در لیوان وارد آید مشاهده خواهد شد که سطح آن نشست قابل ملاحظه ای نموده و تحت تاثیر فشار استاتیک متراکم شده است. همچنین اگر قبل از اعمال  فشار بر سطح خاک آن را تکان دهند یا مرتعش سازند هیچگونه تغییری در حجم خاک مشاهده نخواهد شد. همانطور که اشاره شد در این آزمایش برای متراکم ساختن خاکهای ریز دانه مثل رس باید به آن مقداری آب افزود.

برای بررسی نقش آب در افزایش تراکم پذیری خاکهای رسی باید به ساختمان خاص ذرات اینگونه خاکها توجه نمود، همانطور که قبلاً دیده شد ذرات خاکهای چسبنده خصوصاً رسها از صفحات پولک مانندی که دور تا دور آنها را لایه های آب فرا گرفته تشکیل می شوند قبلاً اشاره شد که ضخامت این لایه بستگی به مقدار آب موجود در خاک و نیز بستگی به نوع ذرات رس دارد هر چه مقدار آب کمتر باشد لایه آب جذب شده در اطراف این ذرات نازک تر بوده و با شدت بیشتری به ذرات خاک می چسبد و در حقیقت آب حالت کاملاً لزج پیدا می کند ، با افزایش مقدار آب ضخامت لایه آب جذب شده بیشتر می شود و واضح است که در این حالت با دور شدن از سطح ذرات خاک شدت جذب ملکولهای آب به ذرات کمتر خواهد شد و در یک فاصله معین ملکولهای آب تقریباً به حالت آزاد در می آیند و به سهولت قابل انتقال می باشند یعنی در حقیقت لزجت آب جذب شده در اطراف ذرات رس با افزایش ضخامت لایه آب کاهش می یابد.

حال چنانچه یک توده ذرات خاک رس خشک غیر متراکم در نظر گرفته شود این ذرات به شکل نا منظم و با نسبت تخلخل نسبتاً زیاد در کنار یکدیگر قرار می گیرند چنانکه در شکل مذکور دیده می شود هر ذره ای در گوشه های خود با سطح ذرات دیگر به صورت نامنظم تماس پیدا می کند در حالتی که خاک نسبتاً خشک باشد در محل های اتصال بین ذرات لایه نازکی از آب بسیار لزج که با نیروی بسیار زیادی توسط خاک جذب شده قرار می گیرد. برای آنکه خاک متراکم شود باید موقعیت نسبی ذرات تغییر نماید یعنی اینکه ذرات از محل خود حرکت کرده و با لغزش و دوران در جهت تقریباً موازی با هم قرار گیرند تا حجم کمتری اشغال شود و تراکم صورت پذیرد در این حالت دیده می شود که هر چه خاک خشک تر باشد حرکت دادن ذرات و در حقیقت لغزاندن آنها روی یکدیگر مشکل تر است و با اعمال نیروی زیادتری انجام می پذیرد حال اگر مقداری آب به توده خاک اضافه شود ضخامت لایه آب در اطراف ذرات افزایش یافته و لزجت آب جذب شده کمتر می شود بنابراین گوشه های ذرات با سهولت بیشتری در امتداد یکدیگر لغزیده و به وضعیت موازی با هم قرا رمی گیرند می توان گفت که افزایش آب و در نتیجه افزایش ضخامت لایه آب در اطراف ذرات رس مانند روغنی که در محل تماس دو سطح فلزی موجب لغزش آنها روی یکدیگر می گردد عمل نموده و باعث سهولت لغزش ذرات خاک روی هم خواهد شد.

اما باید توجه داشت که این افزایش آب تا حد معینی موجب بهبود روند تراکم ذرات خاک می گردد زیرا چنانچه این مقدار آب از حد معینی بگذرد آب موجود در اطراف ذرات به حالت کاملاً آزاد در آمده و حفرات بین ذرات را پر و قسمت اعظم انرژی تراکمی را بخود می گیرد زیرا معمولاً نفوذ پذیری خاکهای ریز دانه کم است و لذا خروج آب تحت فشار عملاً امکان پذیر نیست در این شرایط خمیر حاصل در اطراف چکش کوبنده یا چرخهای غلتک بالا می زند و عملاً تراکم صورت نمی گیرد.

از طرف دیگر از آنجا که آب خود دارای حجم است جای مقداری از ذرات  خاک را گرفته و در نتیجه در حجم معینی از خاک باعث کاهش وزن واحد حجم خشک یا دانسیته خشک خاک می گردد. از بحث فوق دیده می شود که برای یک نیرو تراکمی معین درصد رطوبت تقریباٌ ثابتی وجود دارد که حداکثر وزن واحد حجم خشک خاک یا حداکثر تراکم را به وجود می آورد. این درصد رطوبت به نام رطوبت بهینه و وزن واحد حجم خشک خاک منطبق با این رطوبت به نام ماکزیمم وزن واحد حجم خشک تحت نیروی تراکمی معین نامیده می شود.

به طور خلاصه برای یک مقدار نیروی تراکمی معین درصد رطوبت بهینه ای وجود دارد که در آن دانسیته خشک خاک یا تراکم آن به حداکثر می رسد بنابراین برای افزایش این تراکم باید مقدار نیروی تراکمی را افزایش داد همچنین اگر برای یک نیروی تراکمی معین رطوبت خاک کمتر یا بیشتر از رطوبت بهینه باشد دانسیته خشک خاک یا تراکم آن کمتر از مقدار ماکزیمم خواهد شد.

مبانی نظری تراکم خاکهای ریز دانه اولین بار توسط پراکتور در سالهای1930 بنیان نهاده شد و اصول این نظریه طی مقاله ای در مجله اخبار مهندسی در سال 1933 انتشار یافت. بر اساس نظریه پراکتور عوامل موثر در تراکم خاکهای ریز دانه عبارتند از:

الف) وزن واحد حجم خشک خاک

ب) رطوبت خاک

ج) انرژی تراکم

د) نوع خاک (دانه بندی، مقدار و نوع کانی های رسی و غیره)

بر اساس نظریه پراکتور، طی سالیان گذشته محققین مختلف تحقیقات متعددی را درباره چگونگی و میزان اثر هر یک از این عوامل بر فرآیند تراکم به عمل آورده اند که نتایج آنها در مقالات و کتب معتبر انتشار یافته است.

برای نشان دادن اثر نسبی عوامل تراکم و تغییرات آنها در مشخصات فیزیکی خاک از منحنی تغییرات وزن واحد حجم خشک ( در محور قائم) بر حسب رطوبت (در محور افقی)‌ استفاده می شود. این منحنی که به نام منحنی تراکم نامیده می شود بر حسب تغییر هر یک از عوامل چهارگانه فوق الذکر می تواند موقعیت و شکلهای متفاوتی داشته باشد. ذیلاً قسمتی از ویژگیهای منحنی های تراکم مورد بحث قرار می گیرد.

الف) اثر رطوبت:

 همانطور که اشاره شد اثر رطوبت در فرآیند تراکم ایجاد سهولت در لغزش و حرکت ذرات خاکهای چسبنده و در نتیجه ایجاد تراکم بیشتر (بزرگتر) می باشد. اثر رطوبت پس از رسیدن به حد معین (رطوبت بهینه) منفی بوده و موجب کاهش وزن واحد حجم خاک می گردد.

ب) اثر انرژی تراکم:

 انرژی تراکم خاک بعنوان یکی از عواملی که مستقیماً در فرآیند تراکم دارای تاثیر می باشد شناخته شده است. این انرژی معمولاً بر حسب کار انجام شده در واحد حجم خاک با یکی از واحدهای ژول بر متر مکعب یا پوند- فوت در فوت مکعب سنجیده می شود هر پوند- فوت در فوت مکعب نیز معادل 88/47 ژول در متر مکعب می باشد در عمل این انرژی برابر با تعداد عبور غلتکی با وزن و ابعاد معین بر روی حجم معینی از خاک می باشد.

تحقیقات انجام شده نشان داده است که با افزایش انرژی تراکمی وزن واحد حجم خشک خاک افزایش و رطوبت بهینه آن کاهش می یابد به گونه ای که منحنی تراکم در روی محورهای مختصات به سمت بالا و چپ کشیده می شود. شکل اثر انرژی های مختلف تراکمی اعمال شده بر روی حجم معینی از یک خاک متراکم شده در  قالب 6 اینچی  آزمایش C.B.R را نشان می دهد انرژی های مختلف اعمال شده بر حسب تعداد ضربات یک چکش 10 پوندی که از ارتفاع 8 اینچ سقوط کرده است بیان شده و خاک دارای وزن مخصوص 72/2 می باشد.

 هر چه مقدار انرژی تراکمی افزایش یابد درصد رطوبت بهینه برای رسیدن به حداکثر تراکم کاهش می یابد اما عملاً تحت هیچ شرایطی نمی توان همه هوای موجود بین ذرات خاک را با متراکم نمودن آن خارج ساخت بطوریکه توده خاکم تحت رطوبت موجود اشباع گردد لذا منحنی نمایش دهنده تغییرات تغییرات دانسیته خشک بر حسب درصد رطوبت همواره در زیر منحنی تغییرات دانسیته خشک بر حسب رطوبت اشباع می باشد. این منحنی در حالتی که در آن حجم هوای موجود در توده خاک به صفر برسد منحنی حداکثر دانسیته قابل حصول از نظر تئوریک را نشان می دهد. این منحنی برای رطوبت 100 درصد اشباع است می توان نظیر این منحنی را برای 90 درصد و 80 درصد اشباع نیز بدست آورد همانطور که گفته شد منحنی تغییرات دانسیته خشک بر حسب درصد رطوبت تراکم معمولاً در زیر منحنی 100 درصد اشباع قرار داشته و حداکثر می تواند مماس بر آن قرار گیرد. عملاً منحنی های تراکم به فاصله ای از منحنی 100 درصد اشباع واقع می شوند البته این منحنی ها می توانند منحنی 90 یا 80 درصد اشباع را قطع کرده یا بر آنها مماس گردند منحنی تراکم صد درصد اشباع را منحنی صفر درصد هوا نامیده و با علامت اختصاری ZAV نشان می دهند.

ج) اثر نوع خاک:

همانطور که اشاره شد نوع خاک (دانه بندی، میزان ذرات رس، نوع کانی رس و...) از جمله عوامل موثر بر کیفیت و منحنی تراکم خاک می باشد بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده هر چه بافت خاک درشت تر باشد ماکزیمم وزن واحد حجم خشک بیشتر و رطوبت بهینه آن کمتر شده و منحنی تراکم به سمت بالا و سمت چپ محورهای مختصات مربوطه تغییر مکان می دهد. بالعکس با ریز بافت تر شدن خاک و افزایش میزان ذرات رس و به ویژه با افزایش خمیرائی خاک، وزن واحد حجم خشک کاهش یافته و رطوبت بهینه آن بیشتر می گردد بطوریکه منحنی تراکم در روی محورهای مختصات به سمت پائین و راست کشیده می شود. با این توصیف می توان انتظار داشت که منحنی تراکم خاکهای حاوی مقدار قابل توجه ذرات درشت دانه (خاکهای شن وماسه ای) در سمت چپ و بالای سیستم محورهای مختصات و بالعکس منحنی تراکم خاکهای ریز دانه در سمت راست و قسمت پائین سیستم مذکور واقع شود.

این روند توسط محققین متعددی به اثبات رسیده . موقعیت منحنی تراکم خاکهای مختلف روی دیاگرام بسیار متفاوت و کاملاٌ متمایز از یکدیگر می باشد .

آزمایشهای تراکم خاک

برای تعیین مشخصات تراکمی خاک (رطوبت بهینه و دانسیته خشک ماکزیمم) تاکنون روشهای مختلفی ابداع گردیده که اساس آنها بر پیشنهاد اولیه پراکتور استوار می باشد. آزمایش پیشنهادی پراکتور بعد ها توسط سازمانهایی مانند AASHTO و ASTM به صورت استاندارد در آمد که هم اکنون نیز مبنای کنترل عملیات خاکی در بسیاری از کار گاههای ساختمانی و آزمایشگاهها می باشد. در حال حاضر سه روش برای کنترل مشخصات تراکمی خاکها مورد استفاده می باشند که دو روش آن تحت عنوان روش استاندارد اصلاح شده بعنوان آزمایشهای استاندارد شده مورد عمل می باشند. روش دیگر تحت عنوان تراکم کوچک مقیاس هاروارد عموماً در کارهای تحقیقاتی مورد استفاده می باشد ذیلاً شرح هر یک از این روشها ارائه می گردد.

آزمایش استاندارد پراکتور

منظور از این آزمایش تعیین رابطه بین درصد رطوبت و دانسیته خشک یا نسبت تخلخل یک نمونه خاک است که تحت روش استانداردی متراکم شده و هدف آن تعیین رطوبت بهینه و حداکثر دانسیته خشک قابل حصول می باشد. وسیله ای که برای این آزمایش به کار می رود مرکب از یک قالب استوانه ای از جنس فولاد ضد زنگ یا برنج است که قطر داخلی آن 4 اینچ و ارتفاع آن 54/4 اینچ می باشد، حجم داخلی این قالب  فوت مکعب (تقریباً یک لیتر) است این قالب بر روی پایه ای فلزی از جنس خود قالب استوار می شود که در ضمن کف قالب را نیز تشکیل می دهد همچنین این وسیله دارای یک قسمت گردنی به قطری معادل قطر قالب و با ارتفاع 2 اینچ است که بر روی قالب سوار می شود و ارتفاع آن را افزایش می دهد این قسمت گردنی به راحتی قابل برداشتن و نصب است ومنظور از آن حفظ قسمت بالائی خاک متراکم شده در قالب در حین تراکم آخرین لایه می باشد.

عمل تراکم توسط چکش یا کوبنده استانداردی انجام می پذیرد که قطر سر آن 2 اینچ و وزن آن 495/2 کیلوگرم ( 5/5 پوند) است این کوبنده در داخل یک غلاف طوری نصب شده که ارتفاع سقوط آزاد آن دقیقاً معادل با یک فوت (3048/0 متر) باشد. این نوع کوبنده با دست کار می کند اما انواع الکترومکانیکی آن نیز ساخته شده است. عمل تراکم خاک در سه لایه و با 25 ضربه کوبنده در هر لایه صورت می گیرد. البته واضح است که این مقدار انرژی تراکمی استاندارد را نشان می دهد و به منظور مقایسه می توان مقدار انرژی را با تغییر تعداد ضربه یا لایه ها تغییر داد.

آزمایش استاندارد اصلاح شده (پراکتور اصلاح شده)

این آزمایش شبیه آزمایش استاندارد پراکتور است با این تفاوت که مقدار انرژی تراکمی در واحد حجم بیشتر شده است یعنی وزن کوبنده از 5/5 پوند به 10 پوند (736/4 کیلوگرم) و ارتفاع سقوط از 1 فوت به 5/1 فوت (7/45 سانتیمتر) افزایش یافته و تعداد لایه ها نیز از 3 به 5 افزایش یافته است.

این آزمایش صرفاً برای ایجاد شرایط تراکمی که توسط بعضی از غلتک های خیلی سنگین در راه سازی وزیر سازی فرودگاهها حاصل می شود طی جنگ جهانی دوم توسط هیئت مهندسی ارتش آمریکا طرح شده است.

چنانچه برای یک خاک معین منحنی های تراکم با دو روش استاندارد و استاندارد اصلاح شده تعیین و ترسیم شوند بر اساس مطالبی که ارائه شد دو منحنی بر یکدیگر منطبق نبوده و منحنی تراکم اصلاح شده در موقعیت بالاتر و در سمت چپ منحنی تراکم ساده قرار می گیرد.

آزمایش تراکم کوچک مقیاس هاروارد

از آنجا که استفاده از قالبهای استاندارد یا استاندارد اصلاح شده مستلزم صرف مقدار زیادی خاک برای هر آزمایش می باشد به منظور صرفه جوئی در میزان خاک مصرفی و نیز به منظور راحت تر شدن عملیات آزمایشگاهی آزمایش تراکم کوچک مقیاس در سال 1949 توسط S.D.WILSON ابداع شد سپس این روش در دانشگاه هاروارد به صورت یک آزمایش استاندارد مورد استفاده قرار گرفت و به همین نام نیز مشهور گردید. این آزمایش در قالبی انجام می پذیرد که قطر داخلی آن 1 اینچ و ارتفاع آن 816/2 اینچ می باشد و طوری طراحی شده که حجم داخلی آن  فوت مکعب است بنابراین اگر وزن محتویات قالب بر حسب گرم تعیین شود این مقدار از نظر عددی برابر با وزن واحد حجم محتویات قالب بر حسب پوند در فوت مکعب نیز خواهد بود که این امر محاسبات را ساده تر می سازد.

ویژگی فوق یکی از مزایای این آزمایش می باشد. این قالب نیز دارای یک پایه و یک قسمت گردنی است. عمل تراکم ممکن است که با یک کوبنده کوچک شبیه به کوبنده آزمایش استاندارد یا کوبنده ای که دارای فنر کالیبره شده است انجام پذیرد. در نوع اخیر فنر طوری تنظیم می شود که فشار وارد بر آن مقدار معینی خواهد بود و لذا مقدار انرژی تراکمی قابل کنترل است بدین ترتیب طول فنر یا خاصیت ارتجاعی آن را طوری می توان انتخاب نمود که به محض رسیدن فشار به مقدار مورد نظر فنر شروع به باز شدن کند و لذا فشار در این لحظه حذف شود. همراه با این دستگاه وسیله مخصوصی نیز برای خارج ساختن نمونه از داخل قالب بکار برده می شود در این آزمایش می توان نمونه خاک خارج شده از قالب را به طور کامل برای تعیین درصد رطوبت به کار برد. مزایای این آزمایش به شرح زیر است:

الف: چون حجم قالب بسیار کم است در نتیجه مقدار خیلی کمی از خاک ( در حدود 100 گرم) برای هر آزمایش مورد نیاز است لذا از تلفات خاک جلوگیری می شود.

ب:‌ به علت کوچک بودن قالب و حجم خاک داخل آن مقدار انرژی لازم برای تراکم آن کم بوده و در نتیجه در میزان کار و زمان آزمایش صرفه جوئی می شود.

ج: از نمونه خاک خارج شده از قالب بیش از یک بار استفاده نمی شود و لذا نتایج آزمایش دقیق تر است این در حالی است که در آزمایش تراکم استاندارد برای صرفه جوئی در مقدار خاک باید از خاک خارج شده از قالب مجدداً استفاده نمود.

د: برای تعیین رطوبت کل نمونه در داخل کوره الکتریکی قرار داده می شود و لذا دقت کار بیشتر است.

ه: استفاده از کوبنده فنری، تراکم مخصوصی ایجاد می کند که به تراکم از نوع ورزدهی شبیه است و این عمل کاملاً شبیه به عمل غلتکهای پاچه بزی به هنگام کار در صحرا است حال آنکه در آزمایش استاندارد عمل تراکم دینامیکی بوده و شباهت چندانی به عمل غلتک در صحرا ندارد.

و: وزن خاک موجود در قالب بر حسب گرم از نظر عددی معادل با وزن واحد حجم خاک متراکم شده بر حسب پوند در فوت مکعب است.

همچنین معایب این آزمایش به شرح زیر می باشند:

الف: این آزمایش هنوز به صورت استاندارد مشخص نشده است ، لذا استفاده از آن در کنترل عملیات تراکم در صحرا با محدودیت مواجه خواهد بود.

ب: به علت کوچکی قالب در این آزمایش ذرات خاک بزرگتر از 2 میلیمتر (الک شماره 10) را باید کنار گذاشت در حالیکه در آزمایش تراکم استاندارد ذرات خیلی درشت تر را نیز می توان در مخلوط خاک به کار برد (معمولاً برای آزمایش تراکم استاندارد خاک مورد نظر از الک شماره 4 عبور داده می شود)

تعیین رطوبت بهینه

در هر آزمایش تراکم مقدار معینی از نمونه خاک انتخاب و پس از تعیین تقریبی درصد رطوبت مقداری آب به آن اضافه می شود (در حدود 2 درصد) سپس خاک در قالب کوبیده شده و وزن نمونه و درصد رطوبت آن تعیین می گردد، در مراحل بعدی مقدار رطوبت خاک را کمی افزایش داده و پس از تراکم مجدداً وزن خاک موجود در قالب و درصد رطوبت آن تعیین می شود. عمل افزایش مقدار رطوبت و تراکم آن تا جائی ادامه می یابد که وزن خاک مرطوب موجود در قالب شروع به کاهش نماید در این مرحله آزمایش قطع و منحنی تغییرات رطوبت خاک متراکم شده بر حسب دانسیته خشک آن برای هر مرحله از آزمایش تعیین می گردد. درصد رطوبت با تهیه نمونه ای از خاک موجود در قالب و تعیین وزن آن در حالت های خشک و مرطوب و تقسیم اختلاف این دو وزن بر وزن خشک خاک بدست می آید. پس از تعیین و برای هر مرحله تغییرات بر روی محور طولها و تغییرات در محور عرضها برده شده و منحنی تغییرات رسم می شود این منحنی معمولاً دارای یک نقطه ماکزیمم است که طول آن درصد رطوبت بهینه و عرض آن ماکزیمم دانسیته خشک خاک را تحت نیروی تراکمی مفروض بدست می دهد.

گاهی اوقات به منظور مقایسه منحنی حاصله با منحنی مخصوص 100 درصد اشباع منحنی تغییرات درصد رطوبت بر حسب ماکزیمم دانسیته قابل حصول تئوریک (وقتی که حجم هوای خاک به صفر برسد) نیز رسم می شود همانطور که قبلاً گفته شد این منحنی برای حالتی است که تراکم به گونه ای صورت گیرد تا همه هوای موجود در خاک خارج شده و خاک تحت رطوبت موجود به حالت اشباع برسد.

خواص خاک متراکم شده

قبلا گفته شد که خاکهای غیر چسبنده را می توان در حالت خشک یا مستغرق با استفاده از ارتعاش متراکم نمود. خواص خاکهای غیر چسبنده متراکم در صورت مساوی بودن دانسیته آنها چه عمل تراکم به طور طبیعی انجام پذیرفته باشد و چه توسط انسان اصولا یکسان است. خاکریزهای متشکل از ماسه خالص  را می توان با عمل استغراق و ارتعاش همراه با هم متراکم نمود. در این عمل می توان از دستگاههای مرتعش (غلتک یا کوبنده ویبره) استفاده کرد. شن و ماسه خشک را معمولا با غلتک های ارتعاشی لایه به لایه متراکم می کنند اما در مورد ماسه متوسط و ریز مرطوب همانطور که قبلا گفته شد به علت وجود نیروی موئینگی (کاپیلاریته) انجام تراکم تنها به وسیله ارتعاش مشکل و احتمالا غیر ممکن است لذا در این مورد از عمل ویبره فلوتاسیون یا ارتعاش و استغراق همزمان استفاده می شود.

خاکهای ریز دانه شامل سیلت ریز و رس معمولا در صحرا در لایه های نازک و به وسیله فشار حاصل از غلتکهای پاچه بزی که به هنگام کار توسط زائده ها روی استوانه غلتک فشار زیادی به خاک وارد می سازد انجام می شود. عمل این زائده ها تقریبا مشابه کوبنده در آزمایش تراکم  است معمولا در صحرا عمل تراکم لایه های خاک فقط در یک جهت صورت می گیرد این امر باعث می شود که ذرات نازک و پولک مانند رس به نحوی آرایش یابند که سطح پهن ذرات به موازات یکدیگر قرار گیرد و ساختمانی کم و بیش پراکنده حاصل شود.

تغییر آرایش ذرات خاکهای رسی (ذرات پولکی) در اثر تراکم توسط محققین مختلف مورد مطالعه قرار گرفته است این مطالعات نشان داده اند که با افزایش انرژی تراکم و نیز با افزایش رطوبت تراکم آرایش غیر منظم (فلوکوله) ذرات تدریجاً به آرایش موازی (پراکنده)تبدیل می گردد.  این تغییر آرایش می تواند در خصوصیات مهندسی خاک متراکم شده تاثیر قابل ملاحظه ای داشته باشد.

در روی منحنی رطوبت- دانسیته خشک بجز برای نقطه ماکزیمم منحنی بازاء هر مقدار مفروض دانسیته خشک دو مقدار درصد رطوبت وجود دارد که یکی از آنها دارای رطوبتی بیش از بهینه و دیگری کمتر از آن می باشد. معمولا چنانچه دو نمونه از یک خاک یکی با رطوبت بیشتر از بهینه و دیگری کمتر از بهینه به میزان معینی متراکم شوند به علت وجود لایه ضخیم تر آب در اطراف ذرات خاک در نمونه ای که با رطوبت بیشتر متراکم شده است ذرات این خاک طوری آرایش می یابند که سطح پهن آنها عمود بر جهت اعمال فشار باشد یعنی ساختمان خاک بیشتر موازی (پراکنده) برای یک مقدار معین دانسیته خشک درصد رطوبت بیشتر از بهینه را جهت مرطوب و درصد رطوبت کمتر از بهینه را جهت خشک می نامند.

نفوذ پذیری خاکهای رسی تابع نحوه تراکم آنها است. چنانچه خاکی برای رسیدن به میزان معینی دانسیته خشک در جهت خشک تراکم یابد به علت آنکه ساختمان آن بیشتر حالت فلوکوله دارد نفوذ پذیری آن بیش از وقتی است که خاک در جهت مرطوب تراکم یافته باشد، زیرا در حالت اخیر ساختمان خاک بیشتر بصورت پراکنده بوده و لذا نفوذ پذیری آن کمتر است. این بدان علت است که در ساختمان فلوکوله خاک حجم فضای خالی بین ذرات بیشتر و لذا نفوذ پذیری آن نیز بیشتر از ساختمان پراکنده می باشد.

به طور کلی تورم خاک های رسی متراکم شده بر اثر ضخیم شدن لایه آب اطراف ذرات رس ایجاد می شود. خاک رسی که در جهت خشک نسبت به رطوبت بهینه متراکم شده باشد نسبت به رس متراکم شده در جهت مرطوب به هنگام مجاورت با آب مقدار بیشتری آب جذب نموده و لذا بیشتر منبسط می شود بنابراین برای جلوگیری از تورم یا انبساط خاکی که در جهت خشک متراکم شده نسبت به خاک متراکم شده در جهت مرطوب انرژی بیشتری مورد نیاز می باشد.

خاک رسی متراکم شده در جهت خشک دارای مقاومت برشی بیش از خاک متراکم شده در جهت مرطوب است، این بدان علت می باشد که در خاک متراکم شده در جهت خشک مقدار رطوبت موجود در اطراف ذرات کمتر بوده و لذا ذرات با شدت بیشتری یکدیگر را جذب می نمایند و مقاومت برشی آنها بیشتر است.

الف) کوبنده های دستی:

 در شرایط خاص ساختمانی به ویژه در مناطق بسیار نزدیک و مجاور سازه های بتنی یا در مواردی که عرض باند خاکریزی برای مانور انواع غلتک مناسب نباشد می توان از انواع کوبنده های دستی استفاده نمود. این کوبنده ها معمولا دارای عرض محدود (حدود 3/0 تا 6/0 متر ) بوده و مجهز به یک موتور برقی دیزل یا بنزینی بعنوان نیروی محرک می باشند. در این کبونده ها هدایت دستگاه توسط یک نفر کارگر انجام شده و عمل تراکم توسط ضربه و ارتعاشات صفحه کوبنده دستگاه صورت می گیرد.

ب) وسایل تراکم خاکهای ماسه ای :‌

 خاکهای ماسه ای تمیز و مرطوب به علت کیفیت خاص خود به آسانی و با استفاده از وسایل تراکم متعارف متراکم نمی گردند به ویژه اگر این خاکها در عمق قرار داشته باشند( مانند عدسی سست ماسه ای) انجام تراکم در آنها بسیار مشکل بوده و باید این امر با اتخاذ تدابیر خاص صورت گیرد. در این قسمت بعضی از روشهای تراکم خاکهای ماسه ای که به نام تراکم دینامیکی مشهورند مورد تشریح قرار می گیرد.

روش ارتعاش- استغراق: همانطور که قبلا اشاره شد در این روش برای تراکم خاکهای ماسه ای از وسیله خاصی استفاده می شود که قادر است همزمان با غرقاب ساختن خاک با ایجاد ارتعاش آن را متراکم سازد. این وسیله از یک لوله مرتعش دو جداره ساخته شده به گونه ای که آب با فشار از لوله میانی به داخل خاک تزریق گردیده و چسبندگی ظاهری ناشی از نیروی موئینگی ذرات ماسه را  از میان می برد، در عین حال با مرتعش شدن جداره خارجی توسط یک موتور عمل تراکم صورت می گیرد. شعاع عمل و عمق تاثیر این دستگاه متناسب با ابعاد آن و قدرت موتور نصب شده در روی جدار خارجی می باشد به طور متعارف عمق عملکرد این سیستم 3 تا 5 متر و شعاع تاثیر آن نیز حدود 3 تا 7 متر می باشد. وزن این دستگاه بین 2 تا 5 تن متغیر است. لازم به ذکر است که روش مذکور در خاکهای ماسه ای سست یکنواخت دارای بهترین نتیجه بوده با ریز تر شدن بافت یا افزایش مقدار ذرات ریز دانه      (سیلت و رس) کارآیی آن کاهش می یابد.

روش تراکم دینامیکی: در این روش با اعمال ضربات ناشی از سقوط آزاد یک وزنه سنگین بر روی سطح خاک و ایجاد موجهای ارتعاشی توده خاک در عمق متراکم می گردد این روش نیز همانند روش ارتعاش استغراق دارای محدودیت از نظر نوع خاک و دامنه عملکرد می باشد.

روش انفجار: تنشهای برشی حاصل از انفجار مواد منفجره در سطح یا در عمق خاک می تواند موجب تراکم خاکهای ماسه ای شنها و سنگریزه های سست و غیر متراکم شود در خاکهای اشباع انفجار موجب بالا رفتن فشار آب منفذی شده و ممکن است باعث ایجاد پدیده روانگرائی شود در چنین شرایطی نصب زهکشهای قائم موجب کاهش فشار آب منفذی و افزایش تاثیر موجهای انفجاری در جهت متراکم ساختن خاک می گردد در صورت استفاده از روش انفجار لازم است که به وضعیت سازه های مجاور با محل انفجار توجه داشت و به گونه ای عمل نمود که روی سازه های مذکور تاثیر منفی ایجاد نشود.


 

تبلیغات

تبلیغات